ԱԱԾ-ն անհիմն անտարբերություն է ցուցաբերում թշնամական պետությունից Հայաստանին բավականին մեծ գումար փոխանցելու հարցին. Նաիրա Կարապետյան
Համաշխարհային բանկի զեկույցից տեղեկանում ենք, որ 2018 թվականին Ադրբեջանից Հայաստան է փոխանցվել 211մլն ԱՄՆ դոլար գումար: Այս հարցի առնչությամբ ԱԺ պատգամավորի հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ-ն պատասխանել է, որ իրենց հայտնի չէ նման տեղեկություն և հավելյան պարզաբանումների համար առաջարկել է դիմել ՀՀ Կենտրոնական բանկ:
«Այստեղ զարմանալի է ոչ միայն այն փաստը, որ ԱԱԾ-ն ուղղորդում է տեղեկությունը ճշտել Կենտրոնական բանկից, այլև անհիմն անտարբերություն է ցուցաբերում թշնամական պետությունից Հայաստանի Հանրապետություն  բավականին մեծ գումար փոխանցելու հարցին: Ո՞ր կառույցը, եթե ոչ ԱԱԾ-ն պետք է ապահովի մեր պետության անվտանգությունը: Խոսքը դեռևս 2018 թվականին է վերաբերում» , - մեզ հետ զրույցում նշեց «Եվրոպական ինտեգրացիա»  ՀԿ նախագահ Նաիրա Կարապետյանը:
«Ուշագրավ է, որ բառացիորեն  օրեր առաջ Ալիևը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերին համարում է իր պետության քաղաքացիներ, որևէ ռազմական գործողություններ իրենց նկատմամբ չի պատրաստվում իրականացնել, և նաև դրանով է պայմանավորված հումանիտար և լոգիստիկ շարունակական օգնությունը նրանց» , - ավելավրեց Նաիրա Կարապետյանը:
Շեշտելով, որ մեզ հայտնի է դեռ միայն 2018 թվականի փոխանցման մասին տեղեկությունը, մեր զրուցակիցը տարակուսանք հայտնեց, թե նոր իշխանությունների այս տարիների փակ բանակցությունները և ԱԱԾ այս պահվածքը հիմք են տալիս ենթադրելու, որ բացառված չէ, որ այդպիսի փոխանցումներ եղած լինեն նաև հաջորդ տարիներին` 2019թ., 2020թ., գուցե` 2021թ.: «Ամեն դեպքում, ԱԱԾ-ն պետք է ունենա հստակ պատասխան այս փոխանցման վերաբերյալ և այդ պատասխանը ներկայացնի նաև մեր հասարակությանը, քանի որ, ցավոք, Ալիևի բոլոր հայտարարություններն ու հանդգնությունները չեն ստանում մեր իշխանությունների կողմից որևէ պատասխան, և շատ բարդ է հասկանալ, թե որն է սուտ, իսկ որը` ցավալի ճշմարտություն», - ամփոփեց Կարապետյանը:

NSS of Armenia Shows Unreasonable Indifference to the Transfer of a Large Amount of Money from Azerbaijan to Armenia: Naira Karapetyan
The World Bank has published a report from which we get informed that in 2018 a money transfer in the amount of $ 211 million was carried out from Azerbaijan to Armenia. The National Security Service of Armenia, in response to an official inquiry from a parliament member, replied that it did not have this kind of information and suggested to contact the Central Bank of Armenia for an additional explanation.
''Not only the fact that the National Security Service offers to clarify information from the Central Bank causes concern, but also the inexplicable indifference of this structure connected with the fact of transferring such a big amount from an enemy state to Armenia. What other structure, if not the National Security Service, has the duty to provide our state security? And now we are talking only about 2018'',- said Naira Karapetyan, the Chairman of the European Integration NGO, during the interview with us.
''It should be noted that the President of Azerbaijan has just recently stated that he considers the Armenians living in the territory of Nagorno-Karabakh to be citizens of his country and he is not going to take any military actions against them. According to him, this explains also the continuous provision of humanitarian and logistic aid to these citizens'', - Naira Karapetyan added.
Underlining, that we have only information on 2018, Naira Karapetyan expressed concern that the negotiations of these new authorities about Nagorno-Karabakh issue in such closed regime and such behavior of the NSS give grounds for concerns that it is possible that this kind of money transfers could also be carried out in 2019, 2020 and even 2021. ''In any case, the National Security Service is obliged to collect facts, find out the truth and provide clear answers to the public, since all the attacks and statements of Ilham Aliyev, unfortunately, have not received any response from our authorities, and in this case it is quite difficult to understand where is truth and where falsehood'', - our interlocutor concluded.