Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Նուր-Սուլթանում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուխթար Թլեուբերդին, առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով Հայաստանի նախագահին՝ նախագահ Տոկաևը մասնավորապես ասել է, որ թեև նրա այցն աշխատանքային է, այդուհանդերձ, այն մեծ կարևորություն ունի, քանի որ հավելյալ խթան կհանդիսանա երկու երկրների համագործակցության համար: «Հայաստանը մեզ համար բարեկամ երկիր է: Մեր երկրների միջև հարաբերություններն ու համագործակցությունը հիմնված են ավանդույթների վրա,-ասել է Ղազախստանի նախագահը: -Բնականաբար, շահագրգռված ենք, որ այս համագործակցությունը տեղում չմնա, այդ իսկ պատճառով մեր երկրների կառավարությունները ու համապատասխան գերատեսչություններն աշխատում են, որ հասնեն այդ նպատակին:
Մենք աշխատում և համագործակցում ենք կարևոր ինտեգրացիոն կառույցում՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում, ՀԱՊԿ անդամ ենք, սերտ փոխգործակցում ենք ԱՊՀ-ում, ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ կառույցներում: Կարծում եմ, այս ամենը պետք է ունենա դրական շարունակություն»:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Ինձ համար Ղազախստան այցը մշտապես ինչ-որ առումով այց է բարեկամներին: Ինչպես նշեցիք՝ մեր ժողովուրդները, իսկ վերջին տարիներին նաև՝ պետություններն ունեն խոր և դեպի հեռավոր անցյալը գնացող հարաբերություններ:
Համաձայն եմ, որ մեր երկրների փոխգործակցության ներուժը մեծ է: Չնայած մեր պետությունները ֆիզիկապես իրարից գտնվում են որոշակի հեռավորության վրա, բայց 21-րդ դարում առևտրի, նոր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շնորհիվ մեր երկրները դառնում են շատ ավելի մոտ: Անշուշտ, համագործակցության հնարավորությունների ծավալը շատ մեծ է՝ կրթական, նոր տեխնոլոգիաների, սննդամթերքի վերամշակման ոլորտներ...Կցանկանայի, համագործակցությունը շատ ավելի խոր և ընդգրկուն լինի»:
Հայաստանի և Ղազախստանի նախագահները խոսել են Եվրասիական տնտեսական միության, ՀԱՊԿ շրջանակում համագործակցության մասին: Հայաստանի նախագահն անդրադարձել է հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանում և տարածաշրջանում ի հայտ եկած խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Հայաստանի և Ղազախստանի նախագահները քննարկումները շարունակել են առանձնազրույցի ձևաչափով: Քննարկումների առանցքում կրկին եղել են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային իրավիճակին վերաբերող հարցեր:

Президент Казахстана: Армения для нас дружественная страна
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Нур-Султане, встретился с президентом Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаевым. Как сообщают из Управления по связям с общественностью аппарата президента Армении, на встрече присутствовали заместитель премьер-министра Казахстана, министр иностранных дел Мухтар Тлеуберди, министр торговли и интеграции Бахит Султанов и другие официальные лица.
Приветствуя президента Армении, президент Токаев особо отметил, что его визит хотя и рабочий, однако он имеет большое значение, так как станет дополнительным импульсом для сотрудничества между двумя странами. "Армения для нас дружественная страна. Отношения и сотрудничество между нашими странами основаны на давних традициях. Естественно, мы заинтересованы в том, чтобы это сотрудничество не стояло бы на месте, поэтому правительства наших стран и соответствующие ведомства работают над достижением этой цели. Мы работаем, сотрудничаем в сильной интеграционной структуре Евразийского экономического союза, мы являемся членом ОДКБ, тесно сотрудничаем в СНГ, ООН, ОБСЕ и в других структурах. Думаю, все это должно иметь положительное продолжение", - сказал он.
Президент Саркисян, выразив признательность за гостеприимство, особо отметил. "Для меня визит в Казахстан - это всегда визит к друзьям. Как Вы отметили, наши народы, а в последние годы и государства связывают глубокие отношения.
Я согласен с тем, что потенциал сотрудничества между нашими странами велик. Хотя наши страны физически далеки друг от друга, но в 21 веке благодаря торговле, новым технологиям, искусственному интеллекту, информационным технологиям, наши страны становятся намного ближе. Конечно, сфера сотрудничества очень широкая - образование, новые технологии, пищевая промышленность ... Хотелось бы, чтобы наше сотрудничество было намного более глубоким и всесторонним".
Президенты Армении и Казахстана говорили о сотрудничестве в рамках Евразийского экономического союза и ОДКБ. Президент Армении коснулся проблем и вызовов, которые возникли в Армении и в регионе в послевоенный период.
Президенты Армении и Казахстана продолжили обсуждения в приватной беседе. В центре обсуждения вновь были вопросы, касающиеся двусторонних отношений и региональной ситуации.