ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին ՄԻԵԴ-ին տրամադրել հայ գերիների վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը
Եվրամիությունը կոչ է արել Ադրբեջանին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին տրամադրել հայ գերիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որն ավելի վաղ հայցել էր դատարանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ կողմից տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Եվրամիությունը ողջունում է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը, որը հարջորդել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կողմերի միջև հրադադարի համաձայնությանը, ինչպես նաև այն դրական արդյունքները, որոնք առնչվում են մարդկանց աճյունների վերադարձին և մարդասիրական աջակցության տրամադրմանը բնակչության այն հատվածին, որոնք խիստ տուժել են հակամարտության հետևանքով:
Այդուհանդերձ, Եվրամիությունը կրկին հայտարարում է, որ նոր ջանքեր են անհրաժեշտ երկու երկրների միջև վստահության կառուցման և կայուն խաղաղության հարցում առաջընթաց գրանցելու համար: Սա նշանակում է, որ պետք է զերծ մնալ թշնամական ու վիրավորական հռետորաբանությունից, հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել բոլոր ռազմագերիներին ու կալանավորված անձանց՝ անկախ նրանց ձերբակալման պայմաններից, վերադարձի գործընթացը, ինչպես նաև համագործակցել այլ կարևոր հարցերի շուրջ, ինչպիսին է ականազերծումը»:
ԵՄ-ն անդրադարձել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Նախարարների խորհրդին ուղղված վերջին ծանուցմանը` կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին ռազմական հակամարտությանն առնչվող միջանկյալ միջոցառումների հետ՝ հայտարարելով, որ «Դատարանի նախադեպային իրավունքով հստակորեն նշվում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են հետևել միջանկյալ միջոցներին, ուստի մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին տրամադրել պակասող այն տեղեկատվությունը, որը պահանջել է Դատարանը»:

EU Statement on Captives from the Recent Conflict Between Armenia and Azerbaijan
The European Union calls on Azerbaijan to provide the outstanding information about the Armenian prisoners of war to the European Court of Human Rights (ECHR), which was requested by the Court earlier.
The EU issued a statement which says:
"The European Union welcomes the consolidation of the ceasefire on the ground, following the ceasefire agreement reached by the parties on 9 November 2020, and some positive results achieved on issues such as the repatriation of human remains and the provision of humanitarian assistance to populations severely affected by the conflict.
The European Union reiterates, however, that renewed efforts are necessary to build confidence between both countries and make progress towards sustainable peace. This includes refraining from hostile and offensive rhetoric, finalizing, as soon as possible, the return of all remaining prisoners of war and detained persons, regardless of the circumstances of their arrest, and cooperating also on other important issues such as demining.
In this context, following the recent notification by the European Court of Human Rights to the Committee of Ministers regarding the interim measures indicated under Rule 39 of the Rules of the Court in relation to the recent armed conflict between Armenia and Azerbaijan, we stress that the Court’s case law has clearly established that States Parties to the European Convention on Human Rights are under an obligation to comply with interim measures and we call on Azerbaijan to provide the outstanding information requested by the Court".