Ունեմ բավարար հիմքեր մտածելու, որ Արցախի հարցը գոնե նախկին ԼՂԻՄ–ի ինքնավար մարզի տարածքով մենք ի վիճակի ենք վերականգնելու․ Ռոբերտ Քոչարյան
Ես ունեմ բավարար հիմքեր մտածելու, որ Արցախի հարցը գոնե նախկին ԼՂԻՄ–ի ինքնավար մարզի տարածքով մենք ի վիճակի ենք վերականգնելու։ Այս մասին Մեծամոր քաղաքում ընտրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը, փոխանցում է Tert.am-ը:
Ըստ նրա՝ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորքերը տեղակայված են հինգ տարի ժամկետով։ «Չորս տարի վեց ամիս անց Ադրբեջանը կարող է հրաժարվել և դրանք Արցախից հանելու պահանջ ներկայացնել, և սա մեծ անորոշություն է ստեղծում։ Առաջին հերթին պետք է կարողանանք այս հարցի կարգավորումն ստանալ և հավաստիացումը, որ դա այդպես չի լինելու, քանի որ սա մեծ անորոշություն է ստեղծում ընդհանրապես Ղարաբաղի ապագայի հետ կապված»,–ասաց նա։
Ռոբերտ Քոչարյան վստահություն հայտնեց, որ այստեղ կարող ենք ինչ–որ բան տեղից շարժել։ «Բայց շատ թույլ վիճակում ենք մտնում բանակցային գործընթացի մեջ, և ես բանակի ուժեղացումը, վերականգնումն ուղղակի կապում եմ այս բանակցային վիճակի հետ։ Այսօր շատ թույլ վիճակում ենք, այդ հանդիպումներում կադրերի վրա դուք տեսնում էիք հայկական կողմի վիճակը և Ադրբեջանի կողմի վիճակը»,– ասաց նա։
Խոսելով ատոմակայանից՝ նա նշեց, որ հասկանում է ատոմակայանի կարևորությունը, նշանակությունը։ «98 թվականներին, երբ երեկոյան ինձ ասացին, թե ինչ աշխատավարձ է ստանում ատոմակայանի դիսպետչերը, այդ գիշեր ես չքնեցի, հաջորդ օրը սաղ փոխեցինք։ Այսինքն՝ լրջագույն կառույց և ինչպե՞ս է կարելի այդպես վարձատրել մարդկանց, որոնք այդպիսի պատասխանատու գործի վրա են»,–ասաց նա։

У меня есть достаточные основания полагать, что мы сможем восстановить Арцахский вопрос, по крайней мере, в рамках территории бывшей НКАО: Кочарян
"У меня есть достаточные основания полагать, что мы сможем восстановить Арцахский вопрос, по крайней мере, в рамках территории бывшей автономной области (НКАО)", - заявил на встрече с избирателями в Мецаморе второй президент Армении, лидер альянса "Армения" Роберт Кочарян, передает Tert.am.
По его словам, самая большая проблема заключается в том, что российские миротворческие войска размещены в Арцахе сроком на пять лет.
"По прошествии четырех лет и шести месяцев Азербайджан может отказаться и потребовать их вывода из Арцаха, что создает большую неопределенность. Прежде всего, мы должны суметь добиться урегулирования этого вопроса и гарантий, что этого не произойдет, поскольку это создаст большую неопределенность относительно будущего Карабаха в целом", - отметил он.
Роберт Кочарян выразил уверенность, что здесь возможно что-то изменить. "Но мы вступаем в переговорный процесс в крайне слабом состоянии, и я напрямую связываю усиление и восстановление армии с этим состоянием переговоров", - подчеркнул он.