Մյանմայում հարձակման Է ենթարկվել երկու ավիաբազա
Ապրիլի 29-ի վաղ առավոտյան Մյանմայում հարձակումների են ենթարկվել երկու ավիաբազաներ: Այդ մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական զանգվածային լրատվամիջոցներին: Տեղական Delta News Agency գործակալության համաձայն, որին վկայակոչում է Reuters-ը, նախ երեք պայթյուն է որոտացել այն ավիաբազայում, որը գտնվում է երկրի կենտրոնական մասի Մագուե քաղաքի մոտ:
Երկրորդ հարձակումը կատարվել է Մեյթիլա քաղաքում գտնվող ավիաբազայի վրա: Ինչպես նշում է գործակալությունը, վկայակոչելով ականատեսի, հինգ հրթիռ է արձակվել հենակետի վրա: Reuters-ի տվյալներով՝ զոհվածների կամ վիրավորների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել: Մյանմայի զինվորական ղեկավարությունը փետրվարի 1-ին մեկ տարով արտակարգ դրություն է սահմանել երկրում և պաշտոնանկ է արել քաղաքացիական կառավարությանը: Զինված ուժերի հրամանատարությունը դա բացատրել է ընդգրկուն կեղծումներով, որոնք իբր կատարվել են 2020 թվականի նոյեմբերին կայացած ընդհանուր խորհրդարանական ընտրություններում: Մյանմայի բնակիչները փետրվարի սկզբից դուրս են գալիս հեղաշրջման դեմ բողոքի զանգվածային ակցիաների, որոնք դաժանորեն կասեցվում են անվտանգության ուժերի կողմից:

Reuters: две авиабазы в Мьянме подверглись нападению
Две авиабазы в Мьянме подверглись атакам в четверг рано утром. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на местные СМИ и очевидца, передает ТАСС.
Согласно местному агентству Delta News Agency, на которое ссылается Reuters, сначала прогремели три взрыва на авиабазе, расположенной рядом с городом Магуэ в центральной части страны.
Второе нападение было совершено на авиабазу, находящуюся в городе Мейтхила, расположенном к северо-востоку от Магуэ. Как отмечает агентство со ссылкой на очевидца, по базе было выпущено пять ракет.
По сведениям Reuters, информация о погибших или раненых пока не поступала.
Подчеркивается, что на данный момент никто не взял на себя ответственность за произошедшее.
Военное руководство Мьянмы 1 февраля ввело на год чрезвычайное положение в стране и сместило гражданское правительство. Командование вооруженных сил объяснило это масштабными фальсификациями, якобы совершенными на прошедших в ноябре 2020 года всеобщих парламентских выборах. Жители Мьянмы с начала февраля выходят на массовые акции протеста против переворота, которые жестко пресекаются силами безопасности.