ՄԻՊ-ը մանրամասներ է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի մասին
«ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը 2021թ. հունիսի 5-ին ահազանգ է ստացել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթ են արձակել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի հովիվի ուղղությամբ, երբ նա գյուղի արոտավայրում արածեցրել է մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներ:
Պաշտպանի աշխատակազմի հրատապ փաստահավաք աշխատանքներով պարզվել է, որ ադրբեջանական զինվորականները կրակահերթ են սկսեկ ցերեկը ժամը 12:30-ից 13-ի սահմաններում այն պահից, երբ կենդանիները մոտեցել են արոտավայրում առկա գետակին և ջուր խմել: Դա նրանց ջուր խմելու մշտական վայրն է: Ընդ որում, հովիվը, ինչպես նաև կենդանիները գտնվել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, իսկ ադրբեջանական զինված ուժերն այն հատվածում, որ ապօրինի ներխուժել են ՀՀ տարածք:
Կրակահերթը Կութի բնակիչ հովիվի ուղղությամբ տևել է մոտ 30 րոպե: Հովիվը կարողացել է ձիով փախուստի դիմել, սակայն այդ ընթացքում կրակահերթից ձիու ոտքը վնասվել է:
Արդյունքում, ինչպես պարզել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, ադրբեջանական զինվորականները գողացել են 80-ից ավելի եղջերավոր կենդանի, իսկ 4-ին կրակահերթով սպանել են:
Կութ գյուղի հովիվի ուղղությամբ հունիսի 5-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակելու փաստը հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:
Կրակահերթը դադարել է ՀՀ զինված ուժերի պատասխան կրակից հետո: Այս մասին նշել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների այս գործողությունները բացահայտ հանցավոր են: Նրանք, փաստորեն, կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի իրավունքից, անասնապահությամբ զբաղվելու հնարավորությունից զրկելու դիտավորությամբ: Եվ այս ամենը տեղի է ունենում այն պայմաններում, որ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի այլ գյուղերի բնակիչների` հովիվների նկատմամբ:
Շարունակական փաստահավաք աշխատանքներն ակնհայտ են վկայում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կոպիտ խախտող այս արարքները կապված են ադրբեջանական իշխանությունների հովանավորչությամբ հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության հետ:
Այդ միջադեպն ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»:

Действия азербайджанских военных носят явно преступный характер: омбудсмен Армении о деталях инцидента в Куте
ВС Азербайджана совершают преступные действия на суверенной территории Армении. Как передает SPUTNIK Армения, об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян в Facebook, комментируя очередной вооруженный инцидент в Гегаркуникской области.
Отмечается, что 5 июня он получил сигнал о том, что ВС Азербайджана открыли огонь в сторону пастуха села Кут Гегаркуникской области, когда он пас скот на лугу.
В результате проведения срочной работы по сбору факту выяснилось, что азербайджанские военные стреляли в 12:30-13:00, когда животные приблизились к речке. Это их место водопоя. При этом пастух и стадо находились на суверенной территории Армении, а ВС Азербайджана – на участке территории нашей республики, куда они незаконно вторглись.
Стрельба в направлении пастуха – жителя села Кут, длилась около 30 минут. Пастуху на лошади удалось бежать. При этом лошадь была ранена.
В результате, как выяснили сотрудники аппарата омбудсмена, азербайджанские военные похитили свыше 80 голов скота, еще 4 – убили.
Факт стрельбы азербайджанских военных в пастуха села Кут 5 июня подтвердило и министерство обороны Армении. Стрельба прекратилась после того, как ВС Армении открыли ответный огонь. Об этом также сообщили и в Минобороны Армении.
"Омбудсмен констатирует, что эти действия азербайджанских военных носят явно преступный характер. Они, фактически, стреляли в мирного гражданина, умышленно пытаясь его убить. И все это происходит в условиях, когда они, начиная с 12 мая, вторглись на суверенную территорию Армении, ссылаясь на фальшивые карты", - говорится в сообщении.
С точки зрения омбудсмена, эти преступные действия азербайджанских военных нужно рассматривать в контексте единого замысла, учитывая, что они совершают то же самое в отношении пастухов приграничных сел Сюникской области, а также других сел Гегаркуникской области.
"Собранные факты свидетельствуют о том, что эти действия ВС Азербайджана, грубо нарушающие права жителей Армении, связаны с политикой армянофобии и вражды, которая проводится при покровительстве официального Баку. Этот инцидент демонстрирует, кто на самом деле препятствует безопасности людей и перспективам восстановления мира в регионе", - говорится в заявлении омбудсмена.