Հայաստանը պետք է շահագրգիռ լինի Մեղրու մաքսատան պահեստի խնդրի արագ կարգավորման հարցում
Անցյալ շաբաթ համաշխարհային լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն տարածվեց Թրամփի օրոք Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների զգալի մասի չեղարկման մասին:
Խոսքը Միացյալ Նահանգների կողմից Թեհրանին պատկանող մոտ 7 մլրդ դոլար ակտիվների ապաարգելափակմանն է վերաբերում, ինչպես նաև՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից 400 մլն դոլարի հաշիվների նկատմամբ եղած սահմանափակումների կրճատմանը: Ըստ տարածվող տեղեկատվության, Իրանը կողմերից պահանջում է բոլոր սահմանափակումների վերացում, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների վերադարձ իրանական Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին, որից 2018թ.-ին միակողմանիորեն դուրս էր եկել:
Ավելի ուշ որոշ պատժամիջոցների կասեցման մասին հայտարարարեց Իրանի փոխարտգործնախարար Աբաս Արաքչին: Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Վիեննայում Միջուկային ծրագրի ճակատագրի շուրջ բանակցություններում Իրանի նկամտամբ պատժամիջոցների մասնակի դուրսբեման շուրջ համաձայնության հասնելուց հետո: Հաղորդվում է, որ դեռ շարունակվում են այդ պատժամիջոցների ամբողջական չեղարկման շուրջ բանակցությունները, բայց սպասումներն այստեղ բավական դրական են:
Պատահական չէ, որ անդրադառնալով Վիեննայում միջուկային ծրագրի հարցով անցկացված բանակցությունների վերջին փուլի արդյունքներին, Իրանի նախագահ Ռոհանին հանդես եկավ լավատեսական կանխատեսումներով՝ կապված երկրի տնտեսական բարգավաճման հետ և հայտնեց պատժամիջոցների ավարտի հեռանկարի մասին:
Հասկանալի է, որ այս ուղղությամբ հետագա զարգացումները դեռ ժամանակ կպահանջեն, բայց նաև պարզ է, որ Իրանը մտնում է տնտեսապես ակտիվ փուլ, այդ թվում՝ վերազգային ծրագրերում:
Հայաստանի համար  տնտեսապես ավելի ակտիվ ու ամրապնդված Իրանը բազում հնարավորությունների պատուհան է ստեղծում: Սա պայմանավորված է նախ հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններով և բազմաթիվ երկկողմ ծրագրերով, որոնք որոշակիորեն սառեցված են այդ թվում Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների պատճառով: Կարևոր է նաև հաշվի առնել տարածաշրջանային զարգացումների այսօրվա խտությունը:
Հիշեցնենք, որ հայ–իրանական համագործակցության հեռանկարների թվում են նաև «Մեղրի» և իրանական «Արազ» ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցության, ինչպես նաև համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը:
Ի դեպ, համագործակցության այս հեռանկարը քննարկել են նաև Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ու Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, նախարարության՝ 2020թ.-ի դեկտեմբերին կազմակերպված ընդունելության ժամանակ:
Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Էկոնոմիկայի նախարարության՝ վերոնշյալ հանդիպումից փոխանցվող «բարի կամքի» ուղղությամբ սպասվող աշխատանքի փոխարեն, մենք ականատես եղանք նախարարի մեղմ ասած անարդյունավետ այցին Իրան (եթե իհարկե չանդրադառնանք տեղում հանդիպումներից մեկի չեղարկմանն ու դրա պատճառների մասին շրջանառվող լուրերին): Այնուհետև Բոինգ ինքնաթիռի հետ կապված սկանդալային պատմությանը:
Իսկ այսօր, երբ  Իրանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է պատժամիջոցների չեղարկման մասին, ինչը կարո՛ղ է և պե՛տք է ընկալվի որպես ազդակ տարածաշրջանային սառեցված և հեռանկարային ծրագրերին նոր թափ հաղորդելու, ՀՀ ՊԵԿ-ի որոշմամբ կասեցվում է Մեղրիում գործող մաքսային պահեստի լիցենզիան:
ՊԵԿ հավաստմամբ սա մաքսային անցակետի աշխատանքի մասով ոչ մի խնդիր չի առաջացնի, և հայտնաբերված տեխնիկական խնդիրները վերացնելուց հետո կվերանայի որոշումը, սակայն այս գործողությունը գործընկերոջ կողմից կարող է ընկալվել՝ որպես բացասական ազդակ, որ այս տարածքում կա անորոշություն, կան խնդիրներ:
Այս պարագայում պետք է հուսալ, որ խնդիրն իսկապես լիարժեք օբյեկտիվ տիրույթում է, և խնդիների շտկումից հետո կվերանայվի նաև ՊԵկ որոշումը: Պետք է նշել, որ պետությունն այստեղ առավել քան շահագրգիռ պետք է լինի հարցին արագ ու թափանցիկ լուծում հաղորդելու համար, այլապես Հայաստանը կարող է ձեռք բերել հերթական լրջագույն խնդիրը մի տեղում, որը մեզ համար ունի որոշիչ նշանակություն:

Armenia Should Be Interested in a Speedy Settlement of the Meghri Customs Checkpoint Issue
International media reports that the US has reached an agreement with Iran to lift sanctions against the country which were imposed during Trump’s tenure. It refers to the unfreezing of seven billion dollars of Iran’s blocked assets and the easing of the $ 400 million restrictions on Iranian accounts by Great Britain. According to the information released by media, Iran urges parties to lift all restrictions and calls on US to return to Joint Comprehensive Plan of Action from which it unilaterally withdrew in 2018.
Later, Iran's Deputy Foreign Minister for Political Affairs Abbas Araghchi announced of suspension of some of the sanctions. This statement was made by the senior Iranian official after the nuclear talks in Vienna during which an agreement was reached on the partial lifting of sanctions against Iran. Negotiations over lifting all sanctions are continuing, but expectations are quite positive. It is no coincidence that Iranian President Hassan Rouhani offered an upbeat outlook on economic boom in Iran and raised the prospect of an end to the sanctions considering the results of the latest round of JCPOA talks in Vienna.
It is clear that it will take time for further development in this direction but it is also clear that Iran is entering an economically active phase, also in terms of supranational programs.
A more active and economically strengthened Iran creates a window of opportunity for Armenia. This is first of all due to the Armenian-Iranian friendly relations and in this context due to the numerous bilateral projects that have been frozen because of the sanctions imposed against Iran. Here we should also take into account the developments that are taking place in our region. Among the prospects of the Armenian-Iranian cooperation it should be noted the cooperation between "Meghri" and the Iranian "Araz" free economic zones as well as establishment of joint ventures. By the way, this prospect of cooperation was also discussed by Minister of Economy of Armenia Vahan Kerobyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Abbas Badakhshan Zohouri during a meeting organized by the Armenian side in December 2020.
But the problem is that instead of the expected work on the implementation of these projects by the Ministry of Economy after the abovementioned meeting, we witnessed an ineffective visit of the Armenian Minister to Iran (let alone the cancellation of one of the meetings already in Iran and rumors circulating about this). Later we witnessed the scandal with the Armenian Boeing which ended up in Iran.
But today, when Iran at the highest level announces the lifting of sanctions which can be perceived as a signal to give a new impetus to frozen regional promising projects, the license of the customs checkpoint in Meghri is being terminated by the decision of the RA State Revenue Committee. According to the Committee, this will not cause problems with the work of the customs checkpoint and after the elimination of technical problems they will reconsider their decision.
However, such an action in this situation can be perceived by Iran as a negative signal that there is uncertainty in this area, there are some problems. But let’s hope that the problem is actually objective and after fixing it the Committee will reconsider its decision.
Consequently, the RA government should first of all be interested in a speedy and transparent solution of this issue; otherwise Armenia will face another serious problem - critical for our country.