Թուրքիան համառորեն անցնում է թույլատրելիի սահմանները. Ռոբերտ Քոչարյան
Ներքաղաքական վիճակը նպաստեց, որպեսզի պատերազմ սկսվի: Այս մասին «RBC TV»-ի գլխավոր տնօրեն Իլյա Դորոնովին տված էքսկլյուզիվ հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի ներքաղաքական վիճակը նպաստեց, որպեսզի պատերազմ սկսվի, նախկին նախագահը նշել է. «Անկասկած: Դրան նպաստեց նաեւ տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի մեծացումը: Ադրբեջանն իրեն ավելի վստահ զգաց: Մենք տեսնում ենք՝ ինչպես է  Թուրքիան համառորեն անցնում  է թույլատրելիի սահմանները: Եվ մենք տեսնում ենք՝ ինչպես է թուրքական նեոօսմանիզմի քաղաքականությունն ակտիվորեն զարգանում»:
Նախկին նախագահի խոսքով՝ ակնհայտ է թուրքական ազդեցությունը: «Ի դեպ, մենք շատ չմտածված քայլ կատարեցինք, երբ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նոր հայեցակարգ հայտարարեց՝ նոր պատերազմ, նոր տարածքներ: Դա չմտածված, պոպուլիստական քայլ էր, որի արդյունքը դարձավ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ագրեսիան»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ տրամաբանությունը հետեւյալն է. եթե հայկական կողմն ունի որոշ նպատակներ, ապա այդ նպատակների չեզոքացումն ավելի արդյունավետ է հենց Թուրքիայի միջոցով:

The political situation in Armenia contributed to the start of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) war last fall. The second President of Armenia, Robert Kocharyan, stated about this in an exclusive interview with RBC television of Russia, News.am reports.
Asked whether the political situation in Armenia contributed to the start of this war, the former president noted: "Undoubtedly. The increase of Turkey's role in the region also contributed to it; Azerbaijan felt more confident. We see how Turkey is persistently crossing the boundaries of permissibility. And we see how the policy of Turkish neo-Ottomanism is actively developing."
According to the former president of Armenia, the Turkish influence is obvious. "By the way, we took a very thoughtless step when the Minister of Defense of Armenia announced a new concept: 'New war, new territories.' It was a thoughtless, populist move which resulted in the [military] aggression of Azerbaijan and Turkey," Kocharyan said, adding that the logic is as follows: if the Armenian side has some goals, then neutralizing those goals is more effective through Turkey.