Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին կանցկացվեն հավաքներ Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ
Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներն անցկացվելու են բազմամարդ: Չնայած համավարակին, Ֆրանսիայի հայ համայնքը նախատեսում է մեծ թվով մասնակիցներ ներգրավել՝ ընդգծելով պահանջատիրական ձեռնարկների կարևորությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ այժմ ընթանում են միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներ՝ կատարելով որոշ հստակեցումներ:
«Մենք կապի մեջ ենք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Պետք է աշխատենք, որ պատշաճ ձևով կազմակերպվեն Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները: Աշխատում ենք, որպեսզի ներկա լինեն կառավարության ներկայացուցիչները, Փարիզի քաղաքապետը, շրջանների ներկայացուցիչները, պատգամավորները: Անշուշտ, պահպանելու ենք հակահամաճարակային կանոնները: Հարգելով օրենքները՝ մենք պետք է կազմակերպենք ապրիլի 24-ի պահանջատիրական միջոցառումները: Չէինք կարող 2021 թվականի ապրիլի 24-ին լուռ մնալ»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Մուրադ Փափազյանի խոսքով, այն, ինչ տեղի ունեցավ 2020 թվականին Արցախում հայերի դեմ, անընդունելի է և այդ ուղղությամբ կարևոր շեշտադրումները տեղ են գտնելու Ֆրանսիայում հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառումներում, ներկայացուցիչների ելույթներում: Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության, վերջինիս ծավալապաշտական քաղաքականության մասին, ըստ Մուրադ Փափազյանի, պետք է բարձրաձայնել, աշխատել, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գործողությունները:
«Ադրբեջանը պատերազմում հաջողություն գրանցեց, որովհետև Թուրքիան իր կողքին էր, ոչ միայն մասնագետներով, տեխնիկայով, այլև ջիհադիստներով: Պետք է շարունակել բարձրաձայնել, քննադատել, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի Թուրքիայի գործողությունները: Հանուն մեր զոհված երիտասարդների պետք է շարունակենք մեր պայքարը: Պետք է աշխատենք հանուն Արցախի վերականգնման: Սա կարևոր է, Արցախը պետք է վերագտնի իր հայկական սահմանները»,-նշեց Մուրադ Փափազյանը:
Ապրիլի 24-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառում է կազմակերպվելու կեսօրին՝ Կոմիտաս վարդապետի արձանի մոտ: Նախատեսված են պահանջատիրական երթեր տարբեր քաղաքներում, կլինեն հավաքներ Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ:

Во Франции 24 апреля у дипломатических представительств Турции пройдут митинги
Мероприятия, посвященные Геноциду армян, во Франции 24 апреля пройдут с привлечением большого количества участников. Армянская община Франции, несмотря на эпидемию,  рассчитывает привлечь большое количество участников, подчеркивая этим важность этих ответственных инициатив. В беседе с Арменпресс сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян отметил, что в настоящее время идет подготовка мероприятий, вносятся некоторые уточнения.
"Мы поддерживаем связь с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Мы должны работать над правильной организацией мероприятий, посвященных годовщине Геноцида армян. Мы готовим присутствие представителей власти, мэра Парижа, представителей регионов, депутатов. Конечно, мы будем соблюдать правила противоэпидемической защиты. Акции протеста 24 апреля мы должны организовать, соблюдая законы. Мы не смогли молчать 24 апреля 2021 года", - сказал Мурад Папазян.
По словам Мурада Папазяна, то, что произошло с армянами в Арцахе в 2020 году, недопустимо, в мероприятиях, организованных армянской общиной Франции, в выступлениях представителей акцент будет сделан на этом. По словам Мурада Папазяна, участие Турции в войне, развязанной Азербайджаном, и ее экспансионистская политика должны быть озвучены, и необходимо вести работу, чтобы международное сообщество осудило действия президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
"Азербайджан добился успеха в войне, потому что Турция была на его стороне не только со своими специалистами и техникой, но и с джихадистами. Мы должны говорить об этом, осуждать, чтобы и международное сообщество осудило действия Турции. Мы должны продолжать нашу борьбу ради наших погибших молодых людей. Мы должны работать во имя  восстановления Арцаха. Это возможно, Арцах заново должен открыть свои армянские границы", - сказал Мурад Папазян.
24 апреля в 12.00 в Париже у памятника Комитасу состоится мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян. В разных городах запланированы марши требования признания Геноцида, митинги пройдут возле дипломатических представительств Турции.
Геноцид, осуществленный Османской империи в 1915 г. в отношении армян, был величайшим преступлением начала XX века. Первым отзвуком международного сообщества на эти события  было совместное заявление, сделанное Францией, Россией и Соединенным Королевством 24 мая  1915 года, в котором насилия, совершенные против армянского народа были названы "преступлением против человечности и цивилизации". Франция в разные годы обращалась к вопросу Геноцида армян.