Հայաստանը պետք է շահագրգիռ լինի Մեղրու մաքսատան պահեստի խնդրի արագ կարգավորման հարցում
Անցյալ շաբաթ համաշխարհային լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն տարածվեց Թրամփի օրոք Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների զգալի մասի չեղարկման մասին:
Խոսքը Միացյալ Նահանգների կողմից Թեհրանին պատկանող մոտ 7 մլրդ դոլար ակտիվների ապաարգելափակմանն է վերաբերում, ինչպես նաև՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից 400 մլն դոլարի հաշիվների նկատմամբ եղած սահմանափակումների կրճատմանը: Ըստ տարածվող տեղեկատվության, Իրանը կողմերից պահանջում է բոլոր սահմանափակումների վերացում, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների վերադարձ իրանական Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին, որից 2018թ.-ին միակողմանիորեն դուրս էր եկել:
Ավելի ուշ որոշ պատժամիջոցների կասեցման մասին հայտարարարեց Իրանի փոխարտգործնախարար Աբաս Արաքչին: Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Վիեննայում Միջուկային ծրագրի ճակատագրի շուրջ բանակցություններում Իրանի նկամտամբ պատժամիջոցների մասնակի դուրսբեման շուրջ համաձայնության հասնելուց հետո: Հաղորդվում է, որ դեռ շարունակվում են այդ պատժամիջոցների ամբողջական չեղարկման շուրջ բանակցությունները, բայց սպասումներն այստեղ բավական դրական են:
Պատահական չէ, որ անդրադառնալով Վիեննայում միջուկային ծրագրի հարցով անցկացված բանակցությունների վերջին փուլի արդյունքներին, Իրանի նախագահ Ռոհանին հանդես եկավ լավատեսական կանխատեսումներով՝ կապված երկրի տնտեսական բարգավաճման հետ և հայտնեց պատժամիջոցների ավարտի հեռանկարի մասին:
Հասկանալի է, որ այս ուղղությամբ հետագա զարգացումները դեռ ժամանակ կպահանջեն, բայց նաև պարզ է, որ Իրանը մտնում է տնտեսապես ակտիվ փուլ, այդ թվում՝ վերազգային ծրագրերում:
Հայաստանի համար  տնտեսապես ավելի ակտիվ ու ամրապնդված Իրանը բազում հնարավորությունների պատուհան է ստեղծում: Սա պայմանավորված է նախ հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններով և բազմաթիվ երկկողմ ծրագրերով, որոնք որոշակիորեն սառեցված են այդ թվում Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների պատճառով: Կարևոր է նաև հաշվի առնել տարածաշրջանային զարգացումների այսօրվա խտությունը:
Հիշեցնենք, որ հայ–իրանական համագործակցության հեռանկարների թվում են նաև «Մեղրի» և իրանական «Արազ» ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցության, ինչպես նաև համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը:
Ի դեպ, համագործակցության այս հեռանկարը քննարկել են նաև Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ու Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, նախարարության՝ 2020թ.-ի դեկտեմբերին կազմակերպված ընդունելության ժամանակ:
Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Էկոնոմիկայի նախարարության՝ վերոնշյալ հանդիպումից փոխանցվող «բարի կամքի» ուղղությամբ սպասվող աշխատանքի փոխարեն, մենք ականատես եղանք նախարարի մեղմ ասած անարդյունավետ այցին Իրան (եթե իհարկե չանդրադառնանք տեղում հանդիպումներից մեկի չեղարկմանն ու դրա պատճառների մասին շրջանառվող լուրերին): Այնուհետև Բոինգ ինքնաթիռի հետ կապված սկանդալային պատմությանը:
Իսկ այսօր, երբ  Իրանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է պատժամիջոցների չեղարկման մասին, ինչը կարո՛ղ է և պե՛տք է ընկալվի որպես ազդակ տարածաշրջանային սառեցված և հեռանկարային ծրագրերին նոր թափ հաղորդելու, ՀՀ ՊԵԿ-ի որոշմամբ կասեցվում է Մեղրիում գործող մաքսային պահեստի լիցենզիան:
ՊԵԿ հավաստմամբ սա մաքսային անցակետի աշխատանքի մասով ոչ մի խնդիր չի առաջացնի, և հայտնաբերված տեխնիկական խնդիրները վերացնելուց հետո կվերանայի որոշումը, սակայն այս գործողությունը գործընկերոջ կողմից կարող է ընկալվել՝ որպես բացասական ազդակ, որ այս տարածքում կա անորոշություն, կան խնդիրներ:
Այս պարագայում պետք է հուսալ, որ խնդիրն իսկապես լիարժեք օբյեկտիվ տիրույթում է, և խնդիների շտկումից հետո կվերանայվի նաև ՊԵկ որոշումը: Պետք է նշել, որ պետությունն այստեղ առավել քան շահագրգիռ պետք է լինի հարցին արագ ու թափանցիկ լուծում հաղորդելու համար, այլապես Հայաստանը կարող է ձեռք բերել հերթական լրջագույն խնդիրը մի տեղում, որը մեզ համար ունի որոշիչ նշանակություն:

Армения должна ускорить решение проблемы Мегринского таможенного склада
Мировые СМИ сообщили об отмене большинства санкций, введенных против Ирана со стороны США. Речь идет о блокировке активов Тегерана на сумму около 7 миллиардов долларов, а также об ослаблении ограничений иранских счетов в 400 миллионов долларов.
Позже о приостановке действия некоторых санкций заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Аракчи. Такое заявление высокопоставленный иранский чиновник сделал после ядерных переговоров. Сообщается, что переговоры о полной отмене санкций все еще продолжаются, но ожидания здесь вполне позитивные. Неслучайно, ссылаясь на результаты последнего раунда переговоров по ядерной программе в Вене, президент Ирана Рօухани сделал оптимистические прогнозы относительно экономического процветания страны и объявил о перспективе отмены санкций.
Понятно, что для дальнейшего развития в этом направлении еще потребуется время, но также ясно, что Иран вступает в экономически активную фазу, в том числе по части наднациональных программ.
Более активный и экономически укрепленный Иран создает окно возможностей для Армении. Это связано, в первую очередь, с армяно-иранскими дружественными отношениями, и в этом контексте - с многочисленными двусторонними проектами, которые заморожены в том числе из-за введенных против Ирана санкций. Здесь следует учесть также многие развития, которые имеют место во всем нашем регионе. Напомним, среди перспектив армяно-иранского сотрудничества - кооперация между свободными  экономическими зонами «Мегри» и «Араз», а также создание совместных предприятий.
Кстати, эту перспективу сотрудничества обсудили также министр экономики Армении Ваан Керобян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббас Бадахшан Зохури во время приема, организованного армянской стороной в декабре 2020 года.
Но проблема в том, что вместо ожидаемой работы по реализации проектов «доброй воли» со стороны министерства экономики после вышеуказанной встречи мы стали свидетелями неэффективного визита армянского министра в Иран (не говоря об отмене одной из встреч уже на месте и слухи, циркулирующие по этому поводу). Уже позднее мы стали свидетелями скандала с армянским «Боингом», оказавшимся в Иране.
Но сегодня, когда Иран на высшем уровне объявляет об отмене санкций, что может быть воспринято как сигнал для придания нового импульса замороженным региональным перспективным проектам, решением Комитета госдоходов РА приостановилось действие лицензии таможенного склада в Мегри.
По мнению Комитета госдоходов, это не вызовет проблем с работой таможенного пункта и - после устранения технических проблем - они пересмотрят свое решение. Однако подобное действие в данной ситуации может быть воспринято партнером как негативный сигнал о наличии неопределенности в этой сфере или существования тех или иных проблем. Будем надеяться, что проблема в действительности объективна, и после ее устранения комитет пересмотрит свое решение.
Следовательно, правительство РА должно в первую очередь быть заинтересованным в быстром и прозрачном решении этого вопроса, иначе Армения столкнется  с очередной серьезной проблемой - критически важной для нашей страны.