Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը բաց նամակով կոչ է արել վարչապետին պաշտոնապես ճանաչել Ցեղասպանությունը
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախումբը տեղի հայկական համայնքի անունից բաց նամակ է հղել վարչապետ Սկոտ Մորիսոնին՝ կոչ անելով ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում հայերի, ինչպես նաև ասորիների ու հույների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանձնախումբը հորդորել է վարչապետին հավատարիմ մնալ դեռևս 2011 թվականին խորհրդարանում իր ունեցած ելույթին, որտեղ նա մասնավորապես հայտարարել էր. «Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ իրականացված ամենասարսափելի հանցագործություններից է: Կարևոր է, որ մենք ճանաչենք Հայոց ցեղասպանությունն այնպես, ինչպես որ է»:
Ի տարբերություն խորհրդարանական տարիների գործունեության՝ արդեն վարչապետ Մորիսոնը, ով պաշտոնը զբաղեցնում է 2018 թվականից, հրաժարվել է կիրառել «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ տեղի տալով արտաքին ճնշումներին:
«Հիմա Ցեղասպանության ճանաչման ժամանակն է: Ավստրալիայում Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ փոփոխվող քաղաքական մթնոլորտը և Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ միջազգայնորեն արվող դրական քայլերը ստիպում են մեզ հավատալ, որ հիմա է ժամանակը»,- ասվում է նամակում:
Հանձնախմբից նշել են, որ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելը չպետք է պատճառ դառնա, որպեսզի փոխվեն անձի արժեհամակարգն ու տեսակետները:
Նշելով, որ Սպիտակ տանից ևս կան դրական ազդակներ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ՝  հանձնախմբի անդամները շեշտել են, որ հիմա ճիշտ ժամանակն է մերժել սպառնալիքները, որոնք կիրառում է ավտորիտար Թուրքիան:
«Ավստրալիայի 50 հազարանոց հայկական համայնքի անունից մենք կոչ ենք անում ձեզ 1915 թվականի դեպքերը պաշտոնապես կոչել իր անունով՝ Ցեղասպանություն»,- ասվում է նամակում:

Комитет "Ай Дата" Австралии призвал премьер-министра официально признать Геноцид армян
В преддверии 106-й годовщины Геноцида армян комиссия "Ай Дата" Австралии от имени местной армянской общины направила открытое письмо премьер-министру Скоту Моррисону с призывом признать Геноцид армян в Османской империи, а также ассирийцев и греков.
Как передает "Арменпресс", комиссия призвала премьера оставаться верным своему выступлению в парламенте еще в 2011 году, в котором он, в частности, заявил: "Геноцид армян - одно из самых страшных преступлений против человечества".
В отличие от своей парламентской деятельности, став премьер-министром Моррисон, занимающий пост с 2018 года, поддавшись внешнему давлению, отказался применять термин "геноцид".
"Настало время для признания Геноцида армян. Меняющаяся политическая атмосфера вокруг вопроса Геноцида армян в Австралии и положительные шаги международного сообщества по признанию Геноцида заставляют нас поверить, что сейчас самое время признать геноцид", - говорится в письме.
В комиссии отметили, что вступление на должность премьер-министра не должно стать причиной изменения системы ценностей и точек зрения личности.
Отметив, что из Белого дома также поступают положительные сигналы о признании Геноцида армян со стороны президента США Джо Байдена, члены комиссии подчеркнули, что сейчас самое время отвергнуть угрозы, которые применяет авторитарная Турция.
"От имени 50 000-ой армянской общины Австралии мы призываем Вас события 1915 года официально назвать геноцидом", - говорится в письме.