Մերկելը, Մակրոնը և Զելենսկին այս շաբաթ քննարկելու են Դոնբասում տիրող իրավիճակը
Մեկ շաբաթվա ընթացքում սպասվում է եռակողմ զրույց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի մասնակցությամբ: Այս մասին այսօր հաղորդել է ուկրաինական «Зеркало недели» հրատարակությունը՝ հղում անելով դիվանագիտական շրջանակներում աղբյուրին, գրում է Tass-ը։
Հաղորդվում է, որ զրույցի հիմնական թեման կլինի «Դոնբասում իրավիճակի սրումը և այդ կապակցությամբ կողմերի դիրքորոշումների համակարգումը»: Այն նաև պարզաբանում է, որ երեք երկրների ղեկավարների զրույցը պետք է տեղի ունենար մարտի 30-ին՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Անգելա Մերկելի և Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ տեսաժողովից անմիջապես հետո:
Նշվում է, որ փետրվարի վերջին Դոնբասում իրավիճակն ավելի բարդացավ, որտեղ գրեթե ամեն օր կրակոցներ էին գրանցվում, այդ թվում`ականանետերի կիրառմամբ: Կողմերը միմյանց մեղադրում են իրավիճակի սրման մեջ:
Մարտի 30-ին Վլադիմիր Պուտինը վիդեոկոնֆերանս անցկացրեց Մակրոնի և Մերկելի հետ: Պուտինը մտահոգություն հայտնեց Ուկրաինայի կողմից Դոնբասում իրավիճակի սրման կապակցությամբ:

Меркель, Макрон и Зеленский обсудят ситуацию в Донбассе на этой неделе
Разговор в трехстороннем формате с участием канцлера Германии Ангелы Меркель, президента Франции Эмманюэля Макрона и украинского лидера Владимира Зеленского ожидается в течение недели. Об этом в понедельник сообщает украинское издание "Зеркало недели" со ссылкой на источник в дипломатических кругах, передает ТАСС.
По его информации, основной темой разговора станет "обострение ситуации в Донбассе и координация позиций сторон в связи с этим". Уточняется также, что разговор лидеров трех стран должен был состояться сразу же после видеоконференции с участием президента России Владимира Путина, Ангелы Меркель и Эмманюэля Макрона 30 марта.
Ситуация в Донбассе осложнилась в конце февраля, в регионе практически каждый день фиксировались перестрелки, в том числе с использованием минометов и гранатометов. Стороны возложили ответственность за обострение друг на друга.
Владимир Путин 30 марта провел разговор в формате видеоконференции с Макроном и Меркель. В числе прочего Путин выразил обеспокоенность в связи с эскалацией Украиной ситуации в Донбассе. Он также отметил, что РФ готова к восстановлению взаимодействия с ЕС, если к этому будет проявлена встречная заинтересованность. Президент РФ в ходе разговора дал разъяснения по ситуации вокруг Алексея Навального. Кроме того, обсуждались темы гуманитарной помощи жителям Сирии, урегулирования в Ливии и вопрос ядерной сделки с Ираном.