Մոսկվան կողմ է Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում ՅՈւՆԵՍԿՕ առաքելության կազմակերպմանը. Զախարովա
Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման մշտապես քննարկվում է մեր շփումներում, ինչպես պաշտոնական Բաքվի, այնպես էլ պաշտոնական Երևանի հետ։ Այս մասին, ինչպես փոխանցում է news.am-ը, մայիսի 21-ի ճեպազրույցում ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Թեման, մասնավորապես, շոշափվել է մայիսի առաջին կեսին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան և Ադրբեջան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում։ Մենք կողմ ենք տարածաշրջանում ՅՈւՆԵՍԿՕ առաքելության շուտափույթ կազմակերպմանը, աշխատում ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գծով»,- նշել է նա։
Զախարովան հիշեցրել է, որ ընթացիկ տարվա ապրիլի 13-ին համանախագահների ընդունած հայտարարությունում նշված է. «Կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանումն ու պաշտպանությունը վերաբերում են այն հարցերի թվին, որոնք Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջում են լրացուցիչ ջանքերի գործադրում»։
Ադրբեջանը 2020թ. պատերազմի հետևանքով զավթած Արցախի տարածքներում «նորոգման աշխատանքների իրականացման» պատրվակով խեղաթյուրում է հայկական պատմամշակութային հուշարձանները։

Захарова: Москва выступает за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в Карабах и прилегающие районы
Тема сохранности культурно-исторического наследия в Нагорном Карабахе и прилегающих районах регулярно обсуждается в наших контактах, как с официальным Баку, так и с официальным Ереваном. Об этом в ходе брифинга 21 мая заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает news.am.
"В частности, она затрагивалась в ходе рабочего визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Армению и Азербайджан в первой половине мая. Мы выступаем за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в регион, работаем и по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - отметила она. Захарова напомнила, что в принятом сопредседателями 13 апреля текущего года заявлении обозначено: "Сохранение защита религиозного и культурного наследия относится к числу вопросов, которые требуют от Азербайджана и Армении принятия дополнительных усилий".
Напомним, что Азербайджан на оккупированных по итогам войны 2020 года территориях Арцаха под предлогом "проведения ремонтных работ" искажает облик армянских культурно-исторических памятников.