Ադրբեջանի ագրեսիան հետ մղելու ժամանակ հայկական կողմից վիրավորների թիվը կազմել է 11 հազար
2020 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի ագրեսիան հետ մղելու ժամանակ Հայկական կողմի ուժային կառույցներից վիրավորների եւ հիվանդների թիվը կազմել է 11 հազար: Այդ մասին հայտնել է ՊՆ ռազմաբժշկական վարչության պետի տեղակալ Գեղամ Փաշիկյանը մարտի 28-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է News.am:
55 տոկոսը կազմում են թեթեւ վիրավորումները: 36 տոկոսը՝ միջին ծանրության, 7 տոկոսը՝ ծանր եւ 2 տոկոսը՝ ծայրահեղ ծանր վիրավորումներն են:
Մարտական գործողությունների ընթացքում կատարվել է ռեանոմոբիլների 664 չվերթ, վիրավորներին եւ հիվանդներին տարհանելու համար ուղղաթիռի 440 չվերթ, անցկացվել է 5000 վիրաբուժական միջամտություն, այդ թվում՝ ավելի քան 500-ն ընդհանուր անզգայացմամբ:

11,000 Armenian Soldiers Were Wounded and Got Sick During Repulsion of Azerbaijani Aggression
The total number of wounded and sick in the power structures from the Armenian side during the repulsion of the aggression of Azerbaijan in September-November 2020 was 11,000, Colonel Gegham Pashikyan, deputy head of the military medical department of the Ministry of Defense noted on SundayNews.am reports.
55% are minor injuries. 36% are moderately injured. 2% were extremely severely injured and 7% were seriously injured.
During the hostilities, 664 reanimation flights were made, 440 helicopter flights were evacuating the wounded and sick, and over 5,000 surgical interventions were performed, including more than 500 under general anesthesia.