Պուտինը ստորագրել է օրենք Բաց երկնքի պայմանագրի չեղարկման մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք Բաց երկնքի պայմանագրի (ԲԵՊ) չեղարկման մասին։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է երկուշաբթի:
Մայիսի 19-ի օրենքը միաձայն ընդունվել է Պետդումայում։ Խորհրդարանի վերին պալատի նիստում հունիսի 2-ին սենատորները միաձայն հավանություն տվեցին օրենքին. կողմ քվեարկեց 152 մարդ։
Մայիսի 27-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ուենդի Շերմանը տեղեկացրել էր ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովին Վաշինգտոնի՝ ԲԵՊ չվերադառնալու որոշման մասին։ Ըստ Ռյաբկովի՝ Մոսկվան չի պատրաստվում հօգուտ Վաշինգտոնի փոխել Բաց երկնքի պայմանագրից դուրս գալու իր դիրքորոշումը։
Անցած տարվա նոյեմբերին ԱՄՆ-ը պաշտոնապես դուրս եկավ համաձայնագրից՝ իր որոշումը բացատրելով նրանով, որ ՌԴ-ն, իբր, խախտել է ԲԵՊ մի շարք դրույթներ։ Հունվարին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց պայմանագրից դուրս գալու ուղղությամբ ներպետական ընթացակարգերի գործարկման մասին, այնուհետև ՌԴ նախագահը Պետդումա մտցրեց ԲԵՊ չեղարկման մասին օրինագիծը։ Վերջին ժամանակներս Մոսկվայում քանիցս հայտարարել են այն մասին, որ համաձայնագրի պահպանման հնարավորությունը նվազագույնն է, իսկ չեղարկման գործընթացը կտևի մի քանի շաբաթ։
Պայմանագիրը  մասնակից պետություններին իրավունք է տալիս կատարել թռիչքներ մեկը մյուսի ցանկացած տարածքից՝ ռազմական գործունեությանը հետևելու համար, դրանում դիտորդական առաքելությունների համաձայնեցված և պայմանավորված քվոտաներին համապատասխան։ Այն նաև կանոնակարգում է թռիչքները, սահմանում պայմանագրի կատարման վերահսկման մեխանիզմը, պարունակում է պահանջներ ինքնաթիռին, անձնակազմի և դիտասարքերի տեխնիկական պարամետրերի սահմանափակումներ։

Путин подписал закон о денонсации Договора по открытому небу
Президент России Владимир Путин подписал закон о денонсации Договора по открытому небу (ДОН). Документ опубликован в понедельник на официальном портале правовой информации, передает ТАСС.
19 мая закон был единогласно принят Госдумой. Изначально планировалось, что Совет Федерации рассмотрит документ в этот же день, однако обсуждение денонсации было перенесено. На заседании верхней палаты парламента 2 июня сенаторы единогласно одобрили закон - за это проголосовали 152 человека.
27 мая первый заместитель госсекретаря США Уэнди Шерман проинформировала замглавы МИД РФ Сергея Рябкова о решении Вашингтона не возвращаться в ДОН. По словам Рябкова, Москва не собирается в угоду Вашингтону менять свою позицию относительно выхода из Договора по открытому небу.
В ноябре прошлого года США официально вышли из соглашения, объяснив свое решение тем, что РФ якобы нарушала ряд положений ДОН. В январе МИД России заявил о запуске внутригосударственных процедур по выходу из договора, затем президент РФ внес в Госдуму законопроект о денонсации ДОН. В последнее время в Москве не раз заявляли о том, что шанс на сохранение соглашения минимален, а процесс денонсации займет несколько недель.
Договор предоставляет право государствам-участникам совершать облеты любых территорий друг друга для наблюдения за военной деятельностью в соответствии с согласованными и оговоренными в нем квотами наблюдательных миссий. Он также регламентирует проведение полетов, определяет механизм контроля соблюдения договора, содержит требования к самолету, ограничения по составу и техническим параметрам аппаратуры наблюдения.