Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է ԵԽ Նախարարների կոմիտե
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով այսօր դիմել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե:
«Ներկայացված հատուկ հաղորդումը կապված է այն փաստի հետ, որ 2021թ. մարտի 9-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակային ծանուցում է ուղարկել Նախարարների կոմիտե՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանում գերիների հարցով դատարանի սահմանած ժամկետները, դատարանին տրամադրում է ընդհանրական ու սահմանափակ տեղեկություններ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդման մեջ ցույց է տրված, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Բացարձակ դատապարտելի է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում իրենց երկրում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը: Նրանք դրանով կրկնակի տառապանքներ են պատճառում անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին, քանի որ նրանց համար առավել ևս անորոշ է դառնում վիճակը և սա էլ այն ֆոնին, որ ադրբեջանական իշխանություններն անընդհատ խոչընդոտում են մարմինների որոնողական և հայտնաբերման աշխատանքները:
Այս հարցերի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում:
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղղված դիմումում ներկայացված է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջների հանգամանալից վերլուծություն, կոնկրետ օրինակներով ցույց են տրված մարդու իրավունքների խախտումները և բարձրացված է գերիների անհապաղ վերադարձին աջակցելու հարց:
Այս ամենի հետ միասին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ՀՀ պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են գերիների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ ապահովել պատշաճ հաղորդակցություն, նրանց տրամադրել սպառիչ տեղեկություններ, գերծել համակարգված, ինչպես նաև ուշադիր լինել սեփական յուրաքանչյուր խոսքի նկատմամբ՝ բացառելու համար որևէ լարվածություն», - ասվում է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has issued a statement stating that he has addressed the Committee of Ministers of the Council of Europe with the issue regarding the immediate return of all Armenian prisoners of war being illegally kept in Azerbaijan, News.am reports.
The submitted special report concerns the fact that on March 9, 2021, the European Court of Human Rights sent a public notice to the Committee of Ministers, stating that the Government of Azerbaijan isn’t observing the periods established by the Court for the return of prisoners of war and is providing the Court with general and limited information.
The report of the Human Rights Defender shows that the behavior of the Azerbaijani authorities grossly violates international requirements by presenting the prisoners of war as ‘terrorists’ or ‘saboteurs’. The report states that all the Armenian servicemen and civilians were captured by the Azerbaijani Armed Forces during the armed conflict, therefore, all of them were captives, need to be released immediately and returned to the homeland, without any political or other precondition.
“The Azerbaijani authorities are artificially delaying and politicizing the process, grossly violating the rights of the captives and their families, causing them suffering and sparking tension in society. What is absolutely condemnable is the fact that the Azerbaijani authorities aren’t announcing the real number of Armenian prisoners of war and are constantly obstructing the search efforts of bodies. The absolute urgency of these issues also needs to be viewed in the context of Azerbaijan’s state policy on Armenophobia and enmity. The letter addressed to the Committee of Ministers of the Council of Europe presents a detailed analysis of the international requirements for human rights protection, indicates the human rights violations with specific examples and raises the issue of supporting the immediate return of the prisoners of war. Alongside this, the Human Rights Defender particularly states that the state bodies and officials of Armenia are obliged to ensure proper communication with the families of captives and missing servicemen, provide them with exhaustive information, act in a coordinated manner and be attentive towards every word in order to rule out any tension,” the report reads.