ԵՄ արտգործնախարարները կքննարկեն Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները
ԵՄ 27 երկրների արտգործնախարարները երկուշաբթի Բրյուսելում նախատեսված հանդիպմանը կքննարկեն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Սա յուրատեսակ նախապատրաստություն կդառնա մարտի 25-26-ին Եվրամիության պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների գագաթնաժողովին, որի ժամանակ համայնքի ղեկավարները մտադիր են ռազմավարական բանավեճ անցկացնել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բացի այդ, ակնկալվում է, որ արտգործնախարարները կհաստատեն նոր պատժամիջոցները ֆիզիկական անձանց նկատմամբ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, ովքեր, համայնքի կարծիքով, պատասխանատու են մարդու իրավունքների խախտումների համար:
Ի սկզբանե, մարտի 25-26-ը հանդիպումը նախատեսվում էր անցկացնել , քանի որ, ինչպես Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Չարլզ Միշելը շեշտեց, այնպիսի բարդ խնդիրների քննարկում, ինչպիսիք են Բրյուսելի և Մոսկվայի և Անկարայի միջև հարաբերությունները ավելի հեշտ է իրականացնել դեմ առ դեմ, քան տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով: Սակայն Եվրոպայում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի կտրուկ աճի պատճառով Եվրախորհուրդը ստիպված էր հանդիպումը տեղափոխել առցանց ձեւաչափ:

Главы МИД стран Евросоюза обсудят отношения с Россией и Турцией в преддверии саммита ЕС
Министры иностранных дел 27 стран Евросоюза обсудят отношения с Россией на плановом заседании в понедельник в Брюсселе. Это станет своего рода подготовкой к саммиту глав государств и правительств Евросоюза 25-26 марта, на котором лидеры сообщества намерены провести стратегические дебаты по отношениям с Москвой. Кроме того, как ожидается, главы МИД утвердят новые санкции в отношении физических лиц из разных стран, включая Россию, которые ответственны, по мнению сообщества, за нарушение прав человека, передает ТАСС.
Министры иностранных дел обсудят также отношения с Турцией. Среди других тем заседания Совета ЕС - ситуация в Грузии, Венесуэле и Мьянме.
Изначально встречу 25-26 марта планировалось проводить в очном формате, поскольку, как подчеркивал глава Евросовета Шарль Мишель, дискуссию по столь сложным проблемам, как отношения Брюсселя с Москвой и Анкарой, проще вести лицом к лицу, чем в формате видеоконференции. Однако из-за резкого увеличения количества случаев заражения коронавирусом в Европе Евросовет вынужден был перенести встречу в онлайн-формат.