«Գերմանիայի և ՌԴ-ի հարաբերություններում վերջին 30 տարիների ընթացքում ամենալուրջ ժամանակներն են»․ Գերմանիայի ԱԳ նախարար
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասն ասել է, որ Գերմանիայի և Ռուսաստանի հարաբերություններում «վերջին 30 տարվա ընթացքում ամենալուրջ ժամանակներն են», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Որքան մեծ են մարտահրավերները, այնքան մեծ է հաղորդակցության անհրաժեշտությունը։ Գերմանիայի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններն ամենալուրջն են վերջին 30 տարիների ընթացքում», - ասել է Մաասը Պոտսդամի հանդիպումների 25-րդ համաժողովի իր տեսաուղերձում։
Նա հիշեցրել է Բեռլինի և Մոսկվայի «քաղաքական հակասությունները», որոնք վերաբերում են Ռուսաստանում քաղաքացիական հասարակության վիճակի գնահատմանը, Ուկրաինայի սահմանին առկա իրավիճակին և Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների գործունեությանը։
«Պոտսդամի հանդիպումներ» ռուս-գերմանական խորհրդաժողովն անցկացվում է Գորչակի և Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամների կողմից։

Маас заявил о "самых серьезных за 30 лет" временах в отношениях с Россией
Глава МИД ФРГ Хайко Маас заявил, что в отношениях между Германией и Россией настали "самые серьезные за последние 30 лет" времена, передает РИА Новости.
"Чем крупнее вызовы, тем больше необходимости в коммуникации. Потому что времена в германо-российских отношениях (настали – ред.) серьезные, самые серьезные за последние 30 лет", - заявил Маас в видеообращении на 25-й конференции "Потсдамские встречи", которая проходит под названием "Переломная эпоха - перспективы европейского сотрудничества между пандемией и новой расстановкой политических сил".
Он напомнил о "политических конфликтах" между Берлином и Москвой, которые касаются оценки положения гражданского общества в России, ситуации на границе с Украиной, активности российских спецслужб.
Конференция Германо-российского форума "Потсдамские встречи" проходит в сотрудничестве с Фондом Горчакова и Фондом Конрада Аденауэра, при поддержке компании Accenture Deutschland GmbH.