Ես պարտվել եմ շատ ավելի մեծ ուժերի․ այդպիսի ուժեր կային, և՛ Արևմուտքում, և՛ Հյուսիսում․ Սերժ Սարգսյան
Կարծում եմ՝ ոչ ոք չի կասկածում, որ այն ինչ տեղի է ունեցել Հայաստանում 2018-ին, տեղի է ունեցել դրսի մեծ աջակցությամբ։ Այս մասին ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է կինոռեժիսոր Մհեր Մկրտչյանի հետ զրույցում, փոխանցում է News.am-ը:
«Հաճախ են ինձ հարցնում՝ իսկ ո՞ւմ աջակցությամբ։ Պատասխանը պարզ է՝ բոլոր այն ուժերի, որոնց պատկերացումները Հայաստանի մասին չեն համապատասխանում մեր պատկերացումներին։ Հիմա մեր դաշնակիցներն ու գործընկերները երեք տարբերակ ունեն սատարելու կամ չսատարելու։ Տարբերակներից մեկն այն է, որ տվյալ երկրի ղեկավարը շնորհավորում է որեւէ այլ երկրում ընտրությունների արդյունքում իշխանության եկած ուժին։
Երկրորդ տարբերակը, որ այդ երկրի ԱԳ նախարարությունները հայտարարություն են անում, եւ երրորդ տարբերակը այն է, երբ այդ երկրներն ուղղորդում են կոնկրետ երկրում իրենց ազդեցության տակ գտնող ու-երին, անհատներին։ Ապրիլի 17-ից հետո, այսինքն իմ վարչապետ ընտրվելուց հետո մենք ստացանք բազմաթիվ շնորհավորանքներ Ռուսաստանից, ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարներից, ԵՄ-ից , այլ երկրներից։ Երկրորդ, նրանց հայտարարությունները, որոնց մասին ես ասում եմ, մի տեսակ զգուշավոր հայտարարություններ էին։ Համենայնդեպս հայտարարություններ էին, որոնք էապես տարբերվում էին հետպատերազմյան Հայաստանին վերաբերող իրենց հայտարարություններից։
Երրորդ․ մենք իհարկե, որոշակի խնդիրներ տեսանք կապված իրենց կողմից ուղղորդվող ուժերի վարքագծերի հետ։ Թե որոնք էին պատճառները, ես դժվարանում եմ ասել։ Ես միայն կարող եմ ենթադրել, որովհետեւ ստույգ իմանալու համար դեռ ժամանակը բավարար չէ։ Միգուցե պատճառը կարող էր լինել մեր համառությունը ԼՂ խնդրի լուծման ճանապարհին։ Բոլորը համոզվել էին, որ մենք ունենք կարմիր գիծ, այսինքն այն նվազագույնը որ մենք կարող էինք ստանալ փոխզիջումների արդյունքում եւ միգուցե որոշ ուժերի այդ մոտեցումն այնքան էլ ձեռնտու չէր»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը 2013-ին անդամացեց ԵԱՏՄ-ին․ «Մենք դա արեցինք մեր ցանկությամբ կամավոր, հաշվի առնելով մեր երկրի շահերը։ Արեւմտամետ ընդդիմությունը դա որակեց որպես ՌԴ-ի կողմից պարտադրանք, թեեւ Արեւմուտքը որեւէ բացասական արձագանքի չարժանացրեց, բայց միգուցե իրենց մոըտ որոշակի նստվածք կար։ Այնուհետեւ մենք սկսեցինք բանակցել ԵՄ-ի հետ եւ ստորագրեցինք համաձայնագիր համապարփակ համագործակցության։ Իհարկե՝ հաշվի առնելով մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին։ ԵԱՏՄ աբնդամ երկրները շատ զուսպ արձագանքեցին, որեւէ բացասական բան չկար, համարեցին նորմալ, բայց միգուցե այստեղ էլ որոշակի նստվածք կար։ Նաեւ չեմ բացառում երրորդ տարբերակը, որ կարող է որոշ ուժերի կողմից սխալ հաշվարկներ կատարվեին։ Այսինքն իրենց նպատակը չլիներ իշխանափոխություն իրականացնելը, այլ որոշակի դաս տալը, որ  խելոք մնացեք, հակառակ պարագայում կարող է այսպիսի բան լինի, Չգիտեմ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
»Այո, ես չեմ պարտվել սրանց, ես պարտվել եմ շատ ավելի ուժեղ մարդկանց, շատ ավելի մեծ ուժերի, բայց ես շատ հստակ ասացի։ Ասեմ, որ այդպիսի ուժեր ամեն տեղ կային, եւ Արեւմուտքում, եւ Հյուսիսում։ Բայց դա պետությունների մոտեցումները չէին։ Դուք վստահ եմ, ծանոթ եք եւ ռուսալեզու, եւ անգլալեզու հրապարակումների, որոնք այնքան էլ ոչ օբյեկտիվ դիրևքերից փորձում էին Հայաստանում կարծիքներ ստեղծել։ Ուրեմն բոլոր տեղերում էլ այդ ուժերը կային»,-ասաց Երրորդ նախագահը։

Экс-президент Армении: я проиграл не этим, а намного сильным людям
Думаю, никто не сомневается в том, что события 2018 года в Армении произошли при большой поддержке извне. Об этом заявил в интервью ArmNews TV третий президент Армении Серж Саргсян, передает News.am.
''Меня часто спрашивают, а при поддержке кого? Ответ прост – всех тех сил, представления которых об Армении не соответствуют нашим представлениям. Сейчас у наших союзников и партнеров есть три варианта поддержки или не поддержки.
Один из вариантов, когда лидер данной страны поздравляет силу, пришедшую к власти в результате выборов в какой-либо другой стране. Второй вариант, когда внешнеполитические ведомства этих стран выступают с заявлением. И третий вариант, когда эти страны дают указания находящимся в конкретном государстве под их влиянием силам, лицам и так далее.
Во-первых, после 17 апреля, то есть после моего избрания премьер-министром, мы получили многочисленные поздравления из России, ЕС, руководителей стран ЕАЭС из других государств. Во-вторых, заявления, о которых я говорю, были какими-то осторожными. Во всяком случае, это были заявления, которые существенно отличались от их заявлений, касающихся событий в послевоенной Армении.
И, в-третьих, мы, конечно, увидели определенные проблемы, как я сказал, в связи с поведением управляемых ими сил. Каковы были причины, я затрудняюсь сказать. Я только могу предположить, потому что еще недостаточно времени прошло, чтобы знать все точно. Не знаю, может быть, причиной могло быть наше упорство на пути решения проблемы Нагорного Карабаха. Все убедились, что у нас есть красная линия, то есть тот минимум, который мы обязаны были получить в результате компромиссов, и, возможно, некоторые силы этот подход не столь уж устраивал'', - заявил Саргсян.
Он напомнил о том, что РА в 2013 году присоединилась к ЕАЭС. ''Мы сделали это по собственному желанию, добровольно, учитывая интересы нашей страны. Прозападная оппозиция это охарактеризовала как давление со стороны России, хотя официальный Запад не удостоил это никакой негативной реакции, но, может быть, у них был определенный, как говорится, осадок. Затем мы приступили к переговорам с Евросоюзом и подписали Соглашение о всеобъемлющем сотрудничестве, конечно, учитывая наше членство в Евразийском экономическом союзе. Страны-члены Евразийского экономического союза откликнулись очень сдержанно, не было ничего отрицательного, они сочли это нормальным, но, возможно, и здесь был определенный осадок. Не исключаю и третий вариант, что со стороны каких-то сил могли быть сделаны неправильные расчеты. То есть их целью могло быть не сменить власть в Армении, а преподать определенный урок, дескать, ведите себя хорошо, в противном случае такое может произойти. Не знаю.
Я проиграл не этим, я проиграл намного сильным людям, намного более крупным силам. Но я, кажется, очень четко сказал. Скажу, что такие силы были везде: и на Западе, и на Севере. Но это не были подходы стран. Уверен, вы знакомы и с русскоязычными, и с англоязычными публикациями, которые с не столь объективных позиций пытались создать в Армении мнения. Значит, эти силы были везде'', - заключил третий президент РА.