ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
Մայիսի 24-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։ Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը և վերջին օրերի զարգացումները։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները և նշել, որ խնդրի հանգուցալուծման հարցում կարևորում է նաև ՀԱՊԿ ակտիվ դերակատարությունը։
Ստանիսլավ Զասը հավաստիացրել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին և որ կառույցը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր՝ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծելու համար։

В ОДКБ предпринимают необходимые шаги для мирного решения ситуации на армяно- азербайджанской границе
И.о. министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 24 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности Станиславом Засем.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МО Армении, Вагаршак Арутюнян представил сложившуюся в результате азербайджанской провокации ситуацию на армяно-азербайджанской границе и последние развития.
И.о. министра обороны еще раз подчеркнул, что посягательства на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимы, отметив, что придает также важность активной роли ОДКБ в решении вопроса.
Станислав Зась заверил, что в ОДКБ внимательно следят за развитием ситуации, и структура предпринимает необходимые шаги для мирного решения вопроса.