Կրակելու հրաման տալիս է ոչ թե քաղաքական, այլ ռազմական ղեկավարությունը. ԳՇ պետի տեղակալ
Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը ՀՀ պետական տարածքում գտնվող Ադրբեջանի զինծառայողների ուղղությամբ չկրակելու հրաման չի տվել, կրակելու-չկրակելու որոշում է կայացնում ՀՀ ռազմական ղեկավարությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Էդվարդ Ասրյանը։
«Քաղաքական ղեկավարությունը այդպիսի հրաման չի տալիս։ Կրակելու հրաման տալիս է ռազմական ղեկավարությունը։ Քաղաքական ղեկավարությունը որոշում է հանգուցալուծման ուղղությունները, պայմանները։ Իսկ կրակելու կամ չկրակելու հարցը քննարկում և որոշումը կայացնում ենք մենք»,- ասաց Ասրյանը։
Հարցին՝ թե որ դեպքում կլինի կրակելու հրաման, Ասրյանը պատասխանեց, որ եթե լինեն համապատասխան նախանշաններ, որ հակառակորդը արդեն իսկ ձգտում է իր պայմանները թելադրել, միանշանակ կկիրառվի ռազմական ուժ, զենք և կոչնչացվեն ՀՀ պետական տարածքում գտնվող հակառակորդի բոլոր զինծառայողները։

Решение стрелять или нет принимает военное руководство, а не политическое: замначальника ГШ ВС
Политическое руководство Армении не отдавало приказа не стрелять по азербайджанским военнослужащим, вторгшимся на государственную территорию Республики Армения: решение стрелять или нет принимает военное руководство Республики Армения. Как сообщает Арменпресс, об этом 27 мая в беседе с журналистами сказал заместитель начальника Генштаба Вооруженных сил Эдуард Асрян.
"Политическое руководство подобных приказов не отдает. Приказ стрелять отдает военное руководство. Политическое руководство определяет направления и условия урегулирования. А вопрос о том, стрелять или не стрелять, обсуждаем и решение принимаем мы", - сказал Асрян.
На вопрос, в каком случае будет приказ стрелять, Асрян ответил, что при наличии соответствующих признаков, что противник уже пытается диктовать свои условия, обязательно будет применена военная сила, оружие и будут уничтожены все военнослужащие противника, которые находятся на территория Республики Армения.