Լեհաստանի նախագահը Ռուսաստանին «ազատության թշնամի» է անվանել
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան Հանրապետության սահմանադրության 230-ամյակի կապակցությամբ իր ելույթի ժամանակ Ռուսաստանին անվանել է «ազատության թշնամի»: Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա»-ն:
«Մայիսի Սահմանադրության մեջ կարգախոս է գրվել. մարդկային հասարակության ցանկացած իշխանություն բխում է ժողովրդի կամքից: Այս հիանալի ուղերձը փոխանցվել է սերնդեսերունդ և հավերժ դարձել է մեր պատմական ժառանգության հսկայական գանձը, մեր ժողովրդավարության հիմքը: Հենց այդ պատճառով էլ մայիսի 3-ի Սահմանադրությունը չէր կարող հանդուրժվել ազատության թշնամիների կողմից: Այդ պատճառով իմպերիալիստական Ռուսաստանը պատերազմ հայտարարեց»,-ասել է Լեհաստանի առաջնորդը՝ նկատի ունենալով 1792 թվականի ռուս-լեհական պատերազմը:

Президент Польши назвал Россию ''врагом свободы''
Президент Польши Анджей Дуда в ходе выступления по случаю 230-й годовщины конституции республики назвал Россию ''врагом свободы''. Как передает ''Известия" трансляция речи главы государства велась на странице его офиса в Facebook.
''В майской конституции был записан девиз: Всякая власть человеческого общества берет свое начало из воли народа. Этот прекрасный посыл несся через поколения и стал навсегда огромным сокровищем нашего исторического наследия, фундаментом нашей демократии и в итоге всех демократий. Собственно говоря, поэтому конституцию 3 мая не могли вытерпеть враги свободы. Именно поэтому объявила войну империалистическая Россия'', - заявил польский лидер, имея в виду Русско-польскую войну 1792 года.