Որևէ մեկը չի կարող վստահորեն պնդել, որ գերիների վերադարձի ձգձգումը պայմանավորվածության արդյունք չէ. Կարեն Բեքարյան (Tert.am)
Որևէ մեկը չի կարող վստահորեն պնդել, որ գերիների և պահվող անձանց վերադարձի ձգձգումը պայմանավորվածության արդյունք չէ, որպեսզի պատեհ պահի Փաշինյանը կարողանա դիվիդենտներ քաղել: Այս մասին «Տողերի արանքում» հաղորդաշարի հերթական թողարկման եթերում նշել է վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը, փոխանցում է Tert.am:
«Տևական ժամանակ է՝ մենք որևէ առաջընթաց չունենք մեր հանրությանն ամենահուզող խնդրի՝ գերիների և պահվող անձանց վերադարձի հետ կապված: Բնականաբար, սա կարելի է փորձել բացատրել Ադրբեջանի կեցվածքով, Ադրբեջանի կողմից այս հարցը քաղաքական առևտրի մաս դարձնելով: Բայց արդյոք միայն այսքա՞նն է: Կարծում եմ՝ այս ամենին արդեն ստիպված ենք նայել նաև այլ տեսանկյունից», - նշել է նա:
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար առավել քան շահեկան է Հայաստանում գործող իշխանությունը, որը կատարել է և շարունակում է կատարել ադրբեջանա-թուրքական օրակարգի կարևորագույն խնդիրները, - նշել է Կարեն Բեքարյանը: - Արդյո՞ք մեր գերիներն Ալիևի ձեռքին պատանդ չեն՝ պատեհ պահին այդ հարցի հետ կապված որոշակի առաջխաղացում ապահովելով՝ ներքաղաքական հարցերում և ընտրական ողջ գործընթացում Փաշինյանին օժանդակելու համար»:
Վերլուծաբանը պատահական չի համարում իշխող թիմի այս կամ այն ներկայացուցչի կողմից հաշտեցման գործընթացի, խաղաղասիրական տարաբնույթ նկրտումների, հաղորդակցության ուղիների արագ վերագործարկումից Հայաստանի «շահի» վերաբերյալ  ժամանակ առ ժամանակ ասպարեզ նետվող թեզերը:
«Եթե երկարաժամկետ կտրվածքում կարելի է պատկերացնել սա, ապա այսօր, երբ կան այսքան չլուծված խնդիրներ, երբ այսքան թարմ է ագրեսիայի հետևանքը, երբ գերիներն ու պահվող անձինք չեն վերադառնում, սա այնքան արհեստական է և ծառայում է մեկ գերնպատակի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի  շահերի սպասարկմանը», - նշել է նա:
Կարեն Բեքարյանի կարծիքով՝ գերիների և պահվող անձանց անվերապահ և անհապաղ վերադարձը պետք է դառնա ապրիլի 7-ին նախատեսված Փաշինյան-Պուտին հանդիպման օրակարգի առաջնային կետը:
«Այն դրված է նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության մեջ որպես հիմնական կետ և Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել: Իր բոլոր ջանքերը ներդնելու դեպքում Ռուսաստանի կողմից այս օրակարգի առաջ մղումը, չեմ կասկածում, որ կփոխի իրավիճակը», - նշել է վերլուծաբանը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանն իր լռությամբ դառնում է գերիներին և պահվող անձանց պատանդ դարձրած այս կեղտոտ խաղի մասնակից՝ ունենալով Փաշինյանի ռեժիմի երկարացման և պահպանման նպատակադրում:
Ըստ վերլուծաբանի՝ Փաշինյան-Պուտին հանդիպման օրակարգում պետք է ներառվի նաև Ադրբեջանի հայատյաց հռետորաբանությանը վերջ տալու, միջազգային կառույցներում թշնամական գործողությունների, Հայաստանի դեմ մղվող տեղեկատվական պատերազմի դադարեցման հարցերը, սահմանագծման և սահմանազատման հարցերով միջազգային իրավունքին և պրակտիկային համաձայն հանձնաժողովի ստեղծումը:
«Ես մեկ շատ կարևոր հանգամանք՝ պետք է, վերջապես, հստակեցվի բանակցային ձևաչափը, պատրաստվի նրա օրակարգը, հստակեցվեն մեկնարկի ժամկետները: Բանակցային ձևաչափի հիմքում պետք է լինի ահաբեկիչների ներգրավմամբ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի իրավական, քաղաքական, բարոյական գնահատականը, քաղաքական խնդիրներն ուժի սպառնալիքով և ուժի կիրառման արդյունքում լուծելու անթույլատրելիությունը և քաղաքական կարգավորման գործընթացի բոլոր բաց մնացած հարցերի բանակցային ձևաչափի ներքո մեկնարկի խնդիրը», - եզրափակել է նա:

Никто не может с уверенностью утверждать, что задержка с возвращением пленных не является результатом договоренности: Карен Бекарян
Безоговорочное и немедленное возвращение пленных должно стать приоритетным пунктом повестки встречи Пашинян-Путин, намеченной на 7 апреля. Как передает Tert.am, об этом заявил аналитик Карен Бекарян в эфире очередного выпуска передачи "Между строк".
"Это включено в совместное заявление от 10 ноября в качестве основного пункта, который так и не был выполнен Азербайджаном. Я не сомневаюсь, что продвижение Россией этой повестки изменит ситуацию", - подчеркнул он, добавив, что молчание России превращает ее в участницу этой грязной игры с целью продления и сохранения режима Пашиняна.
По мнению аналитика, повестка дня встречи Пашинян-Путин должна включать прекращение арменофобской риторики Азербайджана, вражеских действий в международных структурах, информационной войны против Армении, а также создание комиссии по вопросам демаркации в соответствии с международным правом и практикой.
"И еще одно очень важное обстоятельство: необходимо, в конце концов, уточнить формат переговоров, подготовить их повестку, уточнить сроки начала. В основе переговорного формата должна лежать правовая, политическая, моральная оценка турецко-азербайджанской агрессии с привлечением террористов, недопустимости решения политических вопросов посредством угроз о применении силы или применения силы", - заявил он.
По мнению аналитика, никто не может с уверенностью утверждать, что задержка с возвращением пленных не является результатом договоренности.
"Уже давно у нас нет никакого прогресса в решении самой насущной проблемы нашего общества - возвращении пленных и удерживаемых лиц. Естественно, это можно попытаться объяснить позицией Азербайджана, который превратил этот вопрос в часть политического торга. Но неужто на этом все? Думаю, что пора нам взглянуть на все это под другим углом", - отметил он.
"Для Азербайджана и Турции крайне удобны действующие власти Армении, которые выполняли и продолжают выполнять важнейшие вопросы азербайджано-турецкой повестки", - подчеркнул Карен Бекарян.
Аналитик считает не случайными тезисы тех или иных представителей правящей команды о якобы "заинтересованности" Армении в процессе перемирия, различных миролюбивых устремлениях, скорейшем перезапуске коммуникационных путей.
"Если это можно представить в долгосрочной перспективе, то сегодня, когда так много нерешенных вопросов, когда последствия агрессии еще так свежи, когда пленные и удерживаемые лица не возвращаются, это настолько искусственно, что служит одной сверхцели - обслуживанию интересов Азербайджана и Турции", - отметил он.