ՌԴ-ն անում է հնարավոր ամեն ինչ՝ գերիների հարցին արագ լուծում տալու համար. դեսպան
Ռուսաստանի ղեկավարության գերակա ուղղություններից մեկն է Լեռնային Ղարաբաղի պարտերազմի հետևանքով գերեվարվածների վերադարձի հարցը, և արվում է հնարավոր ամեն ինչ՝ այդ հարցին արագ լուծում տալու համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը սպասվող քննարկումներին:
«Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում է, և որոշակի հաջողություններ են արձանագրվում: Վստահ եմ, որ հետագայում ամեն ինչ կարվի, որպեսզի այդ հարցն իսկապես լուծվի և հնարավորինս արագ լուծվի: Մեր դիրքորոշումը դուք գիտեք, ավելի տրամաբանական մոտեցում է «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափը: Արվում է հնարավոր ամեն ինչ, շփումների ժամանակ այդ հարցը կքննարկվի»,- ասաց Կոպիրկինը:
Ակնկալվում է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 2-ին Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի  և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:

The return of the prisoners of war captured during the recent Nagorno Karabakh conflict is one of the priority directions of the Russian leadership, and everything possible is being done for quickly solving this issue, Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin told reporters, commenting on the upcoming talks of the Russian, Armenian and Azerbaijani foreign ministers.
“Works are underway on this direction, and some progress is being achieved. I am sure that everything will be done for this issue to be solved as quickly as possible. You know our position, the “all for all” format is a more logical approach. Everything possible is being done, that issue will be discussed during the talks”, the Ambassador said, Armenpress reports.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov will meet with Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov on April 2 on the sidelines of the session of the CIS Council of Foreign Ministers.