Հրապարակվել է արքայազն Ֆիլիպի վերջին ցանկությունը
Էդինբուրգի դուքս, արքայազն Ֆիլիպը ցանկանում էր տանը, իր անկողնում հանգիստ մեռնել: «Լենտա ռու»-ի փոխանցմամբ, Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի հանգուցյալ ամուսնու վերջին ցանկությունը «New York Post»-ին հայտնել է թագավորական ընտանիքին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ դուքսը իսկապես ցանկանում էր խաղաղ մահանալ Վինձորի ամրոցում: «Ֆիլիպը աղմուկ չէր ուզում: Նա ուզում էր ամեն ինչ անել իր ճանապարհով մինչև վերջ»,- պարզաբանել է պարբերականի զրուցակիցը, փոխանցում է Panorama.am:
Բացի այդ, արքայազն Ֆիլիպը ցանկացել է, որ չանցկացվի պետական հուղարկավորություն, չնայած նա իրավունք ուներ այդ արարողությանը, քանի որ թագուհու ամուսինն էր: Փոխարենը մասնավոր ծառայության միջոցով ռազմական հուղարկավորություն կկազմակերպվի Վինձորի Սուրբ Գեորգի մատուռում, հայտնել է «The Mirror»-ը:
Արքայազն Ֆիլիպը կյանքից հեռացավ ապրիլի 9-ին՝ Վինձորի ամրոցում, 99 տարեկան հասակում: Երկու ամսից՝ հունիսի 10-ին, նա պետք է դառնար 100 տարեկան: Մահվան ոչ մի պատճառ չի նշվել:  Բրիտանիայում 20-օրյա համազգային սուգ է հայտարարվել:
Էդինբուրգի դուքս, արքայազն Ֆիլիպը ծնվել է 1921 թվականին, իսկ Եղիսաբեթ Երկրորդի հետ ամուսնացած է 1947 թվականից: Ֆիլիպն արքայազն Չարլզի հայրն է և արքայազներ Հարրիի և Ուիլյամի պապը:

Раскрыто последнее желание принца Филиппа
Герцог Эдинбургский принц Филипп хотел "мирно умереть дома в собственной постели". Последнее желание покойного супруга британской королевы Елизаветы II раскрыл изданию New York Post источник, приближенный к королевской семье. Об этом сообщает Лента.Ру.
По его словам, герцог "очень хотел мирно умереть" в Виндзорском замке. "Филипп не хотел суеты. Он хотел делать все по-своему до конца", — пояснил собеседник издания.
Кроме того, принц Филипп выразил желание не проводить государственные похороны, несмотря на то, что имел право на них, поскольку он был мужем королевы. Вместо этого будут организованы военные похороны с частной службой в часовне Святого Георгия в Виндзоре, уточняет The Mirror.
Принц Филипп скончался 9 апреля в Виндзорском замке в возрасте 99 лет. Через два месяца, 10 июня, ему должно было исполниться 100 лет. Причины смерти не называются, в Британии объявлен 20-дневный общенациональный траур.
Герцог Эдинбургский принц Филипп Маунтбеттен родился в 1921 году и был женат на Елизавете II с 1947 года. Филипп — отец принца Чарльза и дедушка принцев Гарри и Уильяма.