Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող միջազգային գիտաժողով. Թուրքիան չի պատրաստվում առերեսվել սեփական պատմությանը
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Թուրքիան պետական մակարդակով շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը:
Մասնավորապես՝ նախօրեին Թուրքիայում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող միջազգային գիտաժողով, որը կազմակերպվել էր Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության կողմից: Գիտաժողովին մասնակցել են իրավաբաններ, պատմաբաններ, փորձագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ինչպես Թուրքիայից և Ադրբեջանից, այնպես էլ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Իռլանդիայից:
Մոտ վեց ժամ տևած գիտաժողովը կազմված է եղել երեք պանելային քննարկումներից՝ «1915-ի իրադարձությունները պատմական համատեքստում և Հայկական հարցը», «1915-ի իրադարձությունները միջազգային իրավունքի լույսի ներքո», «1915-ի իրադարձությունների արդի արտացոլումները և ապագայի հեռանկարը» խորագրերի ներքո:
Ինչպես և սպասելի էր գիտաժողովի մասնակիցները կրկին առաջ քաշեցին Հայոց ցեղասպանության մասին անհիմն թեզերը՝ հերթական անգամ դիմելով պատմական  փաստերի և միջազգային իրավունքի աղավաղման քաղաքականությանը: Ոչ թե հավասարության նշան դրվեց Ցեղասպանությունը իրականացրածների և ցեղասպանվածների միջև, այլ ավելին՝ ևս մեկ անգամ թուրք ոճրագործները ներկայացվեցին որպես զոհեր, իսկ ոճրագործության ենթարկված հայերը՝ որպես ավազակախմբեր, ովքեր իբրև «Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրության վրա հարձակվող թշնամիների հետ համագործակցելով՝ «դավաճանել» են Թուրքիային (այդ էլ այն դեպքում, երբ հայերը Թուրքիայում ունեցել են բավականին մեծ «արտոնություններ» ), այդ իսկ պատճառով ենթարկվել են 1915-ի տեղահանության ու վերաբնակեցման որոշմանը»…
Այս գիտաժողովը ևս մեկ անգամ փաստեց այն մասին, որ Թուրքիայի իշխանությունները ոչ միայն չեն պատրաստվում առերեսվել սեփական պատմությանն այլ, ընդհակառակը, շարունակում են պնդել պատմաբանների հանձնաժողով ձևավորելու իրենց թեզը՝ ընդգծելով, որ միայն այսպես ասած ««ճշմարտության» վերհանումը կբուժի մեր վերքերը և կնպաստի խաղաղությանն ու կայունությանը ամբողջ աշխարհում, հատկապես Կովկասում»:
Հարկ է նշել, որ Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու, հայերին դավաճանության մեջ մեղադրելու և իրենց զոհի կարգավիճակում ներկայացնելու Թուրքիայի այս թեզերը նոր չեն: Երբ ուսումնասիրում ենք տարբեր տարիների թուրքական իշխանությունների՝ Ցեղասպանության հարցում վարած քաղաքականությունը, ակնհայտ է դառնում, որ դրանց հիմքում էական փոփոխություն չի գրանցվել: Փոխվել են ինչ-ինչ էլեմենտներ, բայց՝ ոչ բուն բովանդակությունը:
Սակայն ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ այս ամենն այլ երանգավորում է ստանում, երբ այս գիտաժողովն ու Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը դիտարկում ենք թուրք իշխանությունների՝ Հայաստանին ուղղված վերջին ուղերձների համատեքստում: Մասնավորապես 44-օրյա պատերազմից հետո վերջիններիս կողմից նույնիսկ ամենաբարձր մակարդակով պարբերաբար բարձրաձայնվում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում նոր էջ բացելու մասին: Շարունակվող այս ուղերձները հայաստանյան որոշ շրջանակների կողմից այն աստիճան դրական են ընդունվում, որ սկսել են խոսել Թուրքիայի՝ Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության, թշնամու կերպարի վերանայման, կառուցողական հարևանի հետ հարաբերություններ հաստատելու մասին: Ընդ որում հաշվի չառնելով այն, որ Թուրքիան մի կողմից նշում է, որ իր դուռը բաց է նաև Հայաստանի համար, մյուս կողմից շարունակում է Ցեղասպանության նկատմամբ իր ժխտողական քաղաքականությունը և ընդամենը ամիսներ առաջ իր աջակցությունն էր ցույց տալիս Ադրբեջանին՝ ներառյալ ահաբեկիչների հարցում:

Turkey Continues Its Policy of Denial
Ahead of April 24, Turkey continues its policy of denial at the state level. In particular, an international conference denying the Armenian Genocide was held in Turkey which was organized by the Presidency of the Republic of Türkiye Directorate of Communications.
The conference was attended by lawyers, historians, experts, NGO representatives from Turkey, Azerbaijan, Russia, the United States, Germany, France and Ireland.
The conference which lasted six hours was comprised of three panel discussions under the following headings - "The Events of 1915 in the Historical Context and the Armenian Issue", "The Events of 1915 in the Light of International Law", "Current Reflections of the Events of 1915 and the Future Perspective".
As expected, the conference participants again put forward unfounded theses on the Armenian Genocide, once again resorting to the policy of distorting historical facts and international law. They not only put an equality sign between those who committed the Genocide and between victims, moreover they spread a fiction that allegedly Armenians are not victims, but are criminals and that they have not been slaughtered, instead they have slaughtered the Turks.
This conference once again proved that the Turkish authorities are not only going to face their own history but, on the contrary, they continue to insist on their thesis to form a commission of historians, emphasizing that only "revealing the truth" will heal our wounds, contribute to peace and stability in the whole world, especially in the Caucasus. "
It should be noted that these theses of Turkey on denying the Armenian Genocide, accusing Armenians of treason and presenting themselves as victims are not new. When we elaborate further on the policy of the Turkish authorities on the Genocide in different years, it becomes obvious that there have been no significant changes in their statements.
However, it is noteworthy to mention that all this acquires radically different meaning when we view the conference and Turkey's policy of denial in the context of the recent messages of the Turkish authorities towards Armenia.  In particular after the 44-day war, they constantly raise the issue of opening a new page in the relations between Armenia and Turkey at the highest level. These ongoing messages are so positively received by some Armenian circles that they have begun to talk about a change in Turkey's attitude towards Armenia, about reconsidering of the enemy image, and about the establishment of relations with a constructive neighbor.
They even not take into account the fact that Turkey, on the one hand, states that its door is open for Armenia, on the other hand, continues its policy of denial, moreover only a few months ago it supported Azerbaijan, including the issue of terrorists.