Մոնտրոյի կոնվենցիան չի տարածվի «Ստամբուլ» ջրանցքի վրա. Էրդողան
«Ստամբուլ» ջրանցքի վրա չի տարածվի Բոսֆորի և Դարդանելի կարգավիճակի վերաբերյալ Մոնտրյոյի կոնվենցիան: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ Թուրքիայի շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարար Մուրատ Քուրումը հայտարարել էր, որ Անկարան հավանություն է տվել «Ստամբուլի» ջրանցքի կառուցման ծրագրին, որը զուգահեռ կգործի Բոսֆորին և կկապի Մարմարա ծովը Սև ծովի հետ: Արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի խոսքով էլ, նեղուցի նախագիծը ուղղված չէ Թուրքիայի կողմից Մոնտրոյի կոնվենցիայից հրաժարվելուն:
«Ստամբուլի ջրանցքը կապ չունի Մոնտրյոյի կոնվենցիայի հետ: Մոնտրյոն Բոսֆորին վերաբերող համաձայնագիր է: Հետևաբար, այստեղ մենք ստանում ենք մեր ինքնուրույնությունը, ինքնիշխանությունը», - ասել է Էրդողանը:
Նոր ջրանցքի կառուցման մասին, որը կկապի Սև ծովը Մարմարա ծովի հետ, Էրդողանն առաջին անգամ խոսել է 2011թ.-ին, երբ դեռ Թուրքիայի վարչապետն էր: Նոր նեղուցի կառուցման նախագիծը, եթե իրականացվի, կդառնա Թուրքիայի պատմության մեջ ամենախոշոր ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունը և կտրուկ կնվազեցնի Բոսֆորի տրանսպորտային ծանրաբեռնվածությունը:

Конвенция Монтре не будет действовать на канал "Стамбул'': Эрдоган
Президент Турции Таийп Эрдоган заявил, что конвенция Монтрё о статусе проливов Босфор и Дарданеллы не касается проектируемого канала "Стамбул".
Ранее министр окружающей среды и градостроительства Турции Мурат Курум заявил, что Анкара утвердила план строительства канала "Стамбул", который будет проходить параллельно проливу Босфор и соединит Мраморное море с Черным. По словам главы МИД республики Мевлюта Чавушоглу, проект канала не направлен на отказ Турции от конвенции Монтрё.
"Нет ли малейшей связи проекта канала "Стамбул" с Монтрё. Монтрё - это соглашение, касающееся Босфора. Поэтому здесь мы получаем собственную независимость, суверенитет", - сказал Эрдоган на встрече со студентами, трансляция велась в Twitter, передает ''РИА Новости''.
Впервые о возможности создания нового канала, который соединит Черное и Мраморное моря, Эрдоган заявил в 2011 году, будучи тогда премьером Турции. Проект строительства новой морской артерии в обход Босфора в случае его реализации станет крупнейшей инфраструктурной инициативой в истории Турции и позволит резко уменьшить транспортную нагрузку на Босфор.