Որևէ մեկը չի կարող վստահորեն պնդել, որ գերիների վերադարձի ձգձգումը պայմանավորվածության արդյունք չէ. Կարեն Բեքարյան (Tert.am)
Որևէ մեկը չի կարող վստահորեն պնդել, որ գերիների և պահվող անձանց վերադարձի ձգձգումը պայմանավորվածության արդյունք չէ, որպեսզի պատեհ պահի Փաշինյանը կարողանա դիվիդենտներ քաղել: Այս մասին «Տողերի արանքում» հաղորդաշարի հերթական թողարկման եթերում նշել է վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը, փոխանցում է Tert.am:
«Տևական ժամանակ է՝ մենք որևէ առաջընթաց չունենք մեր հանրությանն ամենահուզող խնդրի՝ գերիների և պահվող անձանց վերադարձի հետ կապված: Բնականաբար, սա կարելի է փորձել բացատրել Ադրբեջանի կեցվածքով, Ադրբեջանի կողմից այս հարցը քաղաքական առևտրի մաս դարձնելով: Բայց արդյոք միայն այսքա՞նն է: Կարծում եմ՝ այս ամենին արդեն ստիպված ենք նայել նաև այլ տեսանկյունից», - նշել է նա:
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար առավել քան շահեկան է Հայաստանում գործող իշխանությունը, որը կատարել է և շարունակում է կատարել ադրբեջանա-թուրքական օրակարգի կարևորագույն խնդիրները, - նշել է Կարեն Բեքարյանը: - Արդյո՞ք մեր գերիներն Ալիևի ձեռքին պատանդ չեն՝ պատեհ պահին այդ հարցի հետ կապված որոշակի առաջխաղացում ապահովելով՝ ներքաղաքական հարցերում և ընտրական ողջ գործընթացում Փաշինյանին օժանդակելու համար»:
Վերլուծաբանը պատահական չի համարում իշխող թիմի այս կամ այն ներկայացուցչի կողմից հաշտեցման գործընթացի, խաղաղասիրական տարաբնույթ նկրտումների, հաղորդակցության ուղիների արագ վերագործարկումից Հայաստանի «շահի» վերաբերյալ  ժամանակ առ ժամանակ ասպարեզ նետվող թեզերը:
«Եթե երկարաժամկետ կտրվածքում կարելի է պատկերացնել սա, ապա այսօր, երբ կան այսքան չլուծված խնդիրներ, երբ այսքան թարմ է ագրեսիայի հետևանքը, երբ գերիներն ու պահվող անձինք չեն վերադառնում, սա այնքան արհեստական է և ծառայում է մեկ գերնպատակի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի  շահերի սպասարկմանը», - նշել է նա:
Կարեն Բեքարյանի կարծիքով՝ գերիների և պահվող անձանց անվերապահ և անհապաղ վերադարձը պետք է դառնա ապրիլի 7-ին նախատեսված Փաշինյան-Պուտին հանդիպման օրակարգի առաջնային կետը:
«Այն դրված է նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության մեջ որպես հիմնական կետ և Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել: Իր բոլոր ջանքերը ներդնելու դեպքում Ռուսաստանի կողմից այս օրակարգի առաջ մղումը, չեմ կասկածում, որ կփոխի իրավիճակը», - նշել է վերլուծաբանը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանն իր լռությամբ դառնում է գերիներին և պահվող անձանց պատանդ դարձրած այս կեղտոտ խաղի մասնակից՝ ունենալով Փաշինյանի ռեժիմի երկարացման և պահպանման նպատակադրում:
Ըստ վերլուծաբանի՝ Փաշինյան-Պուտին հանդիպման օրակարգում պետք է ներառվի նաև Ադրբեջանի հայատյաց հռետորաբանությանը վերջ տալու, միջազգային կառույցներում թշնամական գործողությունների, Հայաստանի դեմ մղվող տեղեկատվական պատերազմի դադարեցման հարցերը, սահմանագծման և սահմանազատման հարցերով միջազգային իրավունքին և պրակտիկային համաձայն հանձնաժողովի ստեղծումը:
«Ես մեկ շատ կարևոր հանգամանք՝ պետք է, վերջապես, հստակեցվի բանակցային ձևաչափը, պատրաստվի նրա օրակարգը, հստակեցվեն մեկնարկի ժամկետները: Բանակցային ձևաչափի հիմքում պետք է լինի ահաբեկիչների ներգրավմամբ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի իրավական, քաղաքական, բարոյական գնահատականը, քաղաքական խնդիրներն ուժի սպառնալիքով և ուժի կիրառման արդյունքում լուծելու անթույլատրելիությունը և քաղաքական կարգավորման գործընթացի բոլոր բաց մնացած հարցերի բանակցային ձևաչափի ներքո մեկնարկի խնդիրը», - եզրափակել է նա:

No One Can Confidently Insist that the Protraction of Captives’ Return Is Not Linked to Specific Arrangements: Karen Bekaryan (Tert.am)
No one can conflidently insist that the protracted processes in the repatriation of our captives and detainees from Azerbaijan are not linked to specific political arrangements aimed at enabling Prime Minister Nikol Pashinyan to gain certain dividends, political analyst Karen Bekaryan said on Monday, calling for revised attitudes to the problemTert.am reports.
"It has been quite a long time that we do not have any progress at all in connection with the return of captives and detainees, an issue that virtually remains a top concern for our society at present. It is naturally possible to explain this by Azerbaijan's posture, i.e. - Azerbaijan’s move to make the issue part of its political bargaining. But is that really all? I think we are now required to look upon this also from a different perspective," Berkaryan said during the analytical broadcast Between the Lines on ArmNews TV Channel.
"The incumbent authorities of Armenia are advantageous, to say the least, to both Azerbaijan and Turkey, as they have fulfilled – and are still fulfilling – the major tasks on the Azerbaijani-Turkish agenda. Are our captives hostages by definition at the hands of [Azerbaijani President] Ilham Aliyev, securing a certain progress at the proper moment to assist Pashinyan in domestic policy affiars and in the entire electoral processes?" he asked.
The analyst also highlighted the deliberate intent behind the authorities’ repeatedly voiced theses on "reconciliation processes" and various "peaceloving" ambitions, as well as Armenia’s "benefits" from the proposed unblocking of the communication channels.
"While it is imaginable in the long run, it sounds extremely artificial now that we have so many unresolved problems and are still facing the the agression aftermath[s], with so many captives and detainees not returning as yet. It serves only one supreme task, i.e. – meeting the Azerbaijani and Turkish interests," he said, stressing the need of making the issue a top agenda item at the upcoming Armenian-Azerbaijani summit.
"It was incorporated as a key issue into the November 10 joint statement [the Russia-brokered ceasefire on Nagorno-Karabakh] but was not respected by Azerbaijan. I don’t think Russia will change this situation in any way in case of investing all its efforts to push ahead with this agenda," he said, addmitting Moscow’s somewhat contributig role to the "dirty game" of prolonging Pashinyan’s hold on power (by virtue of its silence).
According to the analyst, the Pashinyan-Putin agenda should cover also issues dealing with appropriate measures to end Azerbaijan’s anti-Armenian rhetoric and create a commission (in line with the international law and practice) responsible for border denarcation and delimitation activities.
"And last but not least, it is necessary to eventually clarify the negotiation format, prepare its agenda and specify the starting timeframes. The legal, political and moral assessment of the terrorist-backed Turkish-Azerbaijani aggression and the impermissibility of resolving political issues by threat of force - and as a result of using force – as well as the start [of a dialogue] over all the issues remaining open in the political settlement process = must be the underlying basis of the negotiation format," he added.