ՌԴ-ն անում է հնարավոր ամեն ինչ՝ գերիների հարցին արագ լուծում տալու համար. դեսպան
Ռուսաստանի ղեկավարության գերակա ուղղություններից մեկն է Լեռնային Ղարաբաղի պարտերազմի հետևանքով գերեվարվածների վերադարձի հարցը, և արվում է հնարավոր ամեն ինչ՝ այդ հարցին արագ լուծում տալու համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը սպասվող քննարկումներին:
«Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում է, և որոշակի հաջողություններ են արձանագրվում: Վստահ եմ, որ հետագայում ամեն ինչ կարվի, որպեսզի այդ հարցն իսկապես լուծվի և հնարավորինս արագ լուծվի: Մեր դիրքորոշումը դուք գիտեք, ավելի տրամաբանական մոտեցում է «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափը: Արվում է հնարավոր ամեն ինչ, շփումների ժամանակ այդ հարցը կքննարկվի»,- ասաց Կոպիրկինը:
Ակնկալվում է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 2-ին Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի  և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:

Россия делает все возможное для быстрого разрешения проблемы пленных: посол РФ
Российское руководство занимается вопросом возвращения армянских военнопленных и делает все возможное для скорейшего разрешения этого вопроса. Об этом на брифинге с журналистами заявил посол России в Армении Сергей Копыркин, имея в виду обсуждения, ожидаемые на встрече министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана.
"Работа в этом направлении ведется, есть определенные успехи. Уверен, что и в будущем будет сделано все, чтобы действительно решить этот вопрос  в кратчайшие сроки. Вы знаете нашу позицию, логичный подход - обмен пленными по принципу "все на всех". Делается все возможное, этот вопрос обсуждался при всех контактах", - сказал Копыркин.
2 апреля в рамках заседания Совета министров иностранных дел Содружества независимых государств ожидается встреча министра иностранных дел России Сергея Лаврова со своим армянским коллегой Ара Айвазяном и азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым.