Բարձրացվեց զինվորական ծառայության տարիքային շեմը. օրինագիծն ընդունվեց
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ օրինագիծը հեղինակել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:
Նախագծով առաջարկվում էր բարձրացնել զինվորական ծառայության տարիքային շեմը՝ սահմանելով պայմանագրայինների համար մինչև 63 տարեկանը, իսկ բարձրագույն սպայական կազմի «գեներալ-գնդապետ» և «բանակի գեներալ» զինվորական կոչումներ ունեցող զինծառայողների համար՝ մինչև 65 տարեկանը:
Կառավարությունն առաջարկել էր սպայական և շարքային կոչումների համար սահմանել տարբեր տարիքային շեմեր:
«Գործող օրենքում ամրագրված 40 տարեկանն առաջարկվում է դարձնել 45, իսկ 45 տարեկանը՝ 50: Կրտսեր սպայական կազմի համար առաջարկվում է 48-ը 52 տարեկան դարձնել, ավագ սպայական կազմի համար 50-ը՝ 58: Ավելի բարձր կոչումների համար տարիքային շեմը թողնվել է անփոփոխ: Առաջարկվում է համաչափորեն բարձրացնել նաև պահեստազորայինների տարիքային շեմը՝ դարձնելով 48-ից 53, 50-ից 55, 55-ից 58 և 58-ից 60 տարեկան»,- նախագիծը ներկայացնելիս նշել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը:

Принят законопроект, повышающий возрастной порог прохождения военной службы
Национальное Собрание во втором чтении полностью приняло законопроект О внесении изменений в Закон Республики Армения "О воинской службе и статусе военнослужащих. Как сообщает "Арменпресс", автором законопроекта является фракция "Просвещенная Армения".
"Законопроектом предлагается повысить возрастной ценз для прохождения контрактной военной службы до 63 лет и до 65 лет для военнослужащих в званиях генерал-полковник и генерал армии.
Правительство предложило установить разные возрастные ограничения для рядового и офицерского состава.
40-лет действующего закона заменяется 45 годами, 45 лет  - заменяется 50 годами. Для младших офицеров 48 лет заменяется 52 годами, старших офицеров 50 лет - 58 годами. Возрастной ценз для более высоких званий остался без изменений. Предлагается пропорционально увеличить возрастной ценз резервистов 48 - 53, 50 - 55, 55 - 58, 58 - 60", - представил секретарь фракции "Просвещенная Армения" Геворг Горгисян.