Հայաստանի և Թուրքիայի միջև որևէ բանակցություն չկա. ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին գերատեսչության առաջնային ուղղություններից մեկը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական Մարթա Այվազյանը:
«Որևէ առիթ չենք կորցնում համապատասխան հարթակներում բարձրացնելու այս հարցը: Ինչպես նաև մեր երկկողմ շփումների ընթացքում ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի հասնենք հիմնական խնդրին՝ Հայոց ցեղասպանության հնարավորինս լայն ճանաչմանը»,-ասաց Մարթա Այվազյանը:
Հարցին, թե արդյոք բանակցություններ նախատեսված են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ, Մարթա Այվազյանը նշեց, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև որևէ բանակցություն չի գնում, որևէ բանակցություն նախատեսված չէ:

Между Арменией и Турцией нет никаких переговоров: советник министра иностранных дел Армении
Процесс международного признания Геноцида армян остается одним из приоритетов МИД Армении. Об этом на пресс-конференции в пресс-центре "Арменпресс" сообщила советник министра иностранных дел Армении Марта Айвазян.
“Мы не упускаем ни одной возможности, чтобы поднять этот вопрос на соответствующих площадках. Также и в наших двусторонних контактах, мы прилагаем усилия для достижения главного – как можно более широкого признания Геноцида армян”, - сказала Марта Айвазян.
На вопрос, планируются ли переговоры об установлении дипломатических отношений между Арменией и Турцией, Марта Айвазян отметила, что никаких переговоров между Арменией и Турцией не ведется, никакиe переговоры не планируются.