Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 6-րդ նիստը
Ապրիլի 28-ին առցանց ձևաչափով տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 6-րդ նիստը: Նիստը համանախագահում էին ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի հարցերով գլխավոր տնօրինության մուտքի արտոնագրերի քաղաքականության և փաստաթղթերի անվտանգության բաժնի պետ Դիմիտրի Ջիոտակոսը։
Հանդիպման մեկնարկին կողմերը ողջունեցին ս․թ մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը հանդիսանում է կարևոր նշաձող Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին ՀՀ–ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրին՝ ընդգծելով վերջինիս կիրարկման գործընթացում գրանցված առաջընթացը և նախանշելով հետագա քայլերը՝ միտված համաձայնագրի լիարժեք իրագործմանը և արդյունավետության առավել բարձրացմանը։ Քննարկվեցին համապատասխան վիճակագրությունը, ինչպես նաև համաձայնագրի կիրարկմանը վերաբերող մի շարք հիմնախնդիրներ, մասնավորապես՝ միգրացիայի կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության, մուտքի արտոնագրերի քաղաքականության, սահմանների կառավարման և միգրացիայի տեղեկատվական համակարգերի ոլորտներում կազմակերպչական հարցերին:
Ընդգծվեց նաև փոխադարձ ջանքերի շարունակական գործադրման կարևորությունը` ուղղված քաղաքացիների շարժունակության խթանմանը, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին և հետագայում Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։

The 6th Meeting of the Armenia-EU Joint Visa Facilitation Committee Took Place
On 28 April, the 6th Virtual Meeting of the Armenia-EU Joint Visa Facilitation Committee took place. The Meeting was co-chaired by Tigran Samvelian, Head of the European Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, and Dimitri Giotakos, Head of the Visa Policy and Document Security Unit of the Directorate-General for Migration and Home Affairs of the European Commission.
The parties welcomed the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, entered into force on 1 March, 2021, which is a milestone for the Armenia-EU relations.
Furthermore, in the context of the Armenia-EU Visa Facilitation Agreement, both sides recognized the progress in the implementation of the Agreement and considered further steps aimed at its full implementation and increase of the effectiveness. They also discussed the relevant statistics and raised some issues connected with the Agreement’s implementation, in particular in the areas of migration management, document security, visa policy, border-management and migration-information systems․
The importance of the continuous mutual efforts aimed at promoting the mobility of citizens, fighting illegal migration and opening in due course the Visa Liberalization Dialogue has been underlined.