Վրաստանում բողոքի ակցիա է տեղի ունենում՝ թուրքական ընկերության կողմից «Նամահվանի» ՀԷԿ-ի կառուցման դեմ
© Sputnik / STRINGER
Վրաստանում ջրցան մեքենաներ և ոստիկանության լրացուցիչ ջոկատներ են տեղակայվել Իմերեթի մարզի Ռիոնի կիրճի մոտ, որտեղ առավոտից բողոքի ակցիա է տեղի ունենում՝ ընդդեմ «Նամահվանի» ՀԷԿ-ի կառուցման: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը՝ հղում կատարելով վրացական «Իմեդի» հեռուստաալիքին:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները կարծում են, որ հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումն անթույլատրելի է, քանի որ այն վնասում է շրջակա միջավայրին և անդառնալի վնաս կհասցնի Ռիոնի կիրճին: Նրանք նաև պնդում են, որ երկրի իշխանությունները թուրքական ընկերությանն են փոխանցել ամբողջ կիրճի սեփականությունը, սակայն կառավարությունից նշում են, որ ներդրողին է փոխանցվել միայն որոշակի տարածք, այն էլ ժամանակավոր օգտագործման համար:
Ցուցարարները հայտարարել են, որ ոստիկանությունը փակել է հիդրոէլեկտրակայանի շինարարական հարթակի մուտքը: Վերջիններս ՆԳՆ-ին կոչ են անում իրենց հնարավորություն տալ ազատ տեղաշարժվել և սպառնում են վրաններ տեղակայել:

В Грузии протестуют против строительства ГЭС "Намахвани"
Водометы и дополнительные наряды полиции стянуты к Рионскому ущелью края Имерети в Грузии, где с утра проходит акция протеста против строительства ГЭС "Намахвани". Об этом в воскресенье сообщил грузинский телеканал Imedi, передает ТАСС
"С целью избежания противостояния граждан и провокаций в соответствии с законом "О полиции" наше тут нахождение считается целесообразным. Вы знаете, что эта меря является временной", - сказал представитель местной краевой полиции Сулхан Тамазашвили, обращаясь к митингующим.
Участники акции считают, что ГЭС возводить нельзя, так как это вредит экологии и нанесет неисправимый ущерб Рионскому ущелью. Они также утверждают, что власти передали турецкой компании во владение целое ущелье, однако в правительстве не раз заявляли, что инвестору передана определенная территория во временное пользование.
Митингующие заявили, что полиция перекрыла все пути подхода к строительной площадке гидроэлектростанции. Они призывают МВД дать им возможность свободно передвигаться и грозятся разбить палатки. Они в то же самое время говорят, что ни в коем случае не будут противостоять полиции и их митинг носит исключительно мирный характер.