Ռուսաստանը կոչ է անում Երևանին և Բաքվին զերծ մնալ ռևանշիստական հռետորաբանությունից. Զախարովա
Ռուսաստանը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին զերծ մնալ ռազմատենչ հռետորաբանությունից և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար վրեժ լուծելու ցանկությունից, քանի որ դա կարող է հանգեցնել իրավիճակի սրմանը տարածաշրջանում: Այս մասին հինգշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ռևանշիստական և ռազմատենչ հռետորաբանությունից, որը կարող է տարածաշրջանը կրկին պատերազմի շեմին կանգնեցնել», - ասել է նա:
Զախարովան ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի գործնական քայլերը պետք է համահունչ լինեն եռակողմ համաձայնագրերին, որոնք ձեռք են բերվել Մոսկվայում 2020 թ. նոյեմբերին և 2021 թ. հունվարին կայացած բանակցություններում: Դիվանագետը հավելել է նաև, որ այս տրամաբանությամբ պետք է լուծվի նաև տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցը:

РФ призывает Баку и Ереван воздерживаться от реваншистской риторики: Захарова
Россия призывает Азербайджан и Армению воздерживаться от милитаристской риторики и стремления взять реванш в нагорнокарабахском конфликте, так как это может привести к обострению ситуации в регионе. Об этом заявила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает ТАСС
"Мы призываем стороны [Баку и Ереван] воздерживаться от реваншистской и милитаристской риторики, которая может вновь поставить регион на грань войны", - сказала она.
Захарова подчеркнула, что практические шаги Азербайджана и Армении должны идти в русле трехсторонних договоренностей, достигнутых на переговорах в Москве в ноябре 2020 года и в январе 2021 года. Дипломат добавила, что в соответствии с этой логикой должен быть урегулирован и вопрос разблокировки экономических и транспортных связей в регионе.