Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են Սյունիքում ստեղծված իրադրությունը
Մայիսի 14-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Սյունիքի մարզում ստեղծված իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, կարևորելով իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանը, Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախբի առաքելությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Armenia and Russia MODs Discuss Current Situation in Syunik Province
Acting Minister of Defense of Armenia Vagharshak Harutyunyan today held a telephone conversation with Minister of Defense of the Russian Federation, army general Sergey Shoygu, as reported the Armenian Ministry of Defense.
The defense ministers of the two countries, which are strategic allies, discussed the current situation in Syunik Province.
The Armenian defense minister attached importance to the need for a peaceful solution of the situation, but also considered any encroachment on the sovereign territory of the Republic of Armenia inadmissible.
During the phone talks, Harutyunyan and Shoygu also discussed the Armenian-Russian military cooperation, the mission of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh (Nagorno-Karabakh), as well as several issues related to regional security.