Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ռիշար Ֆերանի հանդիպումը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Ազգային ժողովի նախագահ Ռիշար Ֆերանին:
Ազգային ժաղովի նախագահը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Փարիզ, շնորհավորել նրան ծննդյան օրվա առթիվ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: «Պարոն վարչապետ, Հայաստանը Ֆրանսիայի համար բարեկամ պետություն է, և մենք մեծապես կարևորում ենք երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Հայաստանի համար անցած բարդ ժամանակահատվածում մենք եղել ենք մշտական կապի մեջ հայ գործընկերների հետ, մեր պատգամավորները եղել են Հայաստանի կողքին: Մեր քայլերով հետագայում էլ նպաստելու ենք հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը»,- ասել է Ռիշար Ֆերանը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և արձանագրել, որ Հայաստանը բոլոր դժվարին ժամանակներում զգացել է բարեկամ Ֆրանսիայի, այդ թվում` Սենատի ու Ազգային ժողովի պատգամավորների աջակցությունը: «Խոսքը միայն քաղաքական գործիչների մասին չէ, ընդամենը մեկ ամիս առաջ Հայաստանում սոցհարցում էր եղել, և հարցին, թե ո՞ր երկրին եք համարում Հայաստանի բարեկամ` հարցվածների գերակշիռ մասը պատասխանել է` Ֆրանսիան: Բնականաբար մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Ֆրանսիան ավելի մեծ ներկայություն ունենա Հայաստանում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` կարևորելով ֆրանսիական բիզնեսի, ներդրողների ներկայության ընդլայնումը Հայաստանում: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է` երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը պետք է ավելի ծանրակշիռ լինի:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին և նշել, որ գլխավոր խնդիրը երկրի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակն է: Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հանգամանքները ու այս պարագայում էլ շեշտել Ֆրանսիայի բարեկամական կեցվածքը: «Այդ կապակցությամբ Ֆրանսիան հստակ, միանշանակ և տարընթերցման տեղիք չտվող դիրքորոշում արտահայտեց»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ փորձում է սահմանային իրավիճակը հանգուցալուծել դիվանագիտական ճանապարհով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ակտիվ դերը այդ գործընթացում: Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է նաև Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունված բանաձևերի կարևոր նշանակությունը:
Ռիշար Ֆերանը հավելել է, որ ուշադրությամբ են հետևում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին: «Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, խնդրում եմ մեր ուղերձը փոխանցեք հայ ժողովրդին: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի Հայաստանում հաստատվի կայունություն և բարեկեցություն: Դուք միշտ ապավինել եք մեզ և կարող եք ներկայում ու ապագայում ևս ապավինել մեզ»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը:
Ֆրանսիական կողմը ևս մեկ անգամ շեշտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի շուտափույթ ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը և այդ գործում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավումը: «Հույս ունենք, որ առաջիկա ընտրություններից հետո Հայաստանը կվերականգնի իր միաբանությունը և կգնա դեպի ապագա»,- ասել է պարոն Ֆերանը:
Միաժամանակ, տեղեկացվել է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում այժմ մշակվում է հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ նոր բանաձև, ինչպես նաև նախապատրաստվում է Հայաստան-Ֆրանսիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի այցը մեր երկիր:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, Հայաստանում տեղի ունենալիք ընտրություններին, մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը և երկուստեք հետաքրքրություն ունեցող մի շարք այլ հարցեր:

France Stands by Armenia: Nikol Pashinyan Meets with Richard Ferrand
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan today met with French National Assembly Speaker Richard Ferrand on the sidelines of his working visit to France.
Welcoming Nikol Pashinyan’s visit to Paris, Richard Ferrand congratulated him on his birthday and wished every success in future activities. “Mr. Prime Minister, Armenia is a friendly country for France. We are keen to provide for continued development and expansion of our bilateral relations. During this difficult period for Armenia, we have kept in close touch with our Armenian partners; our deputies voiced support for Armenia. We will help you defy the challenges facing the Armenian people,” Richard Ferrand said.
Thankful for the warm welcome, Nikol Pashinyan said Armenia has always felt the support coming from friendly France, including the members of the Senate and the National Assembly. “By saying Armenia, I mean not only the politicians: nearly a month ago there was a public opinion poll conducted in Armenia. Asked about which country they considered a friend of Armenia, most of the respondents said France. Of course, we are eager to see France better represented in Armenia,” Nikol Pashinyan said, stressing the need for French businesses and investors to get more vigorously involved in Armenia. The Acting Prime Minister emphasized that greater attention should be paid to the economic component of bilateral relations.
Nikol Pashinyan referred to the situation established in Armenia following the Artsakh war, noting that the main challenge was the security environment around the country. The Acting Premier gave details of the incidents on the Armenian-Azerbaijani border, and in this context, highlighted the friendly attitude shown by France.
“France voiced a positive, unequivocal and clear-cut position,” Nikol Pashinyan said, noting that in cooperation with international partners, Armenia is trying to resolve the border situation through diplomatic means. Touching on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Nikol Pashinyan prioritized the role played by the OSCE Minsk Group Co-Chairs in that process. The Acting Prime Minister made a special mention of the resolutions passed by the French Senate on the need to recognize Nagorno-Karabakh’s independence and on the repatriation of Armenian prisoners of war.
The National Assembly Speaker said they closely follow the developments in the South Caucasus. “France stands by Armenia, please convey our message to the Armenian people: We will do our best to promote stability and prosperity in Armenia. You have always relied on us, and you can do so in the future as well,” Richard Ferrand said. The French side reaffirmed its commitment to protecting Armenia’s territorial integrity, stressing the need for immediate repatriation of Armenian POWs held in Azerbaijan, the preservation of the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh, and UNESCO’s involvement in this matter.
“We hope that the upcoming elections will lead to reinstated national unity on your way to a prosperous future,” Mr. Ferrand said, adding that a new resolution on the return of Armenian prisoners of war is being developed in the French National Assembly. He advised that a delegation of the Armenia-France parliamentary friendship group is going to visit our country in the near future.
The meeting agenda comprised items related to the situation in the South Caucasus, the forthcoming elections and the ongoing democratic reforms in Armenia, as well as several other issues of mutual interest.