ԱԱԾ-ն անհիմն անտարբերություն է ցուցաբերում թշնամական պետությունից Հայաստանին բավականին մեծ գումար փոխանցելու հարցին. Նաիրա Կարապետյան
Համաշխարհային բանկի զեկույցից տեղեկանում ենք, որ 2018 թվականին Ադրբեջանից Հայաստան է փոխանցվել 211մլն ԱՄՆ դոլար գումար: Այս հարցի առնչությամբ ԱԺ պատգամավորի հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ-ն պատասխանել է, որ իրենց հայտնի չէ նման տեղեկություն և հավելյան պարզաբանումների համար առաջարկել է դիմել ՀՀ Կենտրոնական բանկ:
«Այստեղ զարմանալի է ոչ միայն այն փաստը, որ ԱԱԾ-ն ուղղորդում է տեղեկությունը ճշտել Կենտրոնական բանկից, այլև անհիմն անտարբերություն է ցուցաբերում թշնամական պետությունից Հայաստանի Հանրապետություն  բավականին մեծ գումար փոխանցելու հարցին: Ո՞ր կառույցը, եթե ոչ ԱԱԾ-ն պետք է ապահովի մեր պետության անվտանգությունը: Խոսքը դեռևս 2018 թվականին է վերաբերում» , - մեզ հետ զրույցում նշեց «Եվրոպական ինտեգրացիա»  ՀԿ նախագահ Նաիրա Կարապետյանը:
«Ուշագրավ է, որ բառացիորեն  օրեր առաջ Ալիևը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերին համարում է իր պետության քաղաքացիներ, որևէ ռազմական գործողություններ իրենց նկատմամբ չի պատրաստվում իրականացնել, և նաև դրանով է պայմանավորված հումանիտար և լոգիստիկ շարունակական օգնությունը նրանց» , - ավելավրեց Նաիրա Կարապետյանը:
Շեշտելով, որ մեզ հայտնի է դեռ միայն 2018 թվականի փոխանցման մասին տեղեկությունը, մեր զրուցակիցը տարակուսանք հայտնեց, թե նոր իշխանությունների այս տարիների փակ բանակցությունները և ԱԱԾ այս պահվածքը հիմք են տալիս ենթադրելու, որ բացառված չէ, որ այդպիսի փոխանցումներ եղած լինեն նաև հաջորդ տարիներին` 2019թ., 2020թ., գուցե` 2021թ.: «Ամեն դեպքում, ԱԱԾ-ն պետք է ունենա հստակ պատասխան այս փոխանցման վերաբերյալ և այդ պատասխանը ներկայացնի նաև մեր հասարակությանը, քանի որ, ցավոք, Ալիևի բոլոր հայտարարություններն ու հանդգնությունները չեն ստանում մեր իշխանությունների կողմից որևէ պատասխան, և շատ բարդ է հասկանալ, թե որն է սուտ, իսկ որը` ցավալի ճշմարտություն», - ամփոփեց Կարապետյանը:

СНБ Армении проявляет необоснованное безразличие к переводу крупной суммы денег из враждебного государства в РА: Наира Карапетян
Всемирный банк опубликовал доклад, из которого стало известно, что в 2018-ом году из Азербайджана в Армению был совершен денежный перевод на сумму 211 млн долларов. СНБ Армении на официальный запрос депутата парламента ответил, что не располагает такого рода информацией и предложил за дополнительными разъяснениями обратиться в Центральный банк РА.
"Поражает не только сам факт, что СНБ предлагает уточнить информацию из Центрального банка, но и то необоснованное безразличие, с которым эта структура относится к факту перевода значительной суммы из вражеского государства в Армению. Какая еще структура, если не СНБ, призвана обеспечивать нашу государственную безопасность? Причем речь идет еще только о 2018 годе”, - отметила в беседе с ИАА "Армедиа" председатель НПО "Европейская интеграция" Наира Карапетян.
"Здесь стоит упомянуть то, что президент Азербайджана буквально на днях заявил, что проживающих на территории Нагорного Карабаха армян считает гражданами своей страны и не собирается предпринимать в их отношении какие-либо военные действия. В этом же контексте он подчеркнул, что этим и объясняется продолжительное предоставление гуманитарной помощи этим гражданам. О какой помощи идет речь, была ли она действительно предоставлена, когда началась и сколько времени длится такой процесс – это вопросы, требующие конкретных ответов", - добавила Наира Карапетян.
Подчеркнув, что нам известна лишь информация касательно 2018-ого года, наш собеседник выразил обеспокоенность в связи с тем, что закрытые переговоры новых властей и подобное поведение СНБ дают основания для предположений, что не исключено, что такого рода денежные переводы могли бы осуществляться также в 2019-ом, 2020-ом и даже в 2021-ом году.
"В любом случае, СНБ обязан собирать факты, выяснять правду и предоставлять четкие ответы обществу, так как, к сожалению, в последнее время все выпадки и заявления Ильхама Алиева не получают какого-либо ответа со стороны наших властей, и довольно сложно понять, где тут ложь, а где - болезненная истина,” - отметила наш собеседник.