Արայիկ Հարությունյանը Երևանում հանդիպել է արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին
Մարտի 25-ին Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Արցախի նախագահը կարևորեցին Հայաստանի և Արցախի կառավարման մարմինների միջև պարբերական շփումները և խորհրդակցությունները` տարածաշրջանում հայության առջև ծառացած խնդիրների համատեղ լուծման նպատակով:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հաղթահարման, այդ թվում` տեղահանված անձանց կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվեց տեղում միջազգային մասնագիտացված կառույցների անխոչընդոտ ներգրավվածությունը:
Հրատապ հասցեագրում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում նախագահ Հարությունյանը և ԱԳ նախարար Այվազյանը մտքեր փոխանակեցին հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ անընդունելի գնահատելով Ադրբեջանի կողմից հումանիտար այս խնդրի անհարկի քաղաքականացումը:
Երկուստեք ընդգծվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։ Այդ առնչությամբ շեշտվեց իր պատմական հայրենիքում Արցախի ժողովրդի ապրելու և ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման անկյունաքարային դերը:

Ара Айвазян встретился с Араиком Арутюняном
25 марта министр иностранных дел Армении Ара Айвазян встретился с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
Министр иностранных дел РА и президент Арцаха отметили важность регулярных встреч и консультаций между руководящими органами Армении и Арцаха с целью совместного решения проблем, стоящих перед армянами в регионе.
На встрече были обсуждены шаги, предпринимаемые для решения гуманитарных и социально-экономических проблем, возникших в Арцахе в результате турецко-азербайджанской агрессии и шаги, направленные на обеспечение нужд перемещенного армянского населения. В этом контексте была обоюдно подчеркнута важность беспрепятственного вовлечения специализированных международных организаций на местах.
В контексте требующих немедленного решения гуманитарных вопросов президент Арутюнян и министр иностранных дел Айвазян обменялись мнениями о мерах, предпринимаемых для возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в качестве заложников, отметив неприемлемость политизации Азербайджаном данного гуманитарного вопроса.
Была обоюдно подчеркнута необходимость окончательного политического решения нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В этом контексте была отмечена основная роль признания права народа Арцаха на самоопределение и жизнь на своей исторической родине.