Հայ-իրանական մշակութային հարաբերությունները կամրապնդվեն համատեղ միջոցառումների անցկացմամբ
Հայ-իրանական կինոհամագործակցության շրջանակում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնում հանդիպում է կազմակերպվել ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնի մշակույթի խորհրդական Սեյեդ Հոսեյն Թաբաթաբայինի հետ։
Հանդիպմանը կողմերը պայմանավորվածություն  են ձեռք բերել համատեղ մշակել 2022 թվականին հայ-իրանական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի տոնակատարության ծրագիրը և մարտին Երևանում, իսկ ապրիլին Իրանում կազմակերպել հայ-իրանական ֆիլմերի շաբաթ:
Քննարկվել է նաև Իրանում հայկական ֆիլմերի շաբաթի շրջանակում «Նռան գույնը» ֆիլմի հիմնական մոնտաժում չօգտագործված կադրերի ինստալյացիա ձևաչափով ցուցահանդեսի կազմակերպումը Թեհրանի «Ժամանակակից արվեստների թանգարանում»: Կողմերը, արժևորելով այս ծրագրի կարևորությունը, պայմանավորվել են 2022-ի մարտին կայանալիք հայ-իրանական կինոբարեկամության շաբաթը դարձնել ամենամյա:
Նախատեսվում է նաև հայրենիքի պաշտպանության համար մղված թեմատիկայով «Դեֆայե Մողադաս» խորագրով հայ-իրանական ֆիլմերի շաբաթ կազմակերպել սեպտեմբերին, իսկ իրանահայ ռեժիսոր, սցենարիստ, Իրանի կինոյի հիմնադիր Հովհաննես Օհանյանի 125-ամյակի առթիվ Երևանում համատեղ մշակութագիտական միջոցառում կանցկացվի:
Հանդիպմանն արժևորվել է համատեղ ֆիլմարտադրությանը զարկ տալու և միջփառատոնային համագործակցության զարգացմանը նպաստելու կարևորությունը: Ըստ կողմերի՝ թվարկված բոլոր ծրագրերն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է հիմնել հայ-իրանական կինոհիմնադրամ:
Այդ նպատակով կողմերը պայմանավորվել են թվարկված բոլոր ծրագրերը ներառող համատեղ աշխատանքային քարտեզ կազմել:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանն ու ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնի մշակույթի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբային հանդիպումը բավականին արդյունավետ են համարել, վստահություն հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ կիրականացվի արդյունավետ աշխատանք՝ ի նպաստ մշակութային բարեկամության։

Совместные мероприятия укрепят армяно-иранские культурные связи
В рамках армяно-иранского сотрудничества в Национальном киноцентре Армении состоялась встреча с советником по культуре Центра культуры посольства Иранской Республики Иран в Республике Армения Сейедом Хосейн Табатабаи.
Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи стороны договорились о совместной программе по случаю 30-летия установления армяно-иранских дипломатических отношений, которое будет отмечаться в 2022 году и организации в марте в Ереване, в апреле в Иране Недель армянских и иранских фильмов.
Был обсужден  и вопрос организации в рамках Недели армянских фильмов в Иране в Музее современного искусства Тегерана выставки в формате инсталляций неиспользованных кадров фильма “Цвет граната”.
Отмечая важность этой программы, стороны договорились Неделю армяно-иранской кинематографической дружбы, намеченную на марте 2022 года, сделать ежегодным мероприятием.
На сентябрь намечена Неделя армянских и иранских фильмов под названием “Defaye Moghadas” -  в защиту Родины, в Ереване состоится совместное культурное мероприятие по случаю 125-летия иранского режиссера, сценариста, основателя иранского кино Ованнес Ованнисяна.
На встрече обсуждалась необходимость развития совместного кинопроизводства и развития межфестивального сотрудничества. По мнению сторон, для более эффективного осуществления всех перечисленных программ необходимо основать Армяно-иранскую кинокомпанию.
С этой целью стороны договорились составить совместную рабочую карту, включающую все перечисленные программы.
В конце встречи директор Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян и советник по культуре Центра культуры посольства ИРИ в РА Сейед Хосейн Табатабаи сочли встречу весьма эффективной, выразив уверенность, что совместными усилиями будет осуществлена эффективная работа во благо культурных связей между Арменией и Ираном.