Չեխիան ՆԱՏՕ-ին խնդրել է քննարկել Ռուսաստանի նկատմամբ հետագա քայլերը
Չեխիան ՆԱՏՕ-ին առաջարկել է ևս մի հանդիպում անցկացնել՝ Ռուսաստանի նկատմամբ նոր համաձայնեցված քայլերը քննարկելու համար: Այս մասին ասվում է Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարության կայքում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հանրապետությունը շնորհակալություն է հայտնում դաշինքի գործընկերներին սոլիդարության համար: Բացի այդ, Պրահան խնդրել է համատեղ հայտարարությամբ հանդես գալ Մոսկվայի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 20-ին հայտարարվել էր, որ ՆԱՏՕ-ն նախատեսում է այս շաբաթ քննարկել Ռուսաստանի և Չեխիայի միջև հարաբերությունները: Մասնավորապես, դաշինքը խորհրդակցություններ կանցկացնի Չեխիայի արտգործնախարարի հետ՝ Մոսկվայից քսան չեխ դիվանագետի արտաքսման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ, ինչը հետևել էր չեխական կողմի համանման քայլին: Դաշինքի ներկայացուցչի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները «սոլիդար են Ռուսաստանի ապակայունացնող վարքի վտանգավոր մոդելի նկատմամբ»:

Чехия попросила НАТО обсудить шаги в отношении России
Чехия предложила НАТО провести еще одну встречу, чтобы обсудить новые скоординированные шаги в отношении России. Об этом сообщает Lenta.ru, со ссылкой на сайт чешского МИДа.
Отмечается, что республика благодарит партнеров по альянсу за выражение солидарности. Кроме того, Прага запросила выступить с совместным заявлением по Москве.
О том, что НАТО на этой неделе планирует обсудить отношения России и Чехии, сообщалось 20 апреля. В частности, альянс проконсультируется с главой МИД Чехии по ситуации с высылкой из Москвы двадцати чешских дипломатов, которая последовала после аналогичного шага чешской стороны. По словам представителя альянса, союзники по НАТО «солидарны в отношении опасной модели дестабилизирующего поведения России».