Ղրղզստանն ու Տաջիկստանն ավարտել են զորքերի դուրսբերումը սահմանից
Բիշքեկն ու Դուշանբեն ավարտել են սահմանից իրենց զինվորական ստորաբաժանումները հետ կանչելու գործընթացը: Այս մասին երկուշաբթի հայտնել են Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի սահմանային ծառայությունից:
«Կողմերն ավարտել են լրացուցիչ ուժերի և միջոցների դուրսբերումը պետական սահմանի գծից դեպի իրենց տարածքների խորքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սահմանային գերատեսչության տվյալներով՝ համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը, որում ընդգրկված են երկու երկրների ՊՆ ներկայացուցիչներ, շարունակում է ստուգել այն տարածքը, որի վրա նախկինում տեղակայված էին զինվորական ստորաբաժանումները և ռազմական տեխնիկան: Սահմանին և դրան հարող տարածքներում իրավիճակը ներկայումս «կայուն» է, անցած գիշերվա ընթացքում «միջադեպեր և կրակոցներ չեն գրանցվել»:

Кыргызстан и Таджикистан завершили отвод войск от границы
Бишкек и Душанбе завершили процесс отвода от границы своих воинских подразделений. Об этом сообщила в понедельник Пограничная служба Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана, передает ТАСС.
"Стороны завершили отвод дополнительных сил и средств от линии государственной границы вглубь своих территорий", - говорится в сообщении.
По данным погранведомства, продолжается работа совместной комиссии, в состав которой входят представители минобороны двух стран, по осмотру территории, на которой ранее находились воинские подразделения и военная техника. Обстановка на границе и в прилегающих к ней районах в настоящее время "стабильная", за минувшую ночь "инциденты и перестрелки не зафиксированы".