Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին կանցկացվեն հավաքներ Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ
Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներն անցկացվելու են բազմամարդ: Չնայած համավարակին, Ֆրանսիայի հայ համայնքը նախատեսում է մեծ թվով մասնակիցներ ներգրավել՝ ընդգծելով պահանջատիրական ձեռնարկների կարևորությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ այժմ ընթանում են միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներ՝ կատարելով որոշ հստակեցումներ:
«Մենք կապի մեջ ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Պետք է աշխատենք, որ պատշաճ ձևով կազմակերպվեն Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները: Աշխատում ենք, որպեսզի ներկա լինեն կառավարության ներկայացուցիչները, Փարիզի քաղաքապետը, շրջանների ներկայացուցիչները, պատգամավորները: Անշուշտ, պահպանելու ենք հակահամաճարակային կանոնները: Հարգելով օրենքները՝ մենք պետք է կազմակերպենք ապրիլի 24-ի պահանջատիրական միջոցառումները: Չէինք կարող 2021 թվականի ապրիլի 24-ին լուռ մնալ»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Մուրադ Փափազյանի խոսքով, այն, ինչ տեղի ունեցավ 2020 թվականին Արցախում հայերի դեմ, անընդունելի է և այդ ուղղությամբ կարևոր շեշտադրումները տեղ են գտնելու Ֆրանսիայում հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառումներում, ներկայացուցիչների ելույթներում: Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության, վերջինիս ծավալապաշտական քաղաքականության մասին, ըստ Մուրադ Փափազյանի, պետք է բարձրաձայնել, աշխատել, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գործողությունները:
«Ադրբեջանը պատերազմում հաջողություն գրանցեց, որովհետև Թուրքիան իր կողքին էր, ոչ միայն մասնագետներով, տեխնիկայով, այլև ջիհադիստներով: Պետք է շարունակել բարձրաձայնել, քննադատել, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի Թուրքիայի գործողությունները: Հանուն մեր զոհված երիտասարդների պետք է շարունակենք մեր պայքարը: Պետք է աշխատենք հանուն Արցախի վերականգնման: Սա կարևոր է, Արցախը պետք է վերագտնի իր հայկական սահմանները»,-նշեց Մուրադ Փափազյանը:
Ապրիլի 24-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառում է կազմակերպվելու կեսօրին՝ Կոմիտաս վարդապետի արձանի մոտ: Նախատեսված են պահանջատիրական երթեր տարբեր քաղաքներում, կլինեն հավաքներ Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ:

Rallies to Be Held Outside Turkey’s Diplomatic Representations in France on Armenian Genocide Remembrance Day- Armenpress
Despite the coronavirus pandemic the Armenian community of France is planning to gather a lot of people on April 24 for the commemoration of the Armenian Genocide, Co-Chair of the Coordination Council of the Armenian Organizations of France, ARF Bureau member Murad Papazian told Armenpress, adding that currently event preparations are underway.
"We are in touch with French President Emmanuel Macron. We should work to properly hold the Armenian Genocide commemoration events. We take actions so that the event will be attended by the government representatives, the Paris Mayor, the representatives of the regions, MPs. Of course, we will keep all the coronavirus-related rules. By respecting the laws we must organize the demanding events of April 24th. We couldn’t stay silent on April 24, 2021", he said.
According to him, what has taken place against Armenians in Artsakh in 2020 is unacceptable, and the events organized by the French-Armenian community will also focus on this. He says Turkey’s participation to the recent war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, Turkey’s expansionist policy should be voiced so that the international community will condemn President Recep Tayyip Erdogan’s actions.
"Azerbaijan recorded success in the war because Turkey was standing by it not only with specialists, equipment, but also with jihadists. We should continue to raise, criticize this in order for the international community to condemn Turkey’s actions. We should continue our fight for our fallen heroes. We should work for the restoration of Artsakh. This is important, Artsakh must re-find its Armenian borders", he said.
An Armenian Genocide commemoration event will be held in Paris on April 24 near the statue of Komitas. Various rallies are expected to take place in different cities, including outside Turkey’s diplomatic representations.