Պուտինը ստորագրել է օրենք Բաց երկնքի պայմանագրի չեղարկման մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք Բաց երկնքի պայմանագրի (ԲԵՊ) չեղարկման մասին։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է երկուշաբթի:
Մայիսի 19-ի օրենքը միաձայն ընդունվել է Պետդումայում։ Խորհրդարանի վերին պալատի նիստում հունիսի 2-ին սենատորները միաձայն հավանություն տվեցին օրենքին. կողմ քվեարկեց 152 մարդ։
Մայիսի 27-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ուենդի Շերմանը տեղեկացրել էր ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովին Վաշինգտոնի՝ ԲԵՊ չվերադառնալու որոշման մասին։ Ըստ Ռյաբկովի՝ Մոսկվան չի պատրաստվում հօգուտ Վաշինգտոնի փոխել Բաց երկնքի պայմանագրից դուրս գալու իր դիրքորոշումը։
Անցած տարվա նոյեմբերին ԱՄՆ-ը պաշտոնապես դուրս եկավ համաձայնագրից՝ իր որոշումը բացատրելով նրանով, որ ՌԴ-ն, իբր, խախտել է ԲԵՊ մի շարք դրույթներ։ Հունվարին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց պայմանագրից դուրս գալու ուղղությամբ ներպետական ընթացակարգերի գործարկման մասին, այնուհետև ՌԴ նախագահը Պետդումա մտցրեց ԲԵՊ չեղարկման մասին օրինագիծը։ Վերջին ժամանակներս Մոսկվայում քանիցս հայտարարել են այն մասին, որ համաձայնագրի պահպանման հնարավորությունը նվազագույնն է, իսկ չեղարկման գործընթացը կտևի մի քանի շաբաթ։
Պայմանագիրը  մասնակից պետություններին իրավունք է տալիս կատարել թռիչքներ մեկը մյուսի ցանկացած տարածքից՝ ռազմական գործունեությանը հետևելու համար, դրանում դիտորդական առաքելությունների համաձայնեցված և պայմանավորված քվոտաներին համապատասխան։ Այն նաև կանոնակարգում է թռիչքները, սահմանում պայմանագրի կատարման վերահսկման մեխանիզմը, պարունակում է պահանջներ ինքնաթիռին, անձնակազմի և դիտասարքերի տեխնիկական պարամետրերի սահմանափակումներ։

Russia’s Putin Signs Law to Denounce Treaty on Open Skies
Russian President Vladimir Putin has signed a law to officially withdraw Russia from the Treaty on Open Skies, the document was published on the official portal of legal information on Monday, TASS reports.
On May 19, Russia’s lower house of parliament unanimously adopted the bill. The upper house followed suit on June 2 as the chamber unanimously approved the measure as well.
On May 27, US Deputy Secretary of State Wendy Sherman notified her Russian counterpart Sergey Ryabkov about Washington’s decision not to rejoin the treaty. According to the senior Russian diplomat, Moscow is not planning to change its position regarding the Treaty on Open Skies in favor of Washington.
Washington withdrew from the Treaty on Open Skies in November 2020, citing Moscow’s alleged breaches of its clauses. On January 15, the Russian Foreign Ministry announced that Russia was launching domestic procedures to withdraw from the Treaty on Open Skies, justifying this step by a lack of progress in removing obstacles in order for the treaty to remain effective after Washington’s pullout. In April, the US Department of State announced that US authorities have not yet made a decision to return to the treaty. Washington has blamed Moscow for years for selectively adhering to the Treaty on Open Skies and violating a number of its provisions. Russia, in turn, has expressed grievances over Washington’s implementation of the treaty.