Ունեմ բավարար հիմքեր մտածելու, որ Արցախի հարցը գոնե նախկին ԼՂԻՄ–ի ինքնավար մարզի տարածքով մենք ի վիճակի ենք վերականգնելու․ Ռոբերտ Քոչարյան
Ես ունեմ բավարար հիմքեր մտածելու, որ Արցախի հարցը գոնե նախկին ԼՂԻՄ–ի ինքնավար մարզի տարածքով մենք ի վիճակի ենք վերականգնելու։ Այս մասին Մեծամոր քաղաքում ընտրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը, փոխանցում է Tert.am-ը:
Ըստ նրա՝ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորքերը տեղակայված են հինգ տարի ժամկետով։ «Չորս տարի վեց ամիս անց Ադրբեջանը կարող է հրաժարվել և դրանք Արցախից հանելու պահանջ ներկայացնել, և սա մեծ անորոշություն է ստեղծում։ Առաջին հերթին պետք է կարողանանք այս հարցի կարգավորումն ստանալ և հավաստիացումը, որ դա այդպես չի լինելու, քանի որ սա մեծ անորոշություն է ստեղծում ընդհանրապես Ղարաբաղի ապագայի հետ կապված»,–ասաց նա։
Ռոբերտ Քոչարյան վստահություն հայտնեց, որ այստեղ կարող ենք ինչ–որ բան տեղից շարժել։ «Բայց շատ թույլ վիճակում ենք մտնում բանակցային գործընթացի մեջ, և ես բանակի ուժեղացումը, վերականգնումն ուղղակի կապում եմ այս բանակցային վիճակի հետ։ Այսօր շատ թույլ վիճակում ենք, այդ հանդիպումներում կադրերի վրա դուք տեսնում էիք հայկական կողմի վիճակը և Ադրբեջանի կողմի վիճակը»,– ասաց նա։
Խոսելով ատոմակայանից՝ նա նշեց, որ հասկանում է ատոմակայանի կարևորությունը, նշանակությունը։ «98 թվականներին, երբ երեկոյան ինձ ասացին, թե ինչ աշխատավարձ է ստանում ատոմակայանի դիսպետչերը, այդ գիշեր ես չքնեցի, հաջորդ օրը սաղ փոխեցինք։ Այսինքն՝ լրջագույն կառույց և ինչպե՞ս է կարելի այդպես վարձատրել մարդկանց, որոնք այդպիսի պատասխանատու գործի վրա են»,–ասաց նա։

Kocharyan ‘Confident’ About Chances to Restore Soviet-Era Borders of Karabakh
Second President Robert Kocharyan promised the voters of a north-western Armenian town on Monday to return the seized regions of Nagorno-Karabakh (Artsakh) "if elected" to restore at least the formally established borders of the Soviet-time autonomous regionTert.am reports
“I have enough grounds to think that we are able to restore Artsakh– at least within the territory of NKAO [Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast],” the prime ministerial candidate of Armenia Alliance told a crowd of supporters in Metsamor (Armavir region).
As the biggest challenge, he cited the timeframes of the Russian peacekeeping mission (which is only five years). “In four years and six months, Azerbaijan may refuse [to host them on its formally recognized territory] and raise demand for their withdrawal. It creates a big uncertainty. What we need to do first is to achieve a settlement for this – as well as the assurance that it will not ever happen – given that it really creates a big uncertainty over the future of Karabakh on the whole,” he added.
Meantime the former president said he sees real chances for breaking the existing stalemate. “We are entering into a negotiation process in a very weak condition, and I attribute the strengthening and re-establishment of the military directly to this negotiating status,” he said.