Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 6-րդ նիստը
Ապրիլի 28-ին առցանց ձևաչափով տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 6-րդ նիստը: Նիստը համանախագահում էին ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի հարցերով գլխավոր տնօրինության մուտքի արտոնագրերի քաղաքականության և փաստաթղթերի անվտանգության բաժնի պետ Դիմիտրի Ջիոտակոսը։
Հանդիպման մեկնարկին կողմերը ողջունեցին ս․թ մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը հանդիսանում է կարևոր նշաձող Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին ՀՀ–ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրին՝ ընդգծելով վերջինիս կիրարկման գործընթացում գրանցված առաջընթացը և նախանշելով հետագա քայլերը՝ միտված համաձայնագրի լիարժեք իրագործմանը և արդյունավետության առավել բարձրացմանը։ Քննարկվեցին համապատասխան վիճակագրությունը, ինչպես նաև համաձայնագրի կիրարկմանը վերաբերող մի շարք հիմնախնդիրներ, մասնավորապես՝ միգրացիայի կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության, մուտքի արտոնագրերի քաղաքականության, սահմանների կառավարման և միգրացիայի տեղեկատվական համակարգերի ոլորտներում կազմակերպչական հարցերին:
Ընդգծվեց նաև փոխադարձ ջանքերի շարունակական գործադրման կարևորությունը` ուղղված քաղաքացիների շարժունակության խթանմանը, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին և հետագայում Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։

Состоялось 6-ое заседание Совместного комитета по упрощению визового режима Армения-ЕС
28 апреля состоялось 6-ое заседание Совместного комитета по упрощению визового режима Армения-ЕС, которое прошло в виртуальном режиме. Сопредседателями встречи были начальник департамента Европы Министерства иностранных дел Армении Тигран Самвелян и начальник подразделения по вопросам визовой политике и безопасности документов Генерального директората по миграции и внутренним делам Европейской комиссии Димитри Джиотакос.
Стороны выразили свое удовлетворение в связи со вступлением в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, которое является важной вехой в отношениях Армения-ЕС.
В контексте Соглашения об упрощении визового режима между Арменией и ЕС, стороны подчеркнули прогресс, достигнутый в ходе реализации Соглашения, обсудили дальнейшие шаги, направленные на полное выполнение Соглашения и повышение его эффективности. Они также обсудили конкретную статистику и подняли ряд вопросов, связанных с реализацией Соглашения, в частности, об организации управления миграцией, безопасности документов, визовой политике, управления границами и об информационных системах миграции.
Также была подчеркнута важность непрерывных совместных усилий, направленных на продвижение мобильности граждан, борьбу с нелегальной миграцией, а также своевременного начала диалога по либерализации визового режима.