Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է ԵԽ Նախարարների կոմիտե
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով այսօր դիմել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե:
«Ներկայացված հատուկ հաղորդումը կապված է այն փաստի հետ, որ 2021թ. մարտի 9-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակային ծանուցում է ուղարկել Նախարարների կոմիտե՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանում գերիների հարցով դատարանի սահմանած ժամկետները, դատարանին տրամադրում է ընդհանրական ու սահմանափակ տեղեկություններ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդման մեջ ցույց է տրված, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Բացարձակ դատապարտելի է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում իրենց երկրում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը: Նրանք դրանով կրկնակի տառապանքներ են պատճառում անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին, քանի որ նրանց համար առավել ևս անորոշ է դառնում վիճակը և սա էլ այն ֆոնին, որ ադրբեջանական իշխանություններն անընդհատ խոչընդոտում են մարմինների որոնողական և հայտնաբերման աշխատանքները:
Այս հարցերի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում:
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղղված դիմումում ներկայացված է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջների հանգամանալից վերլուծություն, կոնկրետ օրինակներով ցույց են տրված մարդու իրավունքների խախտումները և բարձրացված է գերիների անհապաղ վերադարձին աջակցելու հարց:
Այս ամենի հետ միասին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ՀՀ պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են գերիների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ ապահովել պատշաճ հաղորդակցություն, նրանց տրամադրել սպառիչ տեղեկություններ, գերծել համակարգված, ինչպես նաև ուշադիր լինել սեփական յուրաքանչյուր խոսքի նկատմամբ՝ բացառելու համար որևէ լարվածություն», - ասվում է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен Армении обратился в КМ СЕ в связи с невыполнением Азербайджаном обязательств по возврату пленных
Защитник прав человека Арман Татоян распространил заявление, сообщив, что сегодня обратился в Комитет министров Совета Европы по вопросу о немедленном возвращении всех пленных с армянской стороны, незаконно удерживаемых в Азербайджане, передает News.am.
Специальное сообщение связана с тем фактом, что 9 марта 2021 г. ЕСПЧ направил публичное уведомление в Комитет министров, отметив, что правительство Азербайджана не соблюдает сроки, установленные судом по вопросу пленных, предоставляет суду общие и ограниченные сведения.
В сообщении омбудсмена Армении указывается, что поведение азербайджанских властей грубо нарушает международные требования, представляя пленных ''террористами'' или  ''диверсантами''.
Все военнослужащие и гражданские лица армянской стороны были взяты в плен азербайджанскими вооруженными силами в условиях продолжающегося вооруженного конфликта, следовательно, все они в статусе пленных, должны быть немедленно освобождены и возвращены на родину без каких-либо политических или иных предусловий.
Азербайджанские власти искусственно затягивают, политизируют процесс, грубо попирая права пленных и их семей, причиняя им страдания и вызывая напряженность в обществе.
Достойно строжайшего осуждения то, что власти Азербайджана не сообщают реальное число находящихся в плену лиц с армянской стороны. Этим они причиняют двойные страдания семьям пропавших без вести лиц, поскольку для них ситуация становится еще более неопределенной, и это на фоне того, что азербайджанские власти постоянно препятствуют поиску и обнаружению тел.
Абсолютную актуальность этих вопросов следует рассматривать и в контексте политики армянофобии и вражды в Азербайджане на государственном уровне.
В обращении к Комитету министров Совета Европы представлен подробный анализ международных требований по защите прав человека, на конкретных примерах выявлены нарушения прав человека и подняты вопросы содействия немедленному возвращению пленных.
Вместе со всем этим омбудсмен РА особо констатирует, что государственные органы и должностные лица Армении обязаны обеспечить надлежащее общение с семьями пленных и без вести пропавших, предоставить им исчерпывающие сведения, действовать скоординировано, а также быть внимательными к каждому собственному слову, чтобы исключить какую-либо напряженность.