Սլովակիայի Ազգային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ
Սլովակիայի խորհրդարանի 25-րդ լիագումար նիստի ընթացքում Ազգային խորհրդի կողմից ապրիլի 1-ին 120 կողմ ձայնով միաձայն ընդունվել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի SMER–SD/Սոցիալական դեմոկրատներ կուսակցության պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի (Marián Kéry) կողմից ներկայացրած «Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ»բանաձևը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ բանաձևում խստորեն դատապարտվում են խաղաղ բնակիչների սպանությունները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողների և հուշարձանների ոչնչացումը, մտահոգություն է հայտնվում հակամարտության ընթացքում երրորդ երկրների ռազմական ներգրավվածության և դրանց ապակայունացնող դերի առնչությամբ, շեշտվում է, որ տևական խաղաղության հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա իրավական կարգավիճակի որոշման գործընթացը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, խորը մտահոգություն է հայտնվում, ռազմագերիների և բռնի կերպով պահվող այլ անձանց, ներառյալ՝ քաղաքացիական անձանց, Միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես՝ 1949թ. Ժնևի կոնվենցիայի (III) դրույթների համաձայն, ազատ չարձակման առնչությամբ։
Բանաձևով Սլովակիայի Հանրապետության կառավարությանը, Եվրամիությանը և միջազգային կազմակերպություններին կոչ է արվում ապահովել պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ կասետային զինամթերքի օգտագործման վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքների պատշաճ քննությունը, բոլոր ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների անհապաղ ազատ արձակումը, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ առանց սահմանափակումների:
Սա Ադրբեջանի կողմից ԼՂ դեմ սանձազերծված վերջին 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ երկրորդ բանաձևն էորն ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհուրդը։ Առաջին՝ «Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հակամարտության վերաբերյալ» բանաձևը Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից ընդունվել է 2020թ հոկտեմբերի 22-ին։
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհուրդ
Բանաձև
Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ
ապրիլ 2021թ
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհուրդը
ա. հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջը լիակատար զինադադարի վերաբերյալ հայտարարությունը, որը ստորագրվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ին,
բ․ խստորեն դատապարտելով խաղաղ բնակիչների սպանությունները, քաղաքացիական շինությունների, ենթակառուցվածքների, մշակութային և կրոնական ժառանգության հուշարձանների ոչնչացումը,
գ. մտահոգություն հայտնելով հակամարտության ընթացքում երրորդ երկրների ռազմական ներգրավվածության և դրանց ապակայունացնող դերի առնչությամբ,
դ. շեշտելով, որ տևական խաղաղության հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա իրավական կարգավիճակի որոշման գործընթացը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո,
ե. խորապես մտահոգություն հայտնելով այն կապակցությամբ, որ բոլոր ռազմագերիները և բռնի պահվող այլ անձինք, ներառյալ՝ քաղաքացիական անձինք, ազատ չեն արձակվել՝ համաձայն Միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես՝ 1949թ. Ժնևի կոնվենցիայի (III) դրույթների,
զ. կոչ է անում Սլովակիայի Հանրապետության կառավարությանը, Եվրամիությանը և միջազգային կազմակերպություններին ապահովել.
-պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ կասետային զինամթերքի օգտագործման վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքների պատշաճ քննությունը,

Национальный совет Словакии принял резолюцию по Нагорному Карабаху
В ходе 25-го пленарного заседания Парламента Словакии 1 апреля Национальным советом единогласно была принята резолюция по Нагорному Карабаху, представленная депутатом от партии SMER-SD/социальных демократов Национального совета Словацкой Республики, председателем Комиссии по внешним отношениям Мариан Керри (Marián Kéry).
Как передает "Арменпресс", в резолюции строго осуждаются убийства мирных жителей, уничтожение памятников и гражданских инфраструктур, культурного и религиозного наследия, выражается обеспокоенность в связи с военной вовлеченностью третьих стран в конфликт и их дестабилизирующей ролью. Подчеркивается, что процесс достижения длительного мира и определения будущего правового статуса Нагорного Карабаха должен осуществляться под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Выражается глубокая озабоченность по поводу того, что военнопленные и другие насильственно задержанные гражданские лица, до сих пор не освобождены согласно положениям Женевской конвенции 1949 г. и международного гуманитарного права.
Резолюция призывает правительство Словакии, Евросоюз и международные организации обеспечить надлежащее расследование всех обвинений в военных преступлениях, в том числе в использовании кассетных боеприпасов, немедленное освобождение всех военнопленных и мирных жителей, доступ международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах без ограничений.
Это уже вторая резолюция по последней 44-дневной войне, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха, которую принял Национальный совет Словакии.
Первая резолюция О продолжающемся конфликте в Нагорном Карабахе была принята Национальным советом Словацкой Республики 22 октября 2020 года.
Национальный совет Словацкой Республики
Резолюция О Нагорном Карабахе
1 апреля 2021 года
А. Учитывая заявление о полном прекращении огня в Нагорном Карабахе и вокруг него, подписанное Арменией, Азербайджаном и Россией 9 ноября 1920 года;
Б. Строго осуждая убийства мирных жителей, уничтожение строений гражданской инфраструктуры, памятников культурного и религиозного наследия;
В. Выражая озабоченность по поводу военной вовлеченности третьих стран в конфликт и их дестабилизирующей роли;
Г. Подчеркивая, что процесс достижения длительного мира и определения будущего правового статуса Нагорного Карабаха должен осуществляться под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ;
Д. Выражая глубокую озабоченность в связи с тем, что все военнопленные и другие насильственно задержанные лица, включая и гражданских лиц, не были освобождены в соответствии с положениями Женевской конвенции (III) 1949 г. и международного гуманитарного права
Призываем правительство Словацкой Республики, Евросоюз и международные организации обеспечить:
- надлежащее расследование всех обвинений в военных преступлениях, в том числе в использовании кассетных боеприпасов;