Նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ղեկավարած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության համաժողովի ժամանակ՝  անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել: Վերջինս  նախ մեղադրել է Մինսկի խմբի համանախագահներին 30 տարի իբրև թե ոչինչ չանելու և Ղարաբաղյան հարցը չլուծելու մեջ,  այնուհետև նշել,  որ Թուրքիայի աջակցության և Ադրբեջանի պայքարի շնորհիվ է վերջ դրվել Հայաստանի կողմից Արցախի հողերի «բռնազավթմանը»:
Նախ նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թուրքիայի բարձր ղեկավարությունն իր հայտարարություններով իմիջային հարվածներ է հասցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափին: Վերջին տարիներին Թուրքիայի կողմից նույնաբովանդակ հայտարարություններ բազմիցս են հնչել: Նպատակն  այն է, որ այսպիսի կեցվածքով Թուրքիան փորձում է մի կողմից մեծացնել և լեգիտիմացնել իր ազդեցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում, մյուս կողմից՝ ողջ տարածաշրջանում: Եվ եթե նախկինում թուրքական իշխանությունները սահմանափակվում էին միայն հայտարարություններով, ապա վերջին տարիներին, առավել ևս 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո  Հայաստանի իշխանությունների վարած ապաշնորհ քաղաքականության պատճառով վերջիններս իրենց դիրքերն ամրապնդում են նաև գործնական տիրույթում:
Պատճառը թերևս այն է, որ Թուրքիան վերջին տարիներին չի հանդիպել հակադրության Հայաստանի իշխանությունների կողմից, և Հայաստանի վարած ոչ ճիշտ  արտաքին քաղաքականության պատճառով նաև համանախագահ երկրների կողմից:  Եվ այդ շարունակական լռության և պատշաճ գնահատականի բացակայության պատճառով է, որ այսօր հասել ենք այն կետին, որ Թուրքիան, ավելի հեռուն գնալով, իրեն իրավունք է վերապահում հարցականի տակ դնել ոչ միայն ԵԱՀԿ ՄԽ արդյունավետությունը, և առհասարակ տվյալ ձևաչափի՝ կյանքի իրավունք ունենալու հանգամանքը, այլ հարված է հասցնում ԵԱՀԿ կառույցին՝ ամբողջությամբ վերցված:
Փորձելով տպավորություն ստեղծել, որ այն, ինչը ԵԱՀԿ համանախագահ երկրներին միասին վերցրած չհաջողվեց ի կատար ածել 30 տարում, իրականացավ օրերի ընթացքում Ադրբեջանի պայքարի միջոցով՝ իր իսկ աջակցության շնորհիվ՝ այդպիսով Էրդողանը լեգիտիմացնում է ուժի կիրառմամբ կոնֆլիկտների լուծմանը հասնելու տարբերակը, ինչն ինքնին հարված է ԵԱՀԿ կողմից ամրագրված սկզբունքներին:
Թուրքիայի այս ապակառուցողական կերպարին և անպատժելիության զգացողության ամրապնդմանը հակազդելու համար այսօր առավել քան երբևէ Հայաստանն աշխատանքի արդյունավետության կարիք ունի ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, այլ ԵԱՀԿ կառույցի հետ ամբողջությամբ:

Турция наносит удар не только имиджу Минской группы, но и имиджу ОБСЕ в целом
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на конференции своей «Партии справедливости и развития» сделал ряд заслуживающих внимания заявлений, касающихся карабахского конфликта. Он обвинил сопредседателей Минской группы ОБСЕ в бездеятельности в течение последних 30 лет и в неурегулированности карабахской проблемы, отметив также, что именно благодаря поддержке Турции и борьбе со стороны Азербайджана «оккупация» Арменией территорий Арцаха была прекращена.
Прежде всего, следует отметить, что это не первый случай, когда заявления турецкого руководства бьют по имиджу Минской группы ОБСЕ. В последние годы Турция неоднократно делала заявления подобного содержания. Цель этого подхода в том, что Турция пытается таким образом повысить уровень своего участия и легитимизировать свое присутствие в карабахском процессе и в региональной политике в целом. И если раньше турецкие власти ограничивались заявлениями, то в последние годы, особенно в ходе 44-дневной войны в Арцахе, а затем и после войны - в результате некомпетентной политики властей Армении - власти Турции усиливают свои позиции и на практике, в своих действиях.
Причина этого в том, что Турция в последние годы не сталкивается с противодействием со стороны властей Армении, а в результате неправильной внешней политики Армении не сталкивалась также с противодействием и со стороны сопредседателей Минской группы. И именно в результате такого молчания, отсутствия надлежащей оценки, мы сегодня дошли до точки, в которой Турция оставляет за собой право подвергнуть сомнению не только эффективность Минской группы ОБСЕ, но и вообще - право на жизнедеятельность этой структуры, нанося удар всей Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Обвиняя МГ ОБСЕ в бездействии, Эрдоган, фактически, пытается оправдать агрессию со стороны Азербайджана и свою собственную поддержку в войне против Арцаха, пытаясь узаконить принцип использования силы для разрешения конфликтов, что само по себе является ударом по всем принципам ОБСЕ.
Чтобы противодействовать подобному деструктивному поведению Турции и чувству безнаказанности этой страны, Армении сегодня просто необходимо эффективно работать не только с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, но и со всей структурой ОБСЕ – как с отдельными странами, так и в целом.