Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Վիտալի Բալասանյանի հետ
Մարտի 29-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հետ:
Քննարկվել են երկրի անվտանգության հետ կապված հարցեր: Ազգային ժողովի նախագահը անընդունելի է համարել Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն ու հարևան երկրի քաղաքական ուժերի անհանդուրժողական կեցվածքը:
«Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով պատերազմն է կանգնեցվել, Արցախի կարգավիճակի հարցը դեռ օրակարգում է,Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում,այլապես կհայաթափվի, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների հարցը պիտի բարձրացվի», - ասել է Արթուր Թովմասյանը՝ շեշտելով, որ բանակցային գործընթացը պիտի շարունակվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցի արդյունքներին: Քննարկվել է Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման, վանդալիզմի մասին միջազգային ատյաններում բարձրաձայնելու հարցը:
Քննարկվել են նաև օրենսդրական փոփոխությունների հետ կապված հարցեր: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը ներկայացրել է խորհրդի հավանությանը արժանացած օրենքների նախագծերը, դրանք կքննարկվեն արտահերթ լիագումար նիստի ժամանակացույցով:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն՝ արտահերթ լիագումար նիստ է հրավիրվում Ազգային ժողովի նախագահին հասցեագրած պաշտոնական գրություն ուղարկելուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:

The Issue Of The Territories Occupied By Azerbaijan Needs To Be Raised: Speaker Of The National Assembly Of Artsakh
Speaker of the National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Artur Tovmasyan today met with Secretary of the Security Council Vitaly Balasanyan, the Media and Public Relations Department of the National Assembly of the Republic of Artsakh informs.
The parties discussed national security issues, and the parliamentary speaker viewed the statements of the President of Azerbaijan and the intolerance of the neighboring country’s political forces as inadmissible, NEWS.am reports.
"The document signed on November 9, 2020 helped stop the war, but the status of Artsakh is still on the agenda. Artsakh can’t be a part of Azerbaijan; otherwise, it will be emptied of Armenians. The issue of the territories occupied by Azerbaijan needs to be raised," Tovmasyan said and stressed that the negotiations need to continue under the auspices of the OSCE Minsk Group.
The parliamentary speaker also touched upon the results of his visit to Armenia and discussed the issue of speaking out about the vandalism against Armenian cultural heritage in the occupied territories of Artsakh in the international arena.