Ես շարունակում եմ հետևել իրավիճակին. ԵԱՀԿ Գործող նախագահը պատասխանել է Արմեն Սարգսյանին
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդը պատասխանել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ ուշադրությամբ ուսումնասիրել է նախագահ Սարգսյանի նշած խնդիրները, դրանք ներկայացրել ԵԱՀԿ համապատասխան կառույցներին:
«Ես շարունակում եմ հետևել իրավիճակին և այս ու հարակից հարցերի վերաբերյալ կապի մեջ եմ Մինսկի խմբի համանախագահների ու գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: Տեղյակ եմ, որ այս խնդիրները քննարկել եք նաև գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ մարտին Երևան կատարած նրա այցի ընթացքում:
Մինսկի խմբի համանախագահները 2021 թ. ապրիլի 13-ին հայտարարություն են տարածել, որում անդրադառնում են նաև Ձեր նամակում նշված հարցերին: Համանախագահներն ընդգծել են, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ` դեռևս գոյություն ունեցող մտահոգությունները փարատելու և երկարատև խաղաղությանը նպաստող փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար:
Այդ համատեքստում համանախագահները մատնանշել են բոլոր ռազմագերիների և կալանավորված այլ անձանց վերադարձի հետ կապված խնդիրները` համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների: Նրանք, ինչպես և ես ու ԵԱՀԿ մյուս պաշտոնյաները, շարունակելու են հետևել և բարձրացնել այս հարցը: ԵԱՀԿ ինստիտուտներն ու կառույցները ԵԱՀԿ բոլոր երեք հարթություններում ծրագրված աշխատանքների միջոցով արդեն իսկ սերտորեն համագործակցում են Հայաստանի հետ:
Հույս ունեմ որպես ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար իմ պաշտոնավարման ընթացքում զարգացնել և առավել ընդլայնել այս համագործակցությունը»,-ասված է Հելգա Մարիա Շմիդի նամակում:

OSCE Secretary-General Continues To Follow The Situation
OSCE Secretary-General Helga Maria Schmid responded to the letter of President of Armenia Armen Sarkissian over the need for an immediate return of all Armenian war prisoners and civilians kept in Azerbaijan.
The OSCE Secretary-General that she studied the issues mentioned by President Sarkissian and submitted them to relevant OSCE bodies, Armenpress reports.
"I continue to follow the situation and keep in contact with the OSCE Minsk Group Co-chairs and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office over on that  and other related issues. I am aware that you have discussed these issues also with the Chairperson-in-Office Ann Linde during her visit to Yerevan in March.
The Minsk Group Co-chairs issued a statement on April 13, 2021 where they also touch to the issues mentioned by you.  The Co-chairs noted that extra efforts are necessary to allay the existing concerns and to establish an atmosphere of mutual trust fostering lasting peace.
In this context, the Co-Chairs pointed out the issues related to the return of all prisoners of war and other detainees in line with the international humanitarian law. They, as well as personally I and other OSCE officials, will continue to monitor the situation and speak out. The OSCE institution and bodies already closely cooperate with Armenia in all three platforms.
As the OSCE Secretary-General, I hope to further develop and expand this cooperation", reads the letter of Helga Maria Schmid.