Հայ ռազմագերիներին կտտանքների ենթարկելը միջազգային իրավունքի և Ժնեւյան կոնվեցիայի կոպտագույն խախում է. Ադամ Շիֆ
Հայ ռազմագերիներին կտտանքների ենթարկելը միջազգային իրավունքի և Ժնևյան կոնվեցիայի կոպտագույն խախում է: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, ով վերջերս բանաձև է ներկայացրել՝ կոչ անելով անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մարդու իրավունքների ոտնհարման հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների հավաքագրած փաստերը վկայում են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը բռնություններ են ենթարկել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց: 200 ռազմագերիներ անօրինական կերպով դեռ պահվում են Ադրբեջանում և հետագա բռնությունների հավանականություն կագործընթացի ամեն վայրկյան ձգձգումը ավելացնում է հայ ռազմագերիների տառապանքները»,-ասել է նա:
Ադամ Շիֆի կողմից շրջանառության մեջ դրված բանաձևը պահանջում է ամենրիկյան վարչակազմից գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը գերիների ազատ արձակման համար, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ակտիվացնել աշխատանքը ստեղծված իրավիճակի լուծման համար, փոխանցում է News.am:

The torture of Armenian POWs is a gross violation of international law and the Geneva Convention. The statement came from US Congressman Adam Schiff, who recently introduced a resolution calling for the immediate release of Armenian POWs and civilians being held in Azerbaijan, VOA reported.
Evidence collected by human rights organizations shows that the Azerbaijani armed forces have used violence against Armenian POWs and civilians, Schiff saidNews.am reports.
Two hundred POWs are still being held illegally in Azerbaijan, there is a possibility of further violence, and every second delay in the process adds to the suffering of Armenian POWs, the US lawmaker added.
The resolution put into circulation by Adam Schiff calls on the US administration to make every effort to secure the release of the captives, and to intensify the work within the framework of the OSCE Minsk Group to resolve the situation.