Ռուսաստանն ու Թուրքիան բանակցում են թուրքական արբանյակներն ուղեծիր դուրս բերելու շուրջ
«Գլավկոսմոսը» և Թուրքիան բանակցություններ են վարում թուրքական արբանյակները ռուսական հրթիռների ուղեծիր դուրս բերելու շուրջ: Այս մասին «Интерфакс» -ին է հայտնել ընկերության ղեկավար Դմիտրի Լոսկուտովը:
Լոսկուտովը չի հստակեցրել, թե որ արբանյակներն են նախատեսում ուղարկել տիեզերք, և երբ դա կարող է տեղի ունենալ:
Նրա խոսքով, ներկայումս «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի միջոցով բանակցություններ են ընթանում Թուրքիայի հետ համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագիր կնքելու շուրջ:
«Ավելի լուրջ նախագծեր, այդ թվում՝ մարդատար թռիչքները, հնարավոր են միայն այն դեպքում, եթե այդ համաձայնագիրը ստորագրվի երկրների միջև»,- ասել է Լոսկուտովը:

Россия и Турция ведут переговоры о запуске турецких спутников
"Главкосмос" (дочернее предприятие "Роскосмоса") ведет переговоры с Турцией о запуске турецких спутников на российских ракетах, сообщил "Интерфаксу" глава компании Дмитрий Лоскутов.
"По коммерческим запускам турецких аппаратов ведутся переговоры", - сообщил Лоскутов, отвечая на вопрос о текущем взаимодействии компании с заказчиками из этой страны.
Он не уточнил, о каких спутниках идет речь и когда может пройти запуск. Гендиректор "Главкосмоса" отметил, что в данный момент по линии "Роскосмоса" ведутся переговоры о заключении двустороннего соглашения о сотрудничестве с турецкой стороной.
"Более серьезные проекты, такие как пилотируемые полеты или что-то еще, возможны только при подписании этого соглашения", - отметил он.