Ղրղզստանում ավելի քան 33 հազար մարդ է տարհանվել հակամարտության գոտուց
Ղրղզստանի ավելի քան 30 հազար քաղաքացի տարհանվել է Տաջիկստանի հետ սահմանին զինված հակամարտության գոտուց: Այդ մասին այսօր՝ մայիսի 2-ին, Բիշկեկում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է հանրապետության առողջապահության և սոցիալական զարգացման նախարար Ալիզա Սոլթոնբեկովան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ տարհանվել է ընդհանուր առմամբ 33 388 մարդ, որոնցից 19,2 հազարը երեխաներ են և դեռահասներ: Փոխնախարարի խոսքով՝ տարհանվածների մեծամասնությունը ներկայում ունի սննդամթերքի, դեղորայքի, հագուստի և առաջին անհրաժեշտության իրերի խիստ կարիք:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել երկրի բնակիչներին տարհանված մարդկանց ցուցաբերված աջակցության համար: Վերջին տվյալներով՝ տուժած շրջանների բնակիչների համար հավաքվել է ավելի քան 100 տոննա հումանիտար օգնություն:

Свыше 33 тыс. человек эвакуировали в Киргизии из зоны конфликта на границе
Более 30 тыс. граждан Киргизии были эвакуированы из зоны вооруженного конфликта на границе с Таджикистаном. Об этом заявила в воскресенье на брифинге в Бишкеке заместитель министра здравоохранения и социального развития республики Ализа Солтонбекова, передает ТАСС
"Были эвакуированы в общей сложности 33 388 человек", - сказал она. По ее словам, 19,2 тыс. из них - это дети и подростки.
Как сказала замминистра, большинство эвакуированных в настоящее время остро нуждаются в продуктах питания, медикаментах, одежде и предметах первой необходимости. Она также выразила благодарность жителям страны за оказываемую поддержку эвакуированным людям. По последним данным, для жителей из пострадавших районов собрано свыше 100 тонн гуманитарной помощи.