Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Վիտալի Բալասանյանի հետ
Մարտի 29-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հետ:
Քննարկվել են երկրի անվտանգության հետ կապված հարցեր: Ազգային ժողովի նախագահը անընդունելի է համարել Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն ու հարևան երկրի քաղաքական ուժերի անհանդուրժողական կեցվածքը:
«Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով պատերազմն է կանգնեցվել, Արցախի կարգավիճակի հարցը դեռ օրակարգում է,Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում,այլապես կհայաթափվի, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների հարցը պիտի բարձրացվի», - ասել է Արթուր Թովմասյանը՝ շեշտելով, որ բանակցային գործընթացը պիտի շարունակվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցի արդյունքներին: Քննարկվել է Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման, վանդալիզմի մասին միջազգային ատյաններում բարձրաձայնելու հարցը:
Քննարկվել են նաև օրենսդրական փոփոխությունների հետ կապված հարցեր: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը ներկայացրել է խորհրդի հավանությանը արժանացած օրենքների նախագծերը, դրանք կքննարկվեն արտահերթ լիագումար նիստի ժամանակացույցով:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն՝ արտահերթ լիագումար նիստ է հրավիրվում Ազգային ժողովի նախագահին հասցեագրած պաշտոնական գրություն ուղարկելուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:

Должен быть поднят вопрос оккупированных Азербайджаном территорий: спикер парламента Арцаха
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян 29 марта встретился с секретарем Совета безопасности Арцаха Виталием Баласаняном, передает Aysor.am
В ходе встречи обсуждались связанные с безопасностью страны вопросы. Председатель Национального Собрания счел неприемлемыми заявления президента Азербайджана и нетолерантные подходы политических сил соседней страны.
''Документом от 9 ноября была остановлена война, вопрос статуса Арцаха пока на повестке дня, Арцах не может быть в составе Азербайджана, иначе оттуда будут изгнаны армяне, вопрос оккупированных Азербайджаном территорий должен быть поднят'', -  сказал Артур Товмасян, подчеркнув, что переговорный процесс должен продолжаться под эгидой Минской группы ОБСЕ.
Спикер парламента обратился к итогам визита в Армению. Был обсужден вопрос озвучивания в международных инстанциях вопроса вандализма и уничтожения армянского культурного наследия на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха.
Обсуждались также вопросы, связанные с законодательными изменениями. Секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян представил проекты законов, одобренные Советом, которые будут обсуждены в соответствии с графиком внеочередного пленарного заседания.
Согласно пункту 6 статьи 37 закона ''Регламент Национального Собрания'', внеочередное пленарное заседание созывается в течение 5 рабочих дней после отправки письменного заявления председателю парламента.