Ինձ հիմա մեղադրում են այն ուժերը, որոնք իրենք են հենց Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցային գործընթացից. Ռոբերտ Քոչարյան
«Եթե անհրաժեշտ է, մենք կարող ենք ևս մեկ անգամ հրապարակել այդ փաստերը, մեր ժողովրդին թող հասանելի դառնա, թե ով է Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցային գործընթացից։ Ի դեպ, ինձ հիմա մեղադրում են այն ուժերը, որոնք իրենք են հենց Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցային գործընթացից»,- Գեղարքունիքի մարզի քաղաքացիների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով ԼՂՀ-ն բանակցությունների գործընթացից դուրս մնալու վերաբերյալ հարցին, փոխանցում է Panorama-ն։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի նախագահն է դարձել 1998 թվականից. «1996 թվականի դեկտեմբերին կայացած Լիսաբոնյան գագաթնաժողովից հետո որևէ բանակցային գործընթաց չի եղել։ Ըստ էության, ամբողջ 1997 թվականին և մինչև 1998 թ․-ի ապրիլ ամիսը (ես ՀՀ նախագահ եմ ընտրվել 1998թ․-ի փետրվարին, բայց այդ պաշտոնն ստանձնել եմ ապրիլին)։ Մինչ այդ, մոտ 1․5 տարի ինտենսիվ բանակցություններ են եղել ՀՀ առաջին նախագահի խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի և Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևի խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեի միջև։
Ինտենսիվ բանակցություններ՝ առանց Ղարաբաղի։ Ես Ղարաբաղի նախագահն էի, և Ժիրայր Լիպարիտյանը երբ գալիս էր, ինձ կիսատ-պռատ ասում էր, թե ինչ է եղել։ Կամ խոսում էր Ղարաբաղի այն ժամանակվա արտգործնախարար Արկադի Ղուկասյանի հետ։ Բայց Ղարաբաղը ոչ մի մասնակցություն չի ունեցել այդ բանակցություններին։ 1997թ․ հունվարին, երբ Ժիրայր Լիպարիտյանն ազատվել է աշխատանքից, նա մամուլի ասուլիս է տվել և հայտարարել․ «Մենք այս գործընթացն սկսել ենք Վաֆա Գուլուզադեի հետ, մտածելով, որ կօգնենք պրոցեսն արագացնելու հարցում, բայց ստացվեց հակառակը»»։
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է՝ սա փաստարկված ճշմարտություն է․ այդ պրոցեսն առանց Ղարաբաղի սկսողն ու շարունակողը իր սխալն ընդունել է։
«Հիմա այսքանից հետո մարդիկ ի՞նչ խղճով են ասում, թե ես եմ Ղարաբաղը բանակցություններից դուրս թողել։ Եթե ի վիճակի ես ստել առանց կարմրելու, ուրեմն այնքան է սովորական քեզ համար»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян рассказал, когда именно Карабах перестал участвовать в переговорах
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что Нагорный Карабах не участвовал в переговорном процессе еще до его вступления в должность главы государства, передает SPUTNIK Армения.
Кочарян напомнил, что стал президентом в 1998 году. Между тем, как отметил экс-глава государства, после Лиссабонского саммита в декабре 1996 года никакого переговорного процесса не было.
"По сути, весь 1997 год и до апреля 1998 года (я был избран президентом Армении в феврале 1998 года, но вступил в должность в апреле), то есть около полутора лет велись интенсивные переговоры между советником первого президента Республики Армения Жирайром Липаритяном и советником президента Азербайджана Вафой Гулузаде", - сообщил Кочарян на встрече с жителями Севана.
В то время, по словам Кочаряна, он занимал пост президента Карабаха, и Липаритян очень поверхностно представлял ему информацию о переговорах. Липаритян также беседовал с тогдашним главой МИД Карабаха Аркадием Гукасяном. Но власти Карабаха, как подчеркнул экс-президент, не принимали непосредственного участия в переговорах.
Второй президент также напомнил, что в январе 1997 года Липаритян (после освобождения от занимаемой должности) дал пресс-конференцию и заявил, что начал процесс с Гулузаде, надеясь на ускорение переговоров, но "получилось наоборот".
"Это – правда, основанная на фактах. Человек, начавший и продолживший этот процесс, признал свою ошибку. После всего этого как люди без зазрения совести утверждают, будто я вывел Карабах из переговоров. Если надо, мы можем снова опубликовать эти факты", - отметил Кочарян.