ԱՄՆ պետդեպն արձանագրել է ԼՂ պատերազմում Թուրքիայի ներգրավվածությունը, Ադրբեջանի հանցագործությունները
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունը 2020 թվականի Մարդու իրավունքների զեկույցի Ադրբեջանին առնչվող հատվածում արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում Թուրքիայի աջակցությունը և Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, զեկույցում մասնավորապես արձանագրվել է, թե ինչպես պատերազմի սկզբում՝ հոկտեմբերի առաջին օրերին տարածվեցին տեսանյութեր, որտեղ ադրբեջանցի զինվորականները Հադրութում խոշտանգում և սպանում են երկու հայ քաղաքացիական անձանց:
Պետդեպարտամենտի զեկույցում հիշատակվել է դեկտեմբերի 10-ին Amnesty International-ի հրապարակած զեկույցը՝ հիմնված 22 տեսանյութերի վրա, որտեղ ևս արձանագրվել էին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայերի խոշտանգման ու սպանության դեպքեր, որոնք կազմակերպությունը որակել էր որպես «պատերազմական հանցագործություն»: Նշվել է, որ նմանօրինակ անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվել նաև հայ ռազմագերիների նկատմամբ: Բացի այդ, արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները Լեռնային Ղարաբաղում օգտագործել են արգելված տեսակի զինամթերք, մասնավորապես կլաստերային ռումբեր:
Նշվել է, որ թեպետ ադրբեջանական կողմը հերքում է, սակայն Հայաստանի կառավարությունը հաղորդել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերն օգտագործել են հրթիռներ ու ռումբեր՝ թիրախավորելով Ստեփանակերտը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ամենամեծ քաղաքը թողնելով առանց ջրի և էլեկտրականության:
Պետդեպն արձանագրել է, որ պատերազմում Ադրբեջանը կարողացել է հաջողության հասնել թուրքական աջակցության շնորհիվ:

Госдеп США признал вовлеченность Турции в войне в Карабахе и преступления Азербайджана
Госдепартамент США в части Доклада по правам человека 2020 года, касающейся Азербайджана, констатировал содействие Турции в войне в Нагорном Карабахе и военные преступления, совершенные Азербайджаном.
Как передает "Арменпресс", в докладе, в частности, отмечено, что в начале войны, в первые дни октября распространялись видеоматериалы, на которых было заснято, как азербайджанские военные в Гадруте пытают и убивают двух армянских гражданских лиц.
В докладе Госдепартамента упоминается доклад  "Amnesty International", опубликованный 10 декабря, основанный на 22 видеоматериалах, где также зафиксированы случаи пыток и убийства армян азербайджанскими военнослужащими, которые организация квалифицировала как "военные преступления". Было отмечено, что подобное бесчеловечное отношение проявлялось и к армянским военнопленным. Кроме того, было зафиксировано, что власти Азербайджана в Нагорном Карабахе использовали запрещенные виды боеприпасов, в частности, кластерные бомбы.
Также отмечено, что хотя азербайджанская сторона опровергает, однако правительство Армении сообщало, что Вооруженные силы Азербайджана использовали ракеты и бомбы, обстреливая Степанакерт и гражданские инфраструктуры, оставив Степанакерт, самый большой город Нагорного Карабаха без воды и электричества.