ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին վերադարձնել ռազմագերիներին. որո՞նք են այս կարևոր հայտարարության իրական պատճառները
ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները հայտարարություն են ընդունել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին հակամարտության ռազմագերիների վերաբերյալ»:
Նախ, անդրադառնանք հայտարարության վերնագրին: Տարիներ շարունակ հայկական դիվանագիտությունն աշխատանք է տարել, որպեսզի Արցախյան հակամարտությունը չընկալվի որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտություն, այսինքն՝ որպես տարածքային վեճ Արցախի համար: Եվ մշտապես միջազգային կառույցների կողմից օգտագործվել է «ԼՂ հակամարտություն» եզրույթը: Այժմ՝ առավել ևս 44-օրյա պետարզմից հետո, որը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիա էր Արցախի դեմ, Եվրամիությունն օգտագործում է «հակամարտություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև» ձևակերպումը: Սա այլ կերպ, քան տեղեկատվական պատերազմում կրած պարտության հերթական դրսևորում, դժվար է անվանել:
Անդրադառնանք հայտարարության բովանդակությանն ու նպատակին:
Եվրամիության անդամ երկրների արտգործնախարարները ԵՄ անունից ողջունում են 2020թ նոյեմբերի 9-ին հաստատված հրադադարը և դրանից հետո արձանագրված դրական զարգացումները, մասնավորապես՝ դիերի վերադարձն ու տուժած անձանց հումանիտար աջակցության տրամադրումը: Նրանք կոչ են անում նոր ջանքեր գործադրել կողմերի միջև վստահության կառուցման համար, մասնավորապես՝ զերծ մնալ ռազմատենչ հռետորաբանությունից, հնարավորինս արագ վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին՝ անկախ ձերբակալման պատճառներից, և համագործակցել այլ կարևոր հարցերում, ինչպիսին է օրինակ ականազերծումը:
Փաստացի, այս կոչը երեք ուղերձ է պարունակում, որոնցից երկուսն ուղղված են Ադրբեջանին, իսկ մեկը հայկական կողմերին: Հատկապես կարևոր է անկախ ձերբակալման պատճառներից գերիների վերադարձի պահանջը, որը փաստացի հակադարձումն է ռազմագերիներից վերադարձը ձգձգելու Ադրբեջանի կեղծ հիմնավորումներին:  Այլ խնդիր է, որ գերիների վերադարձի հումանիտար կարևորագույն խնդիրը, որը նաև նոյեմբերի 9-ին ստանձնած պարտավորություն է, որևէ կերպ տրամաբանական չէ հավասարության մեջ դիտել ականազերծման խնդրի հետ:
Շատ ողջունելի է, որ ԵՄ-ն վերջապես միասնական դիրքորոշում է հայտնում գերիների հարցի հետ կապված, սակայն կարևոր է հասկանալ նաև, թե ինչու՞ հիմա և ի՞նչ նպատակով:
Ուշագրավ է հայտարարության մեջ հղումն Ադրբեջանի նկատմամբ գերիների հարցով միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ ՄԻԵԴ որոշմանը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ ԵՄ այս հայտարարությունն առաջին հերթին խնդիր է հետապնդում ցույց տալ, որ անընդունելի է եվրոպական կառույցի ընդունած որոշումն անտեսելը: Այսինքն, ավելի շատ իմիջային խնդիր է լուծում:
Հակառակ դեպքում, այնքան էլ հասկանալի չէ, թե ինչու է ԵՄ-ն պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո բավարարվել ուժի կիրառումը քննադատող և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ներքո բանակցային գործընթացը վերսկսելու կոչ անող 1-2 հայտարարություններով, դրանցում էլ՝ հիմնականում շեշտադրելով իր համար առավել զգայուն հարցն, ի դեմս՝ Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության:
Եվ դա այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն Արցախի դեմ պատերազմ սանձազերծելով խախտել է միջազգային իրավունքի կարևորագույն նորմերը, որոնք ամրագրված են նաև մարտի 1-ից լիարժեք ուժի մեջ մտած, ԵՄ բոլոր անդամների կողմից վավերացված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում, որպես ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշում:
Եվրամիությունը, որպես միասնական կառույց, առ այսօր քաղաքական գնահատական չի տվել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիային: ԱՄՆ ակտիվացման ֆոնին ԵՄ այս հայտարարությունն ու այդ թվում՝ Բաքվում բացված «ռազմավարի պուրակին» ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գլխավոր խոսնակ Պիտեր Ստանոի ուշացած արձագանքը ցույց են տալիս, որ ԵՄ-ն շարունակում է դանդաղկոտ լինել իր արձագանքների մեջ: Բրյուսելում, ինչպեսև ընդհանրապես Արևմուտքում, այդպես էլ չի ամրապնդվում այն ընկալումը, որ ուշացած արձագանքներն կամ դրանց բացակայությունը, արհեստական համահարթեցման փորձերն ամենաթողության զգացողություն են ստեղծում Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ և հանգեցնում ծանր հետևանքները, ինչպիսին էր, օրինակ՝ 2020թ պատերազմը:
Այլ խնդիր է, որ Հայաստանը պետք է մշտապես հետևողական աշխատանք տանի նույնիսկ այդ մոտեցման պարագայում իր շահերն ու առաջնահերթություններն առաջ մղելու, ստեղծված հնարավորություններից առավելագույնս օգտվելու համար:

Каковы мотивы ЕС, призывающего Азербайджан вернуть военнопленных
Министры иностранных дел стран-членов ЕС приняли заявление о "военнопленных в недавнем конфликте между Арменией и Азербайджаном".
Сначала стоит обратить внимание на заголовок этого заявления. В течение многих лет армянская дипломатия работала над тем, чтобы арцахский конфликт не воспринимался как конфликт между Арменией и Азербайджаном, то есть как территориальный спор за Арцах. Международные организации всегда использовали термин "нагорно-карабахский конфликт". А теперь, тем более после 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, Европейский Союз использует термин "конфликт между Арменией и Азербайджаном". Это сложно назвать иначе, чем еще одним проявлением поражения Армении в информационной войне.
Обратимся к содержанию и целям принятого заявления.
Министры иностранных дел стран-членов ЕС от имени ЕС приветствуют прекращение огня, установленное 9 ноября 2020 года, позитивные события, произошедшие после этого, в частности, возвращение останков и оказание гуманитарной помощи пострадавшим от конфликта. Они призывают к новым усилиям по укреплению доверия между сторонами, в частности, к исключению воинственной риторики, к скорейшему возвращению всех военнопленных, независимо от причины их ареста, и к сотрудничеству по другим важным вопросам - таким, как разминирование .
Фактически, заявление содержит три призыва, два из которых адресованы Азербайджану, а одно - армянским сторонам. Особенно важно требование о возвращении военнопленных - независимо от причины ареста, что фактически является ответом ЕС на надуманные аргументы Азербайджана, которыми он мотивирует отказ возвращать пленных армян. Другое дело, что важнейший гуманитарный вопрос возвращения военнопленных, который, кроме всего прочего, является частью договоренностей от 10 ноября, нелогично приравнивать к проблеме разминирования территорий.
Очень важно, что ЕС, наконец, занял единую позицию по вопросу о пленных, но важно также понять, почему он это сделал именно сейчас и какую цель преследовал.
Обращает на себя внимание ссылка на решение ЕСПЧ о применении промежуточной меры по отношению к Азербайджану в связи с вопросом о пленных. Создается впечатление, что это заявление ЕС в первую очередь направлено на то, чтобы показать недопустимость игнорирования решения европейской структуры. Другими словами, это больше - вопрос имиджа.
В противном случае не очень понятно, почему ЕС во время войны ограничился одним-двумя заявлениями, в которых осудил применение силы и призвал к возобновлению переговорного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ, при этом подчеркивая наиболее чувствительные для себя вопросы, связанные с активным вовлечением Турции.
И это в том случае, что Азербайджан, развязав войну против Арцаха, нарушил важнейшие нормы международного права, в том числе закрепленные в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, вступившем в силу 1 марта, ратифицированном всеми членами ЕС в качестве официальной позиции ЕС.
До сегодняшнего дня Европейский Союз - как единая организация - не дала политической оценки агрессии, развязанной Азербайджаном. На фоне активности США это заявление ЕС, а также запоздалая реакция главного спикера внешнеполитического ведомства ЕС Питера Стано на открытие "Аллеи трофеев" в Баку, показывают, что ЕС продолжает медленно реагировать на процессы в мире и в нашем регионе. В Брюсселе, как и на Западе в целом, так и не приходит понимание того, что запоздалые реакции или их отсутствие, попытки искусственного паритета создают чувство вседозволенности у азербайджанских властей, что приводит к ужасным последствиям - таким, как война 2020 года.
Другое дело, что Армения в свою очередь тоже должна активно и постоянно работать, даже при таком раскладе, и продвигать свои интересы и приоритеты, максимально используя создаваемые возможности.