Արման Թաթոյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը ԵԽԽՎ զեկուցողին են ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների ապացույցներ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը 2021թ. մայիսի 21-ին ընդունել են ԵԽԽՎ Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հանձնաժողովի նշանակած զեկուցող Պոլ Գավանին և ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղարության ղեկավար Մարկ Նեվիլին, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» զեկույցի նախապատրաստման շրջանակներում:
Արման Թաթոյանը կարևորել է հատուկ զեկուցողի հարցով ԵԽ նախաձեռնությունը և այցը Հայաստան: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորել է հատուկ զեկուցողի այցը Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային գոտիներ, քանի որ առանց տեղում ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալու, բնակիչների հետ հանդիպելու զեկույցը չի լինի ամբողջական, օբյեկտիվ ու լիարժեք:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն իր հերթին նշել է, որ մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունները պետք է այցելեն Արցախ՝ այնտեղ ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով։ ԵԽԽՎ-ն ինքն ունի բանաձևեր, որոնցով կարևոր է համարում ԵԽ տարածքում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը անկախ պետության ճանաչված լինելուց: Գ. Ստեփանյանն անդրադարձել է նաև այն հարցին, որ Ադրբեջանը միշտ իրականացրել է Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու քաղաքականություն, բայց միջազգային հանրությունը պետք է նկատի ունենա, որ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող ազդեցություն ունենալ մարդու իրավունքների (կանայք, երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և այլն) վրա։
Արման Թաթոյանը և Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել են 2020 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցագործությունները:
Միջազգային կառույցներին են ուղարկվել շուրջ 300 տեսանյութի և լուսանկարի վերլուծություն հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների, հայկական պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու անարգանքի, արգելված զինատեսակների կիրառման վերաբերյալ:
Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպաններն ընդգծել են, որ ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունը: Դրա ապացույցներից է, օրինակ՝ Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը: Ավելին, այն, որ ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ կայացրած հանցագործություններն ունեն էթնիկ շարժառիթներ և խրախուսվում են իշխանության մարմինների կողմից, հաստատված է նաև ՄԻԵԴ մի շարք վճիռներով։
Արման Թաթոյանը ԵԽԽՎ ներկայացուցիչների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահի հայատյաց ելույթների վրա և շեշտել, որ դրանք ավելի են բորբոքում ադրբեջանական հասարակությունում հայատյացությունը։ Այդ համատեքստում նա ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահի առավել հաճախ օգտագործվող հայատյաց հայտարարությունները և ցուցադրել տեսանյութեր, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն օգտագործում են այդ նույն բառերը հայկական կողմի զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս:
Հանդիպմանը Արման Թաթոյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականությունը կոպտորեն խախտում է գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները, հոգեկան տառապանքներ է պատճառել նրանց ընտանիքներին։
Հատուկ ընդգծվել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի գործընթացը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում սահմանների հետ կապված լարված իրավիճակին: Նա ներկայացրել է Սյունիքում և Գեղարքունիքում իր փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները՝ կապված ՀՀ ինքնիշխան տարածքում 2021թ. մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինվորականների անօրինական ներկայության պատճառով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ:
Ա.Թաթոյանը, ներկայացելով ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքները, եզրահանգել է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած ապացույցները հաստատում են անվտանգության գոտի ստեղծելու ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ԵԽԽՎ զեկուցողի ուշադրությունն է հրավիրել պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վրա՝ նշելով, որ պատերազմի հետևանքով Արցախի 120 համայնքներ մնացել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ավելի քան 38 000 մարդ տեղահանվել է այդ համայնքներից, այդ թվում՝ 11 000 երեխա։ Տեղահանված բնակչության մի մասը՝ ավելի քան 13000 մարդ, վերադարձել է Արցախ, իսկ 25000 մարդ դեռևս գտնվում է Արցախի տարածքից դուրս։
Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է տեղահանված անձանց նվազագույն կենսաապահովման պայմանների և սոցիալական իրավիճակի հետ կապված խնդիրները և ընդգծել միջազգային հումանիտար աջակցության խիստ կարևորությունը։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը անդրադարձել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված վայրերում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության՝ ներկայացնելով կոնկրետ օրինակներ։
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները կարևորել են Եվրախորհրդի մարմինների դերը հետպատերազմյան ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների վերականգնման ու նոր խախտումներ թույլ չտալու հարցում:

Омбудсмены Армении и Арцаха представили докладчику ПАСЕ доказательства военных преступлений Азербайджана
Защитник прав человека Армении Арман Татоян и Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян 21 мая 2021 г. приняли Пола Гавана, докладчика Комитета ПАСЕ по миграции, беженцам и вынужденным переселенцам, и Марка Невилла, генерального секретаря Комитета ПАСЕ по миграции, которые находятся в Республике Армения. Об этом "Арменпресс" сообщили в отделе по связям с общественностью Офиса Защитника прав человека Армении.
Омбудсмен Армении отметил важность визита специального докладчика в Армению, в пограничные зоны Сюникской и Гегаркуникской областей, поскольку без ознакомления с создавшейся на месте ситуацией доклад о встрече с жителями не будет целостным, объективным и полноценным.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, в свою очередь, отметил, что международные правозащитные организации должны посетить Арцах, чтобы защитить права проживающих там людей. В самой ПАСЕ есть резолюции, которые рассматривают защиту прав человека на территории Совета Европы независимо от признания государства. Он также упомянул тот факт, что Азербайджан всегда проводил политику изоляции Арцаха от внешнего мира, но международное сообщество должно учитывать, что политический статус территории не может влиять на права человека (женщин, детей, людей с ограниченными возможностями, так далее.).
Арман Татоян и Гегам Степанян представили гостям военные преступления Вооруженных сил Азербайджана, совершенные во время войны в ноябре-декабре 2020 года.
В международные организации отправлено около 300 видеоматериалов, фотографий, освещающих зверства азербайджанцев против армянских солдат, разрушения и осквернения армянского исторического, культурного и религиозного наследия, применения запрещенных видоов оружия.
Правозащитники Армении и Арцаха подчеркнули, что высшие органы власти Азербайджана продолжают политику ненависти и вражды по отношению к армянам. Доказательством тому служит открытие в Баку так называемого  “парка трофеев”. Более того, тот факт, что преступления азербайджанцев против армян имеют этническую подоплеку, поощряются властями, также подтверждается рядом постановлений ЕСПЧ.
Арман Татоян обратил внимание представителей ПАСЕ на антиармянские выступления президента Азербайджана, подчеркнув, что они еще больше разжигают антиармянство в азербайджанском обществе. В этом контексте он представил наиболее часто используемые антиармянские заявления президента Азербайджана, продемонстрировав видеоролики, в которых представители Вооруженных сил Азербайджана используют одни и те же слова, пытая армянских военнослужащих и мирных жителей.
В ходе встречи Арман Татоян и Гегам Степанян подробно рассказали о необходимости срочного возвращения армянских пленных, содержащихся в Азербайджане, отметив, что политика, проводимая властями Азербайджана, грубо нарушает международные требования по защите прав заключенных и вызывает душевные страдания членов их семей.
Особо было подчеркнуто, что власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют процесс освобождения и возвращения пленных.
Защитник прав человека Армении Арман Татоян также отметил напряженную ситуацию на границах в Сюникской и Гегаркуникской областях. Он представил результаты своей работы по установлению фактов в Сюнике и в Гегаркунике в связи с нарушениями суверенной территории Республики Армения в 2021 году, с незаконным нарушением прав жителей приграничных общин Армении вследствие незаконного присутствия азербайджанских военных на территории Республики Армения с 12 мая 2021 года.
Арман Татоян, представив незаконные действия Вооруженных сил Азербайджана, заключил, что доказательства, полученные Защитником прав человека Республики Армения, подтверждают абсолютную необходимость предложения Защитника прав человека о создании зоны безопасности, ради гарантий прав жителей приграничных общин Армении.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян обратил внимание докладчика ПАСЕ на гуманитарную ситуацию в Арцахе, создавшуюся после войны, отметив, что 120 общин Арцаха остались после войны под контролем Азербайджана, более 38 000 человек были перемещены из этих общин, в том числе 11 000 детей. Часть перемещенного населения, более 13 000 человек, вернулась в Арцах, а 25 000 человек по-прежнему находятся за пределами Арцаха.
Гегам Степанян представил проблемы, связанные с условиями жизни перемещенных лиц, с их социальным положением, и подчеркнул острую необходимость в международной гуманитарной помощи. Защитник прав человека Арцаха также упомянул политику уничтожения армянского культурного и религиозного наследия в местах, находящихся под контролем Азербайджана, и привел конкретные примеры.
Защитники прав Армении и Арцахе подчеркнули роль Совета Европы в восстановлении прав человека в послевоенный период и в предотвращении дальнейших нарушений.