Օտարերկրյա առաջնորդները չեն հրավիրվի Մոսկվայում նախատեսված Հաղթանակի շքերթին. Պեսկով
Օտար երկրներից ժամանած հյուրերը չեն հրավիրվի մայիսի 9-ին Մոսկվայում Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 76-րդ ամյակին նվիրված տոնակատարությանը: Այս մասին չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ոչ, սա հոբելյանական տարի չէ, ուստի օտարերկրյա մասնակիցներ չեն հրավիրվի»,- նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք այս տարի Հաղթանակի շքերթի հրավերներ կուղարկվեն օտարերկրյա ղեկավարներին:
Պեսկովը շեշտել է, որ «մյուս հարցերում, հավանաբար, կգործի (հյուրերին) շքերթին հրավիրելու սովորական ռեժիմը, սակայն՝ այն նրբություններով, որոնք կսահմանվեն մեր սանիտարական մարմինների կողմից»:

Песков сообщил, что иностранных лидеров не будут приглашать на парад Победы в Москве
Гости из зарубежных стран не будут приглашаться на празднование 9 мая в Москве 76-летия Победы в Великой Отечественной войне. Об этом в среду сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС
"Нет, год не юбилейный, поэтому не имеется в виду приглашать зарубежных участников", - ответил представитель Кремля на вопрос, будут ли рассылаться на парад Победы этого года приглашения иностранным лидерам.
Песков подчеркнул, что "в остальном будет, наверное, обычный режим приглашения [гостей] на парад, но с теми нюансами, которые уже ближе к дате проведения [мероприятия] будут определены нашими санитарными властями".