Նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ղեկավարած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության համաժողովի ժամանակ՝  անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել: Վերջինս  նախ մեղադրել է Մինսկի խմբի համանախագահներին 30 տարի իբրև թե ոչինչ չանելու և Ղարաբաղյան հարցը չլուծելու մեջ,  այնուհետև նշել,  որ Թուրքիայի աջակցության և Ադրբեջանի պայքարի շնորհիվ է վերջ դրվել Հայաստանի կողմից Արցախի հողերի «բռնազավթմանը»:
Նախ նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թուրքիայի բարձր ղեկավարությունն իր հայտարարություններով իմիջային հարվածներ է հասցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափին: Վերջին տարիներին Թուրքիայի կողմից նույնաբովանդակ հայտարարություններ բազմիցս են հնչել: Նպատակն  այն է, որ այսպիսի կեցվածքով Թուրքիան փորձում է մի կողմից մեծացնել և լեգիտիմացնել իր ազդեցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում, մյուս կողմից՝ ողջ տարածաշրջանում: Եվ եթե նախկինում թուրքական իշխանությունները սահմանափակվում էին միայն հայտարարություններով, ապա վերջին տարիներին, առավել ևս 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո  Հայաստանի իշխանությունների վարած ապաշնորհ քաղաքականության պատճառով վերջիններս իրենց դիրքերն ամրապնդում են նաև գործնական տիրույթում:
Պատճառը թերևս այն է, որ Թուրքիան վերջին տարիներին չի հանդիպել հակադրության Հայաստանի իշխանությունների կողմից, և Հայաստանի վարած ոչ ճիշտ  արտաքին քաղաքականության պատճառով նաև համանախագահ երկրների կողմից:  Եվ այդ շարունակական լռության և պատշաճ գնահատականի բացակայության պատճառով է, որ այսօր հասել ենք այն կետին, որ Թուրքիան, ավելի հեռուն գնալով, իրեն իրավունք է վերապահում հարցականի տակ դնել ոչ միայն ԵԱՀԿ ՄԽ արդյունավետությունը, և առհասարակ տվյալ ձևաչափի՝ կյանքի իրավունք ունենալու հանգամանքը, այլ հարված է հասցնում ԵԱՀԿ կառույցին՝ ամբողջությամբ վերցված:
Փորձելով տպավորություն ստեղծել, որ այն, ինչը ԵԱՀԿ համանախագահ երկրներին միասին վերցրած չհաջողվեց ի կատար ածել 30 տարում, իրականացավ օրերի ընթացքում Ադրբեջանի պայքարի միջոցով՝ իր իսկ աջակցության շնորհիվ՝ այդպիսով Էրդողանը լեգիտիմացնում է ուժի կիրառմամբ կոնֆլիկտների լուծմանը հասնելու տարբերակը, ինչն ինքնին հարված է ԵԱՀԿ կողմից ամրագրված սկզբունքներին:
Թուրքիայի այս ապակառուցողական կերպարին և անպատժելիության զգացողության ամրապնդմանը հակազդելու համար այսօր առավել քան երբևէ Հայաստանն աշխատանքի արդյունավետության կարիք ունի ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, այլ ԵԱՀԿ կառույցի հետ ամբողջությամբ:

Turkey Blows not only the Image of the OSCE Minsk Group, but also the Image of the OSCE in General
At the conference of his "Party of Justice and Development" Turkish President Recep Tayyip Erdogan made a number of noteworthy statements regarding the Karabakh conflict. He accused the OSCE Minsk Group co-chairs of “inaction” over the past 30 years and of the unsettledness of the Karabakh problem, noting also that it was thanks to the support of Turkey and the struggle of Azerbaijan that the "occupation" of the territories of Artsakh by Armenia was terminated.
First of all, it should be noted that this is not the first time that the Turkish leadership blows the image of the OSCE Minsk Group. In recent years, Turkey has repeatedly made statements of this content. The purpose of this approach is that Turkey is thus trying to increase the level of its participation and legitimize its presence not only in the Karabakh conflict process, but also throughout the region in general. And if earlier the Turkish authorities limited themselves by statements, then in recent years, especially during the 44-day war in Artsakh and after it - as a result of the incompetent policy of the Armenian authorities - the Turkish authorities have strengthened their positions in the practical sphere as well.
The reason for this is that in recent years Turkey has not been apparently encountered resistance from the Armenian authorities, and as a result of Armenia’s wrong foreign policy, it has not faced opposition from the Co-Chairs of the Minsk Group either.
And it is as a result of this continuous silence and lack of proper assessment that we have reached the point where Turkey even goes further and reserves the right to call into question not only the effectiveness of the OSCE Minsk Group, but in general the right to the functioning of this structure, thus striking hard to the entire Organization for Security and Co-operation in Europe. Accusing the OSCE Minsk Group of inaction, Erdogan, in fact, wants to justify Azerbaijani aggression and his own support in the war against Artsakh, trying to legitimize the principle of using force to resolve conflicts, which in itself is a blow to the OSCE principles.
To counteract such destructive behavior of Turkey and the sense of impunity of this country, Armenia today simply needs to work effectively not only with the co-chairs of the OSCE Minsk Group, but also with the entire OSCE structure in general.