Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են Սյունիքում ստեղծված իրադրությունը
Մայիսի 14-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Սյունիքի մարզում ստեղծված իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, կարևորելով իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանը, Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախբի առաքելությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։

И.о. министра обороны Армении обсудил с министром обороны России Сюник и Арцах
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 14 мая провел телефонный разговор с министром обороны России Сергеем Шойгу. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны Армении.
Руководители оборонных ведомств стран стратегических союзников обсудили ситуацию в Сюникской области Армении.
И.о. министра обороны Армении отметил, что во всех местах, включая Севлич (Черное озеро), куда вторглись азербайджанцы, и вся территория, и военные, и пути их отступления находятся под полным контролем армянской армии.
Он, подчеркнув необходимость мирного урегулирования ситуации, в то же время счел недопустимым любое посягательство на суверенную территорию Республики Армения.
Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу также обсудили армяно-российское военное сотрудничество, российскую миротворческую миссию в Арцахе, а также ряд вопросов, связанных с региональной безопасностью.