Իրանում կդատեն լրտեսության մեջ մեղադրվող Ֆրանսիայի քաղաքացուն
Իրանում 2020 թվականի մայիսին լրտեսության և «իրանական քաղաքական համակարգի դեմ քարոզչության» կասկածանքով ձերբակալված Ֆրանսիայի քաղաքացի Բենջաման Բրիերի գործը կփոխանցվի հեղափոխական դատարանի քննությանը: Այս մասին հայտնել է Բրիերի փաստաբան Սեյիդ Դեքհանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հետաքննության ավարտից հետո դատախազությունը հաստատել է մեղադրանքները, և դատախազը մեղադրական եզրակացություն է պատրաստում, որից հետո գործը կփոխանցվի հեղափոխական դատարան՝ հետագա դատավարության համար»,- ասել է փաստաբանը:
Agence France Press գործակալության տվյալներով՝ Ֆրանսիայի քաղաքացին ներկայում գտնվում է Իրանի Մաշհադ քաղաքի բանտում:
Իրանում լրտեսությունը համարվում է առանձնապես ծանր հանցագործություն և պատժվում է մահապատժով, իսկ «քաղաքական համակարգի դեմ քարոզչության» համար կարող է սպառնալ երեք ամսից մինչև մեկ տարվա ազատազրկում։

В Иране будут судить задержанного по подозрению в шпионаже гражданина Франции
Дело гражданина Франции Бенжамана Бриера, задержанного в Иране в мае 2020 года по подозрению в шпионаже и "пропаганде против иранской политической системы", будет передано на рассмотрение Революционного суда. Об этом Agence France Press (AFP) сообщил в воскресенье адвокат Бриера Сейид Декхан, передает ТАСС.
"По окончании расследования прокуратура подтвердила обвинения, и прокурор готовит обвинительное заключение, после чего дело будет передано в Революционный суд для дальнейшего процесса", - сказал адвокат.
По сведениям AFP, гражданин Франции в настоящий момент находится в тюрьме города Мешхед на северо-востоке Ирана. Согласно данным адвоката, Бриер был задержан в связи с "фотографиями запрещенных территорий", которые он сделал с помощью беспилотного аппарата в природном парке в Иране. По словам родственников Бриера, он был арестован при пересечении иранской границы во время путешествия на фургоне.
В Иране шпионаж считается особо тяжким преступлением и карается смертной казнью, а за "пропаганду против политической системы" наказание может составлять от трех месяцев до одного года тюремного заключения.